Alfred Heilbronn botanik bahçesi olarak da bilinen İstanbul Üniversitesi’ne ait olan bahçeydi. Süleymaniye Camii’nin yanında müftülük kapısından geçtikten sonra biraz iç tarafta kalan binayla başlayıp yılların her türlü bitkiye ev sahipliği yaptığı 19 dönümlük bahçedir. Bu rengarenk bitki şöleninden kafanızı kaldırabilirseniz Haliç’i gören deniz manzarasını da görebilirsiniz.

1933 yılındaki üniversite reformu ile bizzat Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye’ye gelen ünlü botanikçiler Prof. Dr. Alfred Heilbronn ve Prof. Dr. Leo Brauner tarafından kurulmuştur. Bu bahçenin kuruluş ve düzenleme çalışmalarında Prof. Hilbronn’a, Prof. Dr. L.  Brauner ve Alman bahçe uzmanı W. Stephan destek vermiştir ve 1935 yılının ilkbaharında İstanbul Üniversitesi botanik bahçesi ismiyle açılmıştır. Ayrıca bu bahçe Türkiye’nin ilk herbaryumunu(kurutulmuş bitkilerin saklandığı yer) da barındırıyor. Bahçede, ağaç, çalı, otsu, tropik ve subtropik yaklaşık 5000 adet bitki bulunur. Bitki çeşitliliği ve Türkiye’nin en eski botanik bahçesi ünvanı ile gerek yurt  içi gerekse yurt dışında (400 botanik bahçesi ile tohum alış-verişi yapmaktadır) tanınan, saygın bir konuma sahiptir.

 

Havuzun etrafında saksı bitkileri ve havuzun içinde minik canlılar

Botanik Bahçesinin Sahip Olduğu Bitkiler

19 dönümlük arazinin yaklaşık 1,5 dönümü seralardan oluşmaktadır. Birinden öbürüne içeriden geçilebilen 9 adet serada binin üzerinde bitki çeşidi bulunmaktadır. Başka ülkelerden gelmiş birçok nadide bitki türü de bu örnekler arasındadır. Burada dünyanın en yaşlı bitkileri de bulunmaktadır. Almanya’daki botanik bahçelerinden yollanan örneklerden çoğaltılan bu bitkiler tahminen 130-140 yıllık yaşayan fosil bitkilerdir. Arazinin 3,5-4 dönümü ise arboretum (ağaçlıklı alan) olup buradaki ağaçların çoğu ülkemiz ağaçlarıdır. İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, aynı zamanda Türkiye’de tohum kataloğu hazırlayan ilk botanik bahçesidir. 40 bine yakın kurutulmuş bitki örneğinin muhafaza edildiği herbaryum da ise bitkilerin kaç yıl önce, nereden, kim tarafından toplandığı gibi bilgilere ulaşmak mümkündür. herbaryumlar, bitkilerin doğadan kaybolmasını önleyen önemli kayıt yerleridir.

Botanik bahçenin kedisi Sibel

Bahçede Son Durum

İstanbul Üniversitesi botanik bahçesi 2015 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmişti. Ancak öğrencilerin ayaklanmasıyla Vezneciler metro istasyonunun karşısına yapılan biyoloji binası bitene kadar dokunulmayacaktı. Daha sonra üniversitelerin ayrılmasıyla gündeme gelen bahçe bu yaz boşaltmaya başlandı. Fakat öğrenciler tekrar kampanyalar başlatıp insanlara duyurmaya başlayınca “Bahçede ders yapılmıyor, öğrenciler yok öğretmenler orada çalışmıyor sadece arada kahve içip muhabbet ediyorlar” dendi. Oysa orada 600 den fazla öğrenci bahçeden alınan bitkilerle bazıları laboratuvarda ilk deneyimini yaşıyor bazıları bilgilerine yeni bilgiler ekliyordu. Aynı zamanda öğrenciler bitkiler konusunda oldukça duyarlı. Ders dışında bitkilerin koparılmamasına özen gösterilmesinin dışında bahçeyle ilgilenmeye gönüllü oluyorlar. Öğretmenlerse bahçede sadece kahve içmiyorlar, bilimsel araştırmalar yapıyor ve bilgilerini bizlere aktarıyorlar.

                                   Uzun seramız

Bahçe Aslında Neyi İfade Ediyor?

Eğer öğrencilere soracak olursanız oradaki arkadaşlıklar öğrenilenler vazgeçilmezdir. Yukarıdaki ders yapılmıyor, muhabbet ediyorlar sözünü söyleyen kişiye ulaşıp derdimizi anlattığımızda ise konuyla ilgileneceğini söyledi ancak daha sonra haber alamadık. Son durum ise “Sadece bina boşaltılacak ancak bahçeyi kullanabilirsiniz” oldu. Bahçe sadece okul, laboratuvar değil aynı zamanda ana okulundan lise öğrencilerine, fotoğraf çekmek isteyen insanlardan sadece görmek isteyen insanlara kadar 7’den 70’e her yaştan insanın geldiği ve bir an olsun İstanbul’un beton ve kötü havasından uzaklaştığı yeşil bir cennettir. Geçmişte şeyhülislamlık makamını barındırdığından ya da müftülüğün yerinin dar olması sebeplerinden İstanbul’un küçük cennetinin yıkılması, bozulması, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırmaların yuvasının taşınması söz konusu olmamalıdır. Botanik bahçesinin instagram hesabını da kaynaklara ekledim, daha çok fotoğrafa ve bilgiye oradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

İstanbul Kent Savunması Facebook Sayfası

http://muzeyum.istanbul.edu.tr/?page_id=6642

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/ata-yadigari-botanik-bahce-icin-verilen-kararda-ilginc-ayrinti-2502426/

Botanik Bahçesinin Instagram Hesabı