Teknolojinin gelişimi hepimiz için merak uyandırırken Japonya’da robot teknolojisinde bir gelişme daha yaşandı. Dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ve genç nüfusun giderek azaldığı Japonya’da ülke ekonomisi iş gücü potansiyelinin yetersizliğinden uzun yıllardır etkileniyor. Lawson, 7-Eleven ve Family Mart bu soruna çözüm amaçlı artık robot çalışanlardan faydalanıyor.

japon

Robotların çalışmasının yanında belki de daha garip olan robotların internet bağlantısıyla uzaktan biri tarafından yönetiliyor olması. Sanal gerçeklik başlığı ve eldiven yardımıyla robotun elinde tuttuğu ürünü hissediyor ve raflara yerleştirebiliyor. İlk başta bu sistemi robot pilotları yönetecek, ta ki robotlar insan davranışlarını taklit etmeyi öğrenene kadar. Robotların öğrenme zamanını bilemiyoruz ancak Family Mart, 2020 yılına kadar Tokya çevresindeki 20 mağazada robot işçileri kullanmayı planladığını söylüyor. Japonya 2030 yılına kadar ise iş görevlerinin %27 sinin robotikleşeceğini söylüyor. Bu oran ise yaklaşık olarak 16 milyon kişinin işini kaybetmesiyle karşı karşıya olduklarını gösteriyor.

Japonların Marketlerde Robot Kullanmaya Başlama Sebepleri Nelerdir?

İşverenlerin insanlar yerine robotlar ile çalışmak istemesinin tek sebebi ise genç nüfusun az olması değil. Sebeplerden birkaçı;

Covid-19 sürecinde otomasyona olan ilgi epey arttı ve robotların insandan insana teması azaltmaya yardımcı olabilmesi hijyenik açıdan güven sağladı.

Çalışan hatasını daha aza indirgemek.

Çalışanların tam zamanlı tek bir yerde çalışmasındansa, robot pilotların herhangi bir yerde birkaç mağazadaki robotları yönetebilecek olması.

Robotların çalışma süresinin daha fazla olması.

Yurtdışından insanlar çalıştırarak iş gücü maliyetini de düşeceği öngörülüyor.

Japon Marketlerinde Robotlar İnsanların Yerine Çalışmaya Başladı 1

Teknolojinin gelişmesi elbette ki hayatımızı kolaylaştıracak ve avantajlar yaratacaktır ancak büyük değişimlerin beraberinde de bazı dezavantajlar getirecektir. Robotların artık işlerimizdeki yeri alacak pozisyona gelmesi on yıllardır hem tedirginlik hem de umutsuzlukla konuşulup, tartışılıyor. Bu endişe tabii ki doğal bir süreç ancak teknolojinin gelişmesi yeni meslekleri de ortaya çıkaracaktır. Yukarıdaki örnekte de gördüğümüz gibi robotu yönlendirecek robot pilotlarının yeni bir meslek olarak ortaya çıkmaktadır. Teknolojik gelişmelerde endişe duymanın aksine teknolojiye eşlik etmeli, teknolojinin bize getireceklerini kendimize avantaj olarak geri döndürebilmeliyiz.

Kangaroo-bot’u izlemek istiyorsanız kaynakça 3’e tıklayabilirsiniz.

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Eray Yıldırım