Masallarda tam da her şeyin bittiği anda bir kahraman gelir ve iyi kalpli karakteri kurtarır; kötü büyücüyü, cadıyı cezalandırır. Peki ya gerçek hayatta da her zaman iyiler mi kazanır? Floransalı düşünür, Niccolò Machiavelli’ye göre kötüler kazanmaya daha yakınmış. Demek ki gerçek hayatta işler istenildiği gibi yürümüyormuş, belki de biz yürütmeyi bilmiyoruzdur. Peki ya Machiavelli’yi böyle düşünmeye iten şey nedir?

Machiavelli Neden Böyle Düşünüyor?

machiavelli

Machiavelli kötü insanlarda bulunan bazı özelliklerin iyi insanlara göre bazı avantajları olduğunu savunmuştur. Bunlardan biri de kurnazlıktır. Kötü insanlar, karanlık bir beceriyle hareket etmeye ve amaçlarını daha ileriye götürmek için kurnazlığa hazırdırlar. Ahlak ilkelerine bağlı kalmadıklarından dolayı yalan söylemeye, olguları değiştirmeye, tehdit etmeye ya da şiddete başvurmaya hazır olacaklardır. Bu yolla dünyayı ele geçirirler.

Machiavelli’ye göre iyi insanların sadece iyi hareket ederek dünyayı daha iyi bir yere getirme çabaları işe yaramıyor. Machiavelli, iyi hareket etmekten ziyade karşındaki kişiye karşı doğru taktiklerle ilişki kurulması gerektiğini düşünüyor. Buna örnek olarak da Floransa ve geçmişteki İtalyan eyaletlerinde iyi prenslerin, devlet üyelerinin ve tüccarların daima başarısız olduğunu savunur. Bunu engellemek için ise şu tavsiyede bulunur:

Kişi istediği kadar iyi olabilir fakat iyi hareket etmeye fazlasıyla bağlı olmaması gerekir. Kötü insanların kullandığı hileleri ödünç alıp onlara karşı kullanmayı bilmelidir. İyi insanlar da kılıç tutar, savaşır ve gerektiğinde kurnazlık yapar. Musa, iyilik ve adalet için Firavunla savaşmıştır.

Kazanmak İçin Kötü Büyücü Olmak Mı Gerekiyor?

kötü büyücü

Kesinlikle hayır! Sanılanın aksine Machiavelli, kazanmak için kötü olunması gerekmediğini, iyi insanların kötülerden ders çıkartması gerektiğini söyler. Sadece iyi olmayı değil, etkili olmayı da savunur. İyi bir insan olsak bile, mesleğimiz ne olursa olsun, hayatın her yerinde kurnaz ve hilekâr insanlar ile karşılaşacağız. Bu durum da kötü insanların uyguladıkları yöntemleri öğrenip bunlara göre hareket etmemizi gerekli kılıyor. Aslında Machiavelli tam da bundan bahsediyor: İyi insanlar, karşılarındaki insanların kendilerini nasıl korkutacağını, tatlı sözle kandıracağını ve tuzağa düşürülebileceğini bilmeli. İyi siyasetçi, kötü siyasetçiden; saf bir girişimci, kurnaz bir girişimciden bir şeyler öğrenmeli. Başardıklarımızın toplamıyız, niyet ettiklerimizin değil! Doğruluğu, iyiliği ve erdemi önemsiyorsak ve sadece doğrucu, iyi ve erdemli bir şekilde hareket ediyorsak, Machiavelli bir yere varamayacağımızı savunuyor.

Beklenmedik bir kaynaktan, en çok nefret ettiklerimizden dersler çıkartmalıyız. Arzuladığımız fakat onların karşısında savaştığı gerçekliği gerçekleştirebilmek için bize öğretecekleri çok şey var. Onların sahip olduğu benzer kalitede silahlara ihtiyacımız var. İyi hayaller kurmak yeterli değildir. Gerçek ölçüt, başardıklarımızdır.

Burada iyi veya kötü insanın başarısından ziyade Machiavelli daha çok karşındaki insanın davranışına göre bir strateji geliştirirsen, başarıya ulaşabilirsin. Çünkü dünyada iyi insanlar yok, çıkarcı insanlar var. Sizce de öyle değil mi? Yoksa siz de iyi insanların kazandığını düşünen Pollayanna’cılardan mısınız? Bunu yorumlarda tartışabiliriz. Hadi bekliyorum. 🙂