Serimizin 4. Ülkesi Finlandiya hakkında öğreneceğimiz çok şey var. Örneğin kendilerine özgü spor dalları, yalnızlığın vermiş olduğu huzur, dışarıda geçirilen çokça vakit ve daha birçok şey. Aile bağları diğer ülkelere kıyasla daha farklı olan Finlandiya’da çocukların gelişimi ve eğitimi için anneler ve babalar çok önemlidir. Babalara düşen görev çok fazla diyebiliriz. Okuyunca bile rahatlamanıza ve mutlu olmanıza sebep olacak bilgilerden bazıları bu yazıda.

Ülkeyi Tanıyalım

Resmi adı Finlandiya Cumhuriyeti olan ülkenin doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç bulunur. 5.5 milyon nüfusu olan ülkenin başkenti Helsinki’dir ve anadili Fince’dir. İklim koşulları bölgesel olarak değişmektedir. Güneyde nemli karasal iklim görülürken kuzeyde kutup altı iklimi görülüyor. 1906 yılında genel oy hakkı tanıyan ilk Avrupa ülkesidir. Aynı zamanda dünyada ise yetişkinlere seçilme hakkı veren ilk ülkedir. Finlandiya, eğitim, ekonomi, sivil özgürlük, yaşam kalitesi ve insani gelişme olarak uluslararası değerlendirmelerde lider konumdadır. 

ülke

Doğa Manzarası Her Şeyi Unutturur

İskandinav ülkelerinin ortak özelliklerinden birisi elbette ki doğası ve manzarası. Diğer ülkelerde olduğu gibi Finlandiya’nın doğası da insana huzur veriyor. Adalar ve göller ülkesi dersek yanılmayız. Çünkü ülkede 180 bine yakın ada, 190 bine yakın göl var. En güzel yanı ise hemen hemen bütün ormanlara rahatlıkla gidebilirsiniz. Avrupa’nın en büyük ikinci gölü burada bulunuyor. Bu gölde aynı zamanda nesli tükenmekte olan halkalı fok balıklarını da görmek mümkündür. Hayvan dostlarımızdan bahsetmişken hayvanların yaşam alanlarını koruyan bir ülkenin milli parklarında ren geyiği, kurt ve ayı görebilirsiniz. Ülkenin kuzeyine doğru gittikçe neredeyse 2 ay boyunca hiç güneş batmayabilir ve Finlandiya halkı bu durumu iyi değerlendiriyor ve dünyada tek olan gece yarısı film festivalini düzenliyor. Gece yarısı güneş ışıklarıyla film izlemek kulağa keyifli geliyor.

ülke

Eğitime Söylenecek Söz Yok

Eğitim sistemi ileri seviye İngilizce ve Fince sağlamaktadır. Devlet kurumlarındaki eğitim, okullarda ve üniversitelerde Avrupa vatandaşlarına ücretsiz sağlanmaktadır. Ülkede zorunlu eğitim 7 yaşında başlıyor ve bundan önce aileler çocuklarına eğitim vermektedir. Eğitim sisteminin en önemi özelliği ise günde ortalama 4 saat ders işlenmesidir. Sınav zorunluluğu bulunmamakta ve bilgiyi sınavla değil öğrenmekle değerlendiriyorlar. Sınıflar ise kurulu düzen içerisinde değil ev ortamına uygun şekilde dekore ediliyor ve her çocuk evine yakın bir okula bisikletle gidip gelebiliyor böylece çocuklar küçük yaşta sorumluluk sahibi olabiliyor. 

