İskandinavya olarak bilinen Kuzey Avrupa ülkeleri Danimarka, İsveç ve Norveç’ten oluşmaktadır. Bu yazımda İsveç’ten bahsedeceğim. Resmi adı İsveç Krallığı olan ülkenin ana dili İsveççe olarak bilinir. Sınır komşuları kuzey ve batıdan Norveç, doğudan ise Finlandiya’dır. Aynı zamanda Öresund Köprüsü ile Danimarka’ya bağlanıyor. İsveç, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük üçüncü ülkesidir ve nüfusu 10.4 milyondur. Halkın %85’i kentlerde yaşamaktadır bu yüzden güneye doğru gidildikçe nüfusun da arttığını görmek mümkündür. Anadil haricinde ülkenin %97’si çok iyi bir şekilde İngilizce konuşabiliyor. Bunun yanı sıra biraz Almanca da biliyorsanız İsveç’te yaşamak sizin için sorun olmayacaktır. İsveç deyince aklımıza ilk gelen şey kuzey ışıkları ve elbette ki Nobel ödülleri olacaktır ancak eğitim, eşitlik ve daha fazlası var.

İsveç Bayrağının Anlamı

İsveç bayrağı, mavi zemin üzerine yapılmış sarı İskandinav haçından oluşur. Tasarım olarak Danimarka bayrağına benzemektedir ve renkleri bakımından İsveç Hanedanlık armasından esinlenerek kullanılmıştır. Dünya’nın en eski bayraklarından biri olan İsveç bayrağı 22 Haziran 1906 yılında kabul edilmiştir.

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #2: İsveç 1

Eşitlikte Son Nokta

İsveç’te yaşam son derece güvenli, huzurlu ve hoşgörülüdür. Farklı ülkelerden gelen göçmenlerin hepsi eğitim ve sağlıktan ücretsiz bir şekilde yararlanmaktadır. İsveç, aynı zamanda kadınlar için dünyanın en gelişmiş ülkesi olarak bilinir. Bunun sebebi ise doğum yapan anneler ücretli izinde olurlar. Aynı zamanda ülkede mesleki açıdan kadın-erkek ayrımını görmeniz mümkün değildir. Sokaklarda kadın polisler, tamirat gibi işler için tulumlarını giymiş kadınlar, toplu taşımalarda kadın şoförler görmek mümkün. İsveç halkı kimseyi fiziksel görünüşe göre, medeni haline bakarak veya düşüncelerine göre yargılamıyor. Herkese aynı bakarak ülke içinde huzuru, kibarlığı ve güler yüzlülüğü eksik etmiyor. 

Ulaşım Rahatlığı ve Güven Veren Ülke

İsveç yaşamına bakarken ilk olarak ulaşımdan başlamak istiyorum. Ülkede toplu taşıma ağı çok geniş olmasına rağmen yer altından giden bir metro göremezsiniz ancak çok fazla tramvay görmek mümkün. Otobüs ve tramvaylarda toplu taşımalar için herhangi bir biniş kart kullanmaya gerek yoktur. Eğer biniş kartınızı ilk defa aldıysanız aktifleştirmek için bir kere basmak yeterli olacaktır. Bu biniş kartlarını somut olarak almak zorunda değilsiniz. Tüm araçlarda kullanılmak için yapılmış bir mobil uygulama sayesinde biniş kartınızı mobil olarak da okutabilirsiniz. Ülke ulaşımdan da anlaşıldığı üzere birbirine güveniyor. Aynı zamanda çok şeffaf olacaklar ki evlerindeki perdeleri sadece dekorasyon olarak veya güneş ışınlarından korunmak için kullanıyorlar.

Eğitim Sistemi

Herkes için önemli olan bir diğer konu ise eğitimdir. İsveç’te eğitim tamamen ücretsiz olmakla beraber aynı zamanda öğrencilere burs veriliyor. İsveç’te çocukların bazı şeyleri öğrenmesi okul öncesinde başlamaktadır. Çocuklar kreşlerde ve çocuk yuvalarında sorumluluk bilincini, paylaşımcı olmayı ve zihinsel becerilerini kullanabilmeyi öğretirler. Bu yerler, çocuklar 7 aylıkken kabul edip zorunlu eğitim yaşı olan 7 yaşa kadar devam ederler. İlkokul eğitimi 9 sene olup “ilk aşama” (3 sene), “ikinci aşama” (3 sene) ve “üçüncü aşama” (3 sene) olarak kabul edilir. İlk 7 yıl velilere öğrencinin durumu hakkında bilgi verilir ve herhangi bir notlandırma sistemi olmaz. Ortaöğretime bakıldığında 3 senelik bir eğitim verilir. 18 adet ulusal program mevcuttur, bunların 6 tanesi yüksek öğretime hazırlarken 12 tanesi ise mesleki nitelikleri öğretmektedir. 

Sosyal Hayat Aktiviteleri Avantajları

Sosyal aktiviteler konusunda İsveç güzel bir seçenek olabilir. İsveç, tahmin edildiği üzere soğuk bir ülke ve kış aylarında bu soğuk hava sıfırın altına düşmektedir ancak halk bundan şikayetçi değil çünkü bu soğuk havalar onlara muazzam karlı dağ manzaralarını izleme fırsatı sağlıyor. Aynı zamanda kayak merkezleri, buz pateni ve yürüyüş yapabileceğiniz geniş park alanları ile sadece kış değil aynı zamanda yaz aylarında da keyifli zaman geçirmenize imkan sağlıyor. İskandinav ülkelerinden bahsederken kuzey ışıklarını söylememek olmaz. Dünyanın her yerinden bu muazzam görüntüyü görmek için her yıl milyonlarca insan İsveç’i ziyaret ediyor. Kuzey ışıklarını görmek isteyenler Abisko Milli Parkı’nı ziyaret edebilir. En uygun zaman dilimi olarak Kasım-Mart arası diyebiliriz.

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #2: İsveç 2

Nobel Ödüllerinin Babası İsveç

Nobel Ödülü 1896 yılında Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği ve insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacıyla verilen prestijli bir ödüldür. İlk olarak 1901 yılında verilmeye başlayan Nobel Ödülleri her yıl kurucusu olan Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta verilir. Fizik, Kimya, Tıp, Edebiyat, Ekonomi ve Barış Ödülü olmak üzere 6 alanda verilmektedir. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Fizik, Kimya ve Ekonomi Ödülü, Karolinska Enstitüsü Tıp alanında Ödülü, Nobel Komitesi Edebiyat Ödülü ve Norveç parlamentosuna göre İsveç akademisinden seçilen kurul tarafından da Nobel Barış Ödülü verilir. Bu zamana kadar verilen Nobel Ödülleri için buraya tıklayabilirsiniz.

iskandinav

Bu kadar güvenilir, huzurlu, ve şeffaf bir ülke bulmak kolay olmuyor. İsveç’te yaşamak belki herkes için mümkün değil ama bu kadar güzelliği ziyaret edebilmek, o havayı solumak bile hepimiz rahatlatacaktır.