İskandinav ülkelerinde nasıl bir yaşam olduğunu hakkında fikirlerimizi oluşturan bu serinin son ülkesi ise İzlanda. Tahmin edersiniz ki İzlanda’da diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi huzur, güven, mutlu bir nüfus ve küçük topraklar gibi özellikleri var. Bu yazının diğer ülkelerden farkı bu sefer turistlik yanlarına da bakıyoruz.

Genel Bilgiler

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile Büyük Britanya’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ülkesi olan İzlanda’nın nüfusu sadece 356.991 ile Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkesidir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Reykjavik, ülke nüfusunun üçte ikisinden fazlası burada veya çevresinde yaşamaktadır. İzlanda’nın %10’u buzullarla kaplı olmasına rağmen ılıman bir iklime ve sayısız kaplıcalara sahiptir. Haziran ayında güneş neredeyse hiç batmıyor. Gece kavramı bu dönemde oldukça kısadır ve güneş battığında bile hava hala aydınlıktır. Aralık ayında ise yaklaşık 20 saat karanlıkta yaşamak gerekmektedir.

izlanda

Tescillenmiş Güven

Bütün İskandinav ülkelerinde olduğu gibi İzlanda’da güven kendinden söz ettiriyor. Toplum birbirine güvenirken aynı zamanda ülkenin polisleri yanlarında silah taşımıyorlar çünkü polislerin silah taşıması toplum içerisinde sorun çözmek yerine daha çok sorun çıkardığına inanılıyor. Dünyada suç oranı en düşük ülkelerden biri olması bu durumu destekleyen bir istatistiktir. İşin ilginç yanı ülkenin nüfusunun yarısından çoğunun silahı vardır ancak hepsi sadece avcılık için kullanılıyor. Ülkedeki hapishanelerde toplamda 150 kişiden daha az kişi vardır. Bundan dolayı olsa gerek İzlanda’nın bir ordusu yoktur. Diğer bil bilgi ise ordusu olmadan NATO üyesi olan tek ülkesidir.

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #5: İzlanda 1

Doğa Dostu Bir Ülke

Diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi İzlanda’da doğasıyla ve eşsiz manzarası ile kendinden söz ettiriyor ancak bu güzelliğe jeotermal su kaynakları ve yenilenebilir enerji kaynaklarından dolayı temiz bir havanın olması büyük bir etken. Bu jeotermal su kaynakları sayesinde ısınma sorunu ve elektrik ihtiyaçları çok yüksek oranda karşılanıyor. Aynı zamanda suları o kadar temiz ki musluktan bile içmek mümkün.

Dikkat! Burada Mavi Göl (Blue Lagoon) var

Blue Lagoon, İzlanda’nın güneybatısındaki bir jeotermal kaplıcadır. Spa, Grindavik yakınlarındaki bir lav alanında ve Reykjanes Yarımadası’nda bulunan bir dağın önünde bulunur. Bu konumundan dolayı jeotermal enerji için elveirşli bir konumda yer almaktadır. Suyun süt mavisi tonu, yüksek miktarda silika içerdiğinden kaynaklanmaktadır. Silika, gölün dibinde yıkananların kendilerine sürtündüğü yumuşak beyaz bir çamur oluşturur. Konukların jeotermal spayı kullanmadan önce duş almaları gerekmektedir. Blue Lagoon’da saçlarınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü bu su saçlarınızı sertleştirir ve hasar görür. Merak etmeyin bunu engellemenin bir yolu var. Suya girmeden önceden saçlarınızı toplayabilirsiniz veya size verilen saç kremini maske olarak kullanabilirsiniz.

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #5: İzlanda 2

Islanmak İsteyenleri Adresi: Gullfoss Şelalesi

Gullfoss, İzlanda’nın güneybatısındaki Hvita nehri kanyonunda bulunan şelalelerinden biridir. 70 metre yükseklikten aşağıya düşüyor ve iki basamaktan oluşuyor. Aynı zamanda burası “Altın Şelale” olarak da biliniyor. Bahsi geçen bu iki basamağın ilki 11 metre iken ikinci basamak 21 metredir. Jeologlar, bu kanyonun son çağın başındaki buzul patlamaları sonucu oluştuğuna inanıyorlar. Yaz aylarında şelaleden saniye başına yaklaşık 140 metreküp su akarken, kışın ise bu sayı yaklaşık 109 metreküptür. Böyle bir oran söz konusu iken ziyaretçilerin yaklaşmaları durumunda sırılsıklam olması kaçınılmaz bir sondur.

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #5: İzlanda 3

Sempatik Canlılar: Atlantik Martıları

Mayıs ayından Eylül ayının başlarına kadar İzlanda doğası yaklaşık 9 milyon Atlantik martılarına ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl turistler martıları yakından görme umuduyla İzlanda’ya gidiyorlar. Oyuncu kişilikleri ve parlak turuncu gagalı siyah beyaz renklerinin belirgin özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken martılar bölgenin başrol oyuncusu dersek yalan olmaz. Atlantik martılarını görmek kuzey ışıklarını görmeye benzer, yani bir garantisi yok. Ancak görmek için bazı bilgilere ihtiyacınız var. Örneğin, martıların üreme döneminde (Nisan sonu-Eylül başı) görme ihtimaliniz çok yüksek. İzlanda’daki martı mevsimi daha çok mayıs ile ağustos arasında olduğundan dolayı bu dönemde ziyaret edebilirsiniz. Martıların yuvalarında dinlenmeleri için geçirdikleri zamanı yakalayabilirseniz görebilirsiniz. Bu zaman dilimi de sabah erken saatlerde veya akşamları üreme alanlarında görebilirsiniz. Günün diğer saatlerinde martıların çoğu denize açılırlar. 

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #5: İzlanda 4

Hızlandırılmış İzlanda Turu

-Türkiye’den İzlanda’ya direkt uçuş yok aktarma yapmanız gerekmektedir.

-İzlanda’da 15 tane aktif yanardağ vardır.

-İzlanda’da coğrafi konum nedeniyle tren yolu mevcut değildir. Şehirler arası transferler sadece karayolu ile sağlanıyor. 

-Dünyanın en az nüfusa sahip ülkelerinden biridir.

-Deniz mahsulleri olmazsa olmazdır.

-Yolların sıcaklık dereceleri tabelalarda yazılıdır.

-Volkanik ada olduğundan dolayı kumsallarda siyah kum görmek mümkündür.

İskandinav ülkelerinde yaşam serisinin son yazısıyla beraber beş ülke hakkında bir fikir sahibi olduk. Genel anlamda baktığımızda en güvenilir, en eşit, en mutlu ve en temiz ülkeler arasında giren bu bölgeler kesinlikle görülmesi gereken yerler olabilir.

Kaynakça: 1 2