ülke

Aile Yaşantısı ve Bağlılığa Özen Gösteriyorlar

Dünyaya gelen her bebek şanslı doğuyor dersek yalan söylemeyiz çünkü Finlandiya’da ebeveynler, çocuklar için yaklaşık 100 Euro alır ve bu miktar 17 yaşına kadar katlanarak artar. Aile bu parayı çoğunlukla çocuklarının eğitimi için biriktirmekten yana kullanıyor. Çünkü devlet her ailenin kıyafet, oyuncak ve bez gibi temel ihtiyaçlarını karşılıyor. Aynı zamanda diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi babalar çocuklarıyla daha fazla zaman geçirsin diye 9 hafta izin veriyorlar ve bu süreçte maaşlarının %70’ini kazanmaya devam ediyorlar. Anneler ise yaklaşık bir yıl boyunca çocuklarıyla beraber zaman geçirebiliyorlar ve maaşlarından hiçbir kesinti olmuyor. Birçok şehirde anneler ve çocuklar toplu taşımaları ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorlar.  Bireysel özgürlüklerine çok önem veriyorlar ve böylece çocuklar küçük yaşta kendi ayaklarının üstünde durmayı öğreniyorlar. 

ülke

Sessiz Bir Trafik

Gerek özel araçlar gerekse toplu taşımalar bakımından güzel bir düzene sahipler. Bütün toplu taşımalar tam saatinde geliyor ve gideceğiniz yere zamanında varabiliyorsunuz. Bu duruma alıştıktan sonra geç kalmanın vermiş olduğu stres, endişe ve panikte ortadan kalkıyor. Bu sakinliği koruyan bir diğer faktör ise araç şoförleridir. Belki ilginç gelebilir ama ülkede araç sayısı fazla olmasına rağmen korna çalınmıyor. Eğer yaya geçidinden yürüyeceksiniz yola adım atar atmaz arabalar frene basar ve size yol verir. Bu durum her ne kadar kural gibi görünse de aslında vatandaşların benimsediği ve normal gördüğü bir durumdur. Kural demişken trafik cezalarının oldukça yüksek fiyatları olduğunu söylemekte fayda var. Orta gelirli birine göre servet değerinde olabilir. Bunun bilincinde olan yerli halk arasında trafik canavarı görmek oldukça zordur. 

ülke

Kendilerine Özgü Sporları Vardır

İlk duyduğunuzda “Nasıl yani?” diye sorabilirsiniz ama bahsettiğim sporları Finlandiya’da görmek mümkün. Herkes tarafından bilinen sporlardan ziyade kendilerine özgü sporları vardır. Bunlardan bazıları eş taşıma, cep telefonu fırlatma, sivrisinek avı, hayali gitar çalmak, bataklık futbolu, lastik çizme fırlatma… Bütün bunların yanı sıra 13 Ekim’de Dünya Başarısızlık Günü kutlanıyor. Kulağa gerçekten komik ya da ilgi çekici geliyor olabilir ama bu sporları izleyenler ve yapanlar istemsiz mutlu olabilir ve eğlenebilir. Eş taşıma sporu ise belki de aile bağlarını kuvvetlendirebilir.

ülke

Mistik Güçlere Ses Verin: Sisu Felsefesi

Diğer dillerde tam karşılığı olmasa da Fince’de zorluklar karşısında güçlü bir cesaret ve kararlılığın ötesini anlatan ve herkesin içinde bulunan mistik gücü ifade eden bir yaşam felsefesidir. Sisu, umutsuz bir görev için içimizden gelen suç ve azim ile yapılması anlamına gelir. 20. Yüzyılda Finlandiya’da çıkan bu yaşam tarzı, çocuk gelişiminde çocuğa her şeyi kendisinin yapabileceğini gösterir. Sisu aynı zamanda anlamsız laf kalabalıklarına girmeden, şikayet etmeden ve gösterişten uzak bir şekilde işlerin yapılmasını anlatan bir felsefedir. Finliler neden bu kadar sakin, ısrarcı ve kendine güvenen bireyler olduğunu kanıtlayan bir durumdur. 

Bu yazıyı okurken bile mutlu olmuş, enerjimiz yükselmiş olabilir, belki de Sisu felsefesi için güzel bir kitap arıyoruzdur. Her serinin sonunda söylediğim gibi; belki hepimiz yaşamayız burada ama en azından ziyaret edip kısa bir zaman diliminde kendimizi Finli gibi hissedebilirsek, o havayı soluyabilirsek, doğası ile baş başa kalabilirsek o ruh hali bile uzun süre pozitif kalmamızı sağlayabilir. 

Kaynakça: 1, 2