İnternet siteleri çeşitli nedenlerle neredeyse tüm verimizi toplar. Cihaz bilgilerimizden hangi konumda girdiğimize kadar hatta mouse hareketlerimize kadar her şeyi tüm web siteleri herhangi bir efor sarf etmeden, ücret bile harcamadan erişebilir. Bununla birlikte bu veriler kendi içlerinde bize daha hizmet vermek için veya diğer kuruluşlara reklam amaçlı satılabilir. Maalesef hem ülkemizde ve diğer ülkelerde de bunun önüne geçmek için yeterli önlem yok. Peki internette gezinirken tüm bilgilerimizi nasıl gizleriz? Ya da başka bir deyişle nasıl anonimleştirebiliriz?

1- İnternette Veri Gizliliğine Önem Veren Bir Tarayıcı Kullanın!

İnternette Kimlik Gizlemek

Chrome gibi çoğu tarayıcı, gizliliğine yeteri kadar önem vermez ve dijital ayak izinizin kolayca takip edilmesini sağlar. Örneğin Chrome’da “ayakkabı” araması yaparsanız her sitede karşınıza ayakkabı reklamı çıkması çok olası. Ayrıca sizin tüm hareketlerinizin en kolay izlendiği tarayıcı da Chrome, Opera ve Internet Explorer gibi tarayıcılar.

Peki hangi tarayıcıları kullanmalıyız? Bu noktada Apple kullanıcıları için en iyi çözüm Safari. Android ve Windows kullanıcıları içinse Firefox benim tavsiyem. Bu tarayıcılar dışında Tor ve Brave gibi tarayıcıları da kullanabilirsiniz. Son bir dipnot olarak da gizli sekmedeki ziyaretlerinizde profillerinizin takip edilmesini zorlaştıran detaylardan.

2- DNS Çözümü 1.1.1.1 Kullanın!

İnternette Kimlik Gizlemek

Bu çözüm benim de sürekli tercih ettiğim ve özellikle mobil kullanıcılar için çok pratik olan çözümlerden biri. DNS ‘kreatifbiri.com‘ gibi site adlarını ip adresine çeviren sistemdir. Standart olarak kullandığımız DNS’ler çok güvensizdir ve veri toplamak için en uygun yöntemlerden biridir. Birçok DNS servisi de verilerimizi reklam verenlere halihazırda satmakta zaten.

Bu noktada çok güzel bir çözüm Cloudflare firmasından geliyor. Cloudflare internette kimliğinizi gizlemeniz ve kötü niyetli eylemlerden uzak kalabilmeniz için 1.1.1.1 servisini geliştirdi. Bu servis hem çok hızlı hem de her internet gezintinizi anonimleştiriyor. Üstelik neredeyse hiç ekstra veri de tüketmiyor, ben iPhone’umda sürekli açık bir şekilde kullanıyorum. Tüm cihazlar için uygun olan 1.1.1.1’i buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

3- VPN Kullanın!

İnternette Kimlik Gizlemek

Ülkemizde daha çok yasaklı sitelere girmek için kullanılsa da aslında oldukça faydalı bir araç VPN. VPN (Virtual Private Network), adında da anlaşılacağı üzere internetteyken sanal bir ağ oluşturarak tüm verilerinizi şifreleyerek başkalarının sizin verilerinizi görmesini engeller.

VPN çok faydalı olsa da kullanış bakımından pek öyle değil. Çoğu servis ücretli ve yavaşken ciddi miktarda veri de tüketmekteler. Özellikle mobil kullanım için hiç uygun değil. Alternatif çözüm olarak kendi VPN sunucunuzu da kurabilirsiniz fakat bu da biraz karışık bir sistem. Ben şahsen kişisel gizliliğe önem vermeme rağmen kullanmıyorum. Üstteki iki çözümü yeterli görmekteyim.

VPN servislerinde de Encrypt.me, iVPN ve Better Net(benim dönem dönem kullandığım) gibi uygulamalar öne çıkıyor.

Biz Verilerinizi Topluyor Muyuz?

Evet biz de bazı temel verileriniz anonim olarak diğer çoğu platform gibi topluyoruz. O halde bu yazıyı neden yazdınız diyebilirsiniz. Yazdık çünkü biz özgürlüğe inanıyoruz. Evet biz verilerinizi size daha iyi hizmet verebilmek ve sizi daha iyi tanımak için kullanıyoruz ama bunu bize vermeme özgürlüğünüzün de olmasını istiyoruz. Seçim sizin artık 🙂

Bu yazımda ve kişisel olarak da çok faydalandığım verigizliligi.com‘u daha detaylı bilgilendirme için ziyaret etmeyi unutmayın.