Emekliliğin yaşı var mıdır? Gençlerin belki de üzerinde en çok düşünmesi gereken konu: emeklilik hayatı…

Daha işe bile girememişken emekliliği düşünmem garip ve ilginç yine değil mi? Senin için belki öyle olabilir ama ben liseden beri bunu ciddi ciddi düşünüyorum. Emekli olmak bir kurtuluş değil mi? Sevmediğin o bütün monotonluklardan, işlerden, insanlardan, hayatlardan kurtuluş değil mi? Yoksa sen öğrencisin ve öğrenciliği çok mu seviyorsun ya da şimdiye kadar gördüğüm 3-5 mesleğini seven öğretmenden biri misin? Veya işini tutkuyla yapan devlet veya özel sektör çalışanı mısın? Birbirimizi kandırmayalım ve gerçeklerin farkına varalım. Emeklilik bizim kurtuluşumuz, tabii hareket edemeyecek kadar yaşlanınca olan emeklilikten bahsetmiyorum. Neden bahsettiğime yazının devamında ayrıntılı bakalım. Başlamadan şunu söylemeliyim bu sevdiği mesleği yapıp -yapacak olup- o meslek dışında hiçbir şey dışında mutlu olamayacağını düşünenlere değil!

Ortalama yaşam süremiz ne kadar biliyor musun? Erkekler için 75, kadınlar içinse 80 yıl, Türkiye’deki yaşam süresi. Bugün işe başlasan 60 yaşında emekli olabiliyorsun prim hesabına göre. Geriye ne kalıyor? Doğru düzgün hiçbir şeyden tat alamayacağın 15 yıl! Sen 60 yıl ömrünü heba et geriye bir işe de yaramayan 15 yıl kalsın! Sence de çok saçma değil mi? Ama ne yapabiliriz deme (!) geleceğim oraya. Şimdi asıl nokta şu kaç yıl çalışıp kaç yıl hayatımızı yaşamalıyız? 25 yıl çalışıp 50 yıl hayatımızı mı yaşamalıyız?

emekli olmak

Emekliliğin Yaşı

Bence ortalama yarı yarıya olmalı bu oran! Yani ne kadar çalışıyorsak o kadar da hayatı yaşamalıyız. Adil adil… Nispeten iyimser olarak ortalama yaşam süremizi 70 varsayarsak 35 yaşında ya da başka bir açıyla 35-40 yaş arasında emekli olmalıyız. Şimdiye kadar yazdıklarım birden saçma oldu değil mi? Ama bu mümkün, öyle de olmak zorunda çünkü sen bu hayatı heba etmeye gelmedin. Sen tabuları yıkmaya, fark yaratan olmaya geldin. Asla bunu unutma! Mümkün dedik ama bunu elbette açıklama yükümlülüğümüz de var. Kanımca insan kendi kendini emekli edebilmeli, edebiliyor da. 35 yaşında kalan hayatını geçindirebilecek kadar imkânın varsa neden kendini emekli edemeyesin?

Yine bir toz pembe hayale dönüştü… Bu defa da imkânı, parayı nerden bulacağız kardeşim dedin değil mi? Demediysen direkt bizimle iletişime geç senle yapacaklarımız var ama demediysen ya da demeyeceksen okumaya devam et. Şimdi uzun uzun parayı nasıl kazanacağını anlatamam çünkü ben de kazanmıyorum… Fakat girdiğimiz şu monoton kısır döngüde olmadığımı biliyorum. Madem hep en iyisi için didinip hep en mutsuz oluyoruz da neden hem en iyisi için hem de en mutlusunu istemeyelim? Mutluluk dediğimi anladınız… Bu kısır döngüden çıkmak için başarmalıyız ve inanmalıyız, başarmanın sırrını bilmeliyiz. Her türlü başarıya ulaşabilirsin, yeter ki ne istediğini bil, yaptığını bil.

Destek olmayı, iletmek istediklerini, yorumlarını, eleştirilerini unutma lütfen… Esenlikler…