Başlangıçta bırakacağınız etki sonraki dönemlerinizi belirler. İlk girilen ortam, mülakatlar, iş başvuruları vb. durumlarda en kritik nokta ilk izlenimdir. İlk izlenimi karşınıza ne kadar olumlu yansıtırsanız bir o kadar talihiniz iyi gider. Fakat iyi bir izlenim yaratmak için kritik noktalar nelerdir? Gelin hep beraber bakalım…

1)Pozitif Enerji Saçmak

iyi izlenim

Kimse ilk görüşte somurtkan birinden pozitif enerji alamaz değil mi? Bu yüzden önce bir tebessüme sahip olun. Tabi sürekli 32 diş gösteren biri de samimi olmaz. Ne çok fazla ne çok az olmayacak şekilde hafif bir tebessümü yüzünüzden eksik etmeyin. İnsanlar güleryüzlü kişileri iş alımında daha çok seçerler çünkü işbirliğine ve grup çalışmasında sorunsuz çalışabileceğini düşünürler. O yüzden ilk kural tebessüm et!

2)Görünümünüze Özen Gösterin

iyi izlenim

Şimdi geldik 2.kritik noktaya. Hepimiz aslında ister istemez insanları dış görünüşüne göre yargılıyoruz. Ben yargılamıyorum diyen kesinlikle yalan söylüyordur. Örneğin jilet gibi takım elbise giyen birini mi yoksa eski püskü özensiz giyinen birini mi ciddiye alırsınız? Tabiki de görünümüne önem veren kişiler size daha ciddi daha ılımlı gelir. Çünkü görünümüne önem veren kişiler aslında her işine de gerekli özeni verebileceği düşünülür. Kimse salaş, özensiz giyinen kişileri işe almaz. O yüzden 2.kritik noktamız ise özenli giyin!

3)Beden Dilinizi Etkili Kullanın

iyi izlenim

Beden dilimiz aslında bizi her anlamda ele verir. Örneğin birinin yalan söyleyip söylemediğini birkaç beden dili hareketine bakarak anlayabilirsiniz. Bu yüzden beden dilinize dikkat edin. Oturuşunuz salaş bir şekilde, konuşmanız karşınızdakiyle 40 yıllık dost samimiyetinde olmamalı. Mülakatlarda her zaman ciddiyet vardır. Eğer karşınızdaki kişi ılımlı biri ise samimi sohbetlere girebilirsiniz. Hatta mülakatlarda çevrenize iyi bakıp sohbet konusu açabilecek ipuçları yakalayabilirsiniz. Böylece dikkatli biri olduğunuz gözlerden kaçmayacaktır. 3.kural beden dilini etkili kullan!

4)Göz Teması Ve Etkili İletişim

iyi izlenim

Göz teması kurmanın bir güç gösterisi olduğunu biliyor muydunuz? Mülakatlarda adaylarla göz teması kurulur ve adayların gözlerini kaçırıp kaçırmayacağına dikkat edilir. Bu bir stratejidir aslında. Eğer siz sürekli gözlerinizi kaçırırsanız bu savunmasız biri ve kolay hedef olduğunuzun göstergesidir. İletişimde ise güçlü bir ses tonuna sahip olun. Pısırık cevaplar sizi kolay etki altına alınan biri olarak gösterebilir. Ses tonunuz yüksek fakat yumuşak olmalı. Son kuralımız ise göz teması kur ve ses tonunu iyi ayarla!