Merhabalar! Bugün neredeyse hepimizin  icatlarından haberdar olduğu ve onları evlerimizde sıkça kullandığımız ancak mucidini pek tanımadığımız ve hayat mücadelesiyle hepimize ilham verecek girişimcilik ekosistemindeki sıra dışı bir ismi tanıtacağım. Kendisinin anne kimliği sayesinde  toplum normlarının ve zamanının ötesinde bir başarı hikâyesi var. Erkek egemen yönetimin ve sıkı baskıların olduğu iş dünyasını , kadınların sadece ürünleri sunduğu  pazarlama ve reklam dünyasını altüst etmiş biri Joy Mangano.

joy-mangano

Joy Mangano Kimdir?

Joy Mangano 1956 yılında New York Long İsland’da doğdu. Pace Üniversitesinde İşletme okudu. Üniversiteden sonra evlendi. Uzun sürmeyen bu evlilikten üç çocuğu oldu. Üç çoğu ile birçok işte çalışmak zorunda kaldı. Hava yolu rezervasyon müdürlüğünden garsonluğa her şeyi denedi ancak faturalarını dahi ödemekte zorlanıyordu. 34 yaşında Miracle Mop isimli tek seferde sıkılan, elle temizlenmek zorunda olmayan paspası sayesinde hayatı değişti.  

Joy Mangano: Mucit Ev Hanımı 1

Mucitlik Dönemi ve Patentleri

Joy Mangano’nun çok eskiden beri karşılaştığı her soruna inovatif çözümler üreten biri olması şu an 100’e yakın patent sahibi olan dev bir marka olmasını sağlamıştır. Gençlik zamanlarında çalıştığı veterinerde geceleri kedi ve köpeklerin arabalar tarafından görünmeleri için floresanlı pire tasması icat etmiştir. Bir yıl sonra Hartz isimli bir şirket onunkine çok benzeyen bir ürünün patentini almış ve piyasaya sürmüştür. Joy, daha sonra da problemler yaşayacağı patent kavramının önemini o zaman anlamıştır. Joy’un en ünlü icatları arasında miracle mop, huggable askıları, forever fragnant ev kokusu, rolykit ve çok bölmeli valiz var.

Joy Mangano: Mucit Ev Hanımı 2

Miracle Mop

Bir gün teknede dökülen şarap lekesini temizlerken cam kırıkları ve koyu kırmızı renk yüzünden paspasların ne kadar zor temizlendiğini ve buna bir çözüm bulması gerektiğini düşündü. Küçüklüğünden beri yaşadığı her probleme kreatif bir çözüm üretmek için şans gözüyle bakan Joy hayatını değiştiren inovasyonun ilhamını o zaman aldı.

Ev hanımı olduğu için sıkça yaşadığı bir problemdi paspasların temizliği ve zor sıkılmaları. 1990 yılında kendi imkânlarıyla prototipini yaptığı ve daha önceki icatlarından ziyade tanınmasını sağlayıp hayatını değiştiren tek seferde çevrilip makinede temizlenebilen paspas hayatını değiştirdi. İnovasyon pazarlamaya göre oldukça kolaydı. Babasının araba bakım merkezinde ilk 100 tanesini aldığı yardımlarla üretti. Satmak üretmekten çok daha zordu. Joy ilk başta geleneksel satım metotlarını denedi. Büyük iş adamlarıyla görüşmeler yapıp ürününü tanıttı ancak her seferinde küçümsendi.

Satış mottosu: ‘20$’a hayatınızda alacağınız son paspas bu olacak! idi.Aldığı geri dönüşler ise”Ben 20$’a tek paspas aldırmak değil 5-10$’a 50 kez 100 kez paspas aldırtmak istiyorum.Evine git çocuklarınla ilgilen!” gibi geri dönüşlerdi. Kimse yarattığı değeri görmüyordu. 

Joy’un başarısının sırrı hiçbir “Hayır” onun için kişisel değildi, fikrine çok güveniyor ve onun yaşadığı sorunları yaşayan pek çok ev hanımının olduğunu biliyordu. Hayatının dönüm noktası 1992 yılında QVC adlı televizyon kanalında ürününü pazarlama fırsatı bulduğundaydı.

Sunucu ürünü tanıtacak ve ekrandaki numaradan da sipariş alınacaktı. İşler pek umulduğu gibi gitmedi sunucu ürünün nasıl kullanıldığını bilmiyordu ve yayında kargaşa çıktı. Yayında kimse ürünü almak için aramayınca hüsrana uğradı. Bu duruma çözüm bulmak için ürününü kendi tanıtmak istedi ve kanal bu fikre pek sıcak bakmadı ancak Joy çok kararlıydı ve sunucunun yanında ürünü tanıtmak için yerini aldı. Televizyon ortamı hayal ettiği kadar kolay olmamıştı. Spot ışıkları onu heyecanlandırmış ve kısa süreli donmasına sebep olmuştu. Bu durumu kolayca yenip ürününü çok iyi bir şekilde tanıttı ve yarım saatte 18.000 satmasını sağladı. Onun vizyonu bu ürünle sınırlı değildi, durmadan üretip markalaştı Joy.

Miracle Mop seri üretimdeyken üretici firma ile patent sorunları yaşadı ve o mücadelesini de kazandı. Üç milyar dolarlık gelirli ürünlerinin toplandığı Ingenius Designs adlı şirketini HSN’ye sattı ve şirketin başkanı olmaya devam etti. Bu bağlantıdan 1992’deki reklamını da izleyebilirsiniz.Joy Mangano: Mucit Ev Hanımı 3

Filmi ve Kitabı

2015’te Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper ikilisinin başrol olduğu ve Oscar adaylığı olan filmin yarı yönetmen koltuğunda Joy Mangano oturuyor. Film yarı kurgu kategorisinde yer alıyor ve ,kesinlikle tavsiye ediyorum, film sayesinde hem Joy Mangano’yu daha iyi tanıyabilir hem de çokça ilham alabilirsiniz. Joy bizden biri olup başarısızlıklardan yılmayıp onların üzerine görkemli bir başarı hikâyesi inşa ettiği için filmi oldukça başarılı ve etkileyici. HSN’nin en çok satan ürünü olan huggable askıları, yaklaşık bir milyon satıldı.

Kendi yazdığı Inventing Joy adlı kitabı da oldukça başarılı oldu. Hayatından kilit noktaları anlattığı bu kitapta 30’lu yaşlarında hayatının iplerinin elinden kaydığını hissettiğini,bir değişiklik yapıp kim olabileceğini bulduğunu söylüyor. Hayatı boyunca inovasyon yapan yaratıcı zekâya sahip biri olmasına rağmen hayat telaşı içerisinde bu yönüyle olan temasını kaybettiğini söylüyor. Bu gibi sebeplerden dolayı Joy’un hikâyesi çok özel hiçbir reddedilişin durduramadığı ve daima ekosistemde yeniliklere yol açan bir kadın. Sınırların ötesinde olan  hayallerine inanmış ve çaba göstermekten asla vazgeçmemiş biri. Hem içimizden biri hem de rol modelimiz .


Joy Mangano: Mucit Ev Hanımı 4


KAYNAKLAR: 1, 2, 3, 4