İskandinavya olarak bilinen Kuzey Avrupa ülkeleri Danimarka, İsveç ve Norveç’ten oluşmaktadır. Sanılanın aksine Finlandiya ve İzlanda Nordik ülkeler arasında yer almaktadır. Bu yazımda Danimarka’dan bahsedeceğim. Resmi adı Danimarka Krallığı olan ülkenin başkenti Kopenhag’dır ve resmi dili Danca olarak bilinir. Coğrafi olarak bakıldığında Danimarka’nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Güneybatı komşusu İsveç, güney komşuları ise Norveç ve Almanya’dır. İskandinav ülkeleri arasında en küçük olan Danimarka’nın nüfusu 5.82 milyondur. Ülkenin resmi dili Danca olmasına rağmen İngilizce, Almanca ve yayın olmamakla beraber Fransızca konuşulmaktadır. 

Danimarka Bayrağının Anlamı

Danimarka bayrağı Dünya’da kullanılan en eski bayraklardan bir tanesidir. Kırmızı zemin üzerine artı şeklinde bir haç işareti vardır. Efsaneye göre Estonya’da olan bir savaşta akan kanlar kırmızı rengi ifade ederken beyaz haç ise kral II. Vlademar’a gökten bir işaret olarak görünmüş ve bu sayede savaşı kazanmışlardır. Bunun gibi farklı efsaneler ve inançlardan dolayı Danimarka bayrağının anlamı kesin olarak bilinmemektedir.

Danimarka

Danimarka’da Yaşam 

Danimarka’da çoğu kişi barışçıl, konforlu, mutlu ve modern bir hayat yaşamaktadır. Danimarka’da çalışma süreleri 8 saattir ve kış döneminde bu çalışma saatleri 6 saate kadar düşebiliyor. Pahalı bir ülke olmasına ve yüksek vergiler ödemelerine rağmen çoğu kişi mutlu yaşamaya devam ediyor çünkü gelirleri de aynı oranda yüksek, ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetleri gibi avantajlara sahipler.

Aynı zamanda ülkede her evcil hayvan, çocuk ve öğrenci için para yardımı yapılmaktadır. Ulaşım için genellikle bisiklet tercih ediliyor çünkü çok güzel konumlandırılmış bisiklet yolları var böylece her yere ücretsiz ve kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar. Toplu taşıma kullanmak isteyenler ise otobüs veya trene binmeyi tercih ediliyor. Ancak toplu taşımalarda belirli kuralları vardır. Örneğin, tanımadığınız birinin yanına oturmak hoş karşılanmaz.

Aynı zamanda her trenin ön ve arka vagonunda ‘sessiz bölge’ bulunmaktadır. Buradaki kişilerin sessiz bir şekilde yolculuk yapmak istediklerini ve konuşulmaması gerektiği bilinmektedir.

İskandinav Ülkelerinde yaşam #1: Danimarka 1

Sakin Bir Hayat Yaşayanların Ülkesi Danimarka

Sakin ve iş yapmayı sevenler için ideal bir yer olan Danimarka’da çok fazla hareket ve heyecan yoktur. Ev temizliği için birini almak, bazı elektrik işlerini yapmak için birini bulmak veya çöpleri toplaması için bir görevli bulmak çoğu zaman mümkün değildir. Aynı zamanda her gün dışarıdan yemek yemek size çok pahalıya mal olabilir. Aynı zamanda Danimarka’da ücretsiz yapılabilecek çok fazla aktivite de mevcuttur. Örneğin, park ve bahçelerde doğanın tadını çıkarabilirsiniz ya da çeşitli oyun alanlarında eğlenebilirsiniz. Sadece yazın değil kış ayları içinde kapalı oyun alanları da mevcuttur.

Bütün bunları düşünecek olursak coğrafi konum olarak soğuk havaları sevenler, sakin bir hayatı tercih edenler ve ev işlerini sevenler için Danimarka’da yaşamak güzel bir tercih sebebi olabilir.