Bugünden kopup yakın geleceğe, hatta daha da uzak zamanlara gitmek ister misiniz? Bu yazıyı okuduktan sonra hemen bu filmlerden bir tanesini seçin, rahat bir yer bulun ve iki saatliğine bulunduğunuz zaman diliminden geleceğe ışınlanın. Görsel efektleri, başarılı diyalogları ve sıra dışı konuları ile bilim kurgu türünün hakkını veren bu beş film eminim en sevdikleriniz arasına girecektir. İyi seyirler dilerim!

5. The Giver – Seçilmiş (2014)

the giver seçilmiş

“Anılar sadece geçmişimizi şekillendirmez, geleceğimizi de belirler.”

Savaşların, acıların ve ayrımcılığın olmaması için bütün önlemlerin alındığı yeni bir dünya düşünün. Her şeyin kontrol altına alındığı, kurallar üzerine kurulu ama hayatta kalmayı garantileyen bir yaşam. Ancak bu yaşamın bazı getirileri de bulunuyor; acıyla birlikte sevgi duygusunun da kaybolması, insanların dünyayı ve çevresindeki her şeyi siyah beyaz görmeleri, geçmişi hatırlayamaması gibi. Bu düzen içerisinde kendi yolunu çizmeye çalışan Jonas hiç beklemediği bir görev ile hayatına ve diğer insanların hayatlarına yön verecektir. Yönetmenliğini Phillip Noyce’un üstlendiği ve genç oyuncu kadrosuyla dikkatleri çeken The Giver, acısıyla tatlısıyla elimizdekilerin kıymetini yaşamın içindeyken bize hatırlatan güzel bir film. Distopik tarz sevenlerin ayrıca bakmalarını tavsiye ederim.

4. Oblivion (2013)

oblivion

“Herkes ölür. Önemli olan güzel bir şekilde ölmek.”

Jack terkedilmiş bir gezegen olan uzaylıların işgali altındaki ‘Dünya’ya gönderilir ve ondan araştırma yapması istenir. Jack’in görevi Dünya’da yaşam belirtisi gösteren canlıları bulmaktır. Bu görev içerisinde Jack’in başına hiç tahmin etmeyeceği olaylar gelecektir. Yönetmenliğini Joseph Kosinski’nin yaptığı başrollerinde ise  Morgan Freeman, Tom Cruise ve Olga Kurylenko’nun dikkatleri çektiği Oblivion, görsel çekim kalitesi ve başarılı efekt kullanımı ile göze çarpan bilim kurgu filmlerimizin arasında yer alıyor.

3. İn Time – Zamana Karşı (2011)

in time zamana karşı

“Zayıf olan ölmeye mahkumdur. Sistemin işleyişi bu.”

Zamanın kolayca satın alınabildiği bir sistemde sizce neler olur? Tahmin edilebileceği gibi güçlü ve zengin kesim zamanı satın alarak sonsuza dek genç kalır, yoksul kesim ise zamanı satın alamadığı için ölür. Eşitsizlik üzerine kurulmuş bu sistemi sadece Will değiştirebilecektir. Gattaca ve Truman Show filmleri ile tanıdığımız Andrew Niccol bu filmi ile seyirciye daha önce izlemediği bir film zevki sunuyor. Konusu ile bile dikkatleri üzerine toplamayı başaran Zamana Karşı, Amanda Seyfried ile Justin Timberlake’in başrolleriyle izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında en önden kendine yer buluyor.

2. Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014)

edge of tomorrow yarının sınırında

“Gerçeği bilen bir düşman asla yenilmez.”

Mimics adlı uzaylılar dünyayı istila eder ve insanların ordusu tüm askeri birliğe rağmen her denemede karşı koymada başarısız olur. Bill ise bu savaşta karşı koyanlar arasında sadece acemi bir askerdir ve ilk görevinde dakikalar içerisinde öldürülür. Bill’in son sandığı bu ölüm aslında bu savaşın çarkını değiştirecek olan bir başlangıçtır, tekrar ölüp tekrar uyandığında kendini aynı savaşın içerisinde bulur. Ancak her uyanışında eskisinden daha deneyimlidir, ona verilen bu görev ile uzaylılara karşı kendisini bir silah olarak kullanacaktır. Emily Blunt ve Tom Cruise’un uyumlu performansıyla Yarının Sınırında, Doug Liman’ın yönetmenliğiyle seyirciye tempolu savaş sahneleri ve eğlenceli tavrı ile bambaşka bir bilim kurgu seyir keyfi sunuyor.

1.  Gravity – Yer Çekimi (2013)

gravity yer çekimi

“Boş vermeyi öğrenmelisin.”

Başarılı bir tıp mühendisi olan Dr. Ryan Stone mekikte ki ilk görevine deneyimli ve yetenekli Matt Kowalsky ile çıkacaktır. Uzaydaki çalışmaları sorunsuz bir şekilde ilerlerken çarpan bir cisim sonucu mekikleri paramparça olur. Ryan ve Matt zamanla tükenen oksijenleri ile uzayın derinliklerinde yapayalnız kalırlar. Büyüleyici görüntüleri ve başarılı müzikleri ile uzay macerasını bir bebeğin anne karnından doğumuna kadar olan ki süreç ile özdeşleştirmesi filmi bilim kurgu filmleri arasından alıp en üst rafa koyuyor. Bu listedeki favorim olan Yer Çekimi, başrollerini Sandra Bullock- George Clooney ikilisinin paylaştığı ve Alfonso Cuaron’un başarılı yönetmenliği ile izleyiciye unutamayacağı bir uzay yolculuğu ve görsel şölen sunuyor.