Joaqin Phoenix’in başrolünde izleyeceğimiz Joker uzun bekleyişin ardından 4 Ekim 2019 tarihinde izleyicilerin karşısına çıktı. Kimisi için Joker son on yılın en iyi filmi olarak adlandırıldı, kimisi içinse beklentilerini karşılamayan bir Joker filmi olarak kaldı. Yorumlardan çok sizlerin deneyimleyerek görmenizi tavsiye ettiğimiz Joker ile ilgili kaçırılmaması gereken en ilginç detayları sizler için derledik.

Dikkat: yazıda varla yok arası birkaç spoiler yer almaktadır.

1. Joaquin Phoenix, kahkahalarını patolojik kahkahalardan muzdarip insanların videolarını izleyerek canlandırdığını söyledi. Phoenix ayrıca izleyicilerin kendisiyle özdeşleştiremediği bir karakteri canlandırmaya çalıştı.

Joker Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şaşırtıcı Gerçek

2. Phoenix, The Master filminde kilo vermesine yardımcı olan aynı doktor ile birlikte çalışarak Joker rolü için tam olarak 25 kilo verdi. Aktör çekimlerden sonra doktor yardımı ile 25 kiloyu geri aldı.

Joker Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şaşırtıcı Gerçek

3. Joaquin Phoenix ve Heath Ledger çok yakın arkadaşlardı. Ledger 2008 yılında çekilen The Dark Knight filminde ki Joker karakteri ile oscar almıştı.

Joker Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şaşırtıcı Gerçek

4. Joker içlerinde ‘The Shawshank Redemption‘, ‘Pulp Fiction‘ ve ilk iki ‘The Godfather‘ gibi filmlerin yer aldığı ‘Tüm Zamanların En İyi 10 Filmi’ listesinde yerini aldı.

Joker Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şaşırtıcı Gerçek

5. Filmde yer alan banyoda ki dans sahnesi normalde senaryoda yer almıyordu. Phoenix, bu sahneyi doğaçlama performansı ile gerçekleştirdi.

6. Filmde Arthur Fleck’in hayallerinden biri olan Talk Show programına çıktığı sahnede kadın konuklardan birini dudağından uzun uzun öptüğü kısım, Heath Ledger’ın törende kameralara konuştuğu sırada fanlarından birini öptüğü ana gönderme olarak çekilmiş.

7. Arthur’un palyaço makyajı “antika” görünmek amacıyla dudakları kana benzer bir kırmızımsı-kahverengi ile yapıldı. Makyöz Nicki Ledermann: “Eğik gülümsemesi bile her şeyin mükemmel olmadığının bir metaforu. Belki komik belki de hiç komik değil!”

joker 2019 ile ilgili görsel sonucu

8. Joaquin Phoenix, role çalışırken önceki Joker karakterlerini referans almadığını söyledi.

all jokers before 2019 ile ilgili görsel sonucu

9. ABD’de filmin gösterime girdiği salonlarda yüksek güvenlik önlemleri alındı. Filme girerken maske takılması yasaklanırken, polis sinemaların önünde nöbet tuttu. Bu önlemlerin alınmasında 20 Temmuz 2012’de Colorado eyaletinde Batman serisinin “Kara Şövalye Yükseliyor” filminin ilk gösterimi sırasında sinemaya yapılan silahlı saldırının önemli etkisi oldu. Yönetmen alınan bu önlemler hakkında şunları söylüyor: “İnsanlar John Wick’te beyaz bir erkeğin 300 kişiyi öldürmesini alkışlayarak izlerken Joker’e olan bu tutum çok anlamsız. Çifte standart olduğunu düşünüyorum.”

İlgili resim

Kaynakça:

1