Her gün yaptıklarıyla beni kendilerine hayran bırakan bir sürü kadının hikayesiyle karşılaşıyorum. İnternette, sokakta, dergilerde, gazetelerde… Sadece instagram kullanan bir insan bile bu kadınlarla sıkça karşılaşıyordur. Bu yazıda alışılmadık işlerde çalışan veya bizleri gururlandıracak işler başaran kadınlardan bazılarıyla karşılaşacaksınız. Kimisi ‘’bilim adamı’’ kavramını ortadan kaldıran ve belki de çoğumuzun tanımadığı kadınlar, bizim kadınlarımız.

ödül

Dilhan Eryurt

Güneşin ve yıldızların oluşumuna dair yaptığı çalışmalarından dolayı ‘’Güneşi Zapteden Kadın’’ ünvanını alan Dilhan Eryurt, NASA’da çalışan ilk Türk kadınıdır. Aya iniş projesine katkı sağlamış ve Apollo Başarı Ödülü’nün sahibi olmuştur. Gazete manşetlerinde ‘’Astrofizikte Öncü Bir Bilim Kadını’’ olarak geçmiştir.

makinist

Serpil Çiğdem

İstanbul’da makinist olarak çalışan Serpil Çiğdem, bu işte çalışmak için yapılan sınavlara herkesten  daha fazla emek verdiğini dile getirmiş. Bu iş için başvurduğu zaman kendisine bu işin kadınlara göre olmadığı söylenmesine rağmen pes etmemiş ve başarmış.

bayrak

Fadime Gönülsüz

Kocasının vefatından sonra geçimini sağlayabilmek adına 1995 yılından beri şoförlük yapan Fadime Gönülsüz bu meslekte kadın çalışanların arttırılmasından yana. Fadime Gönülsüz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası tarafından ödüllendirildi.

spor

İrem Yaman

8 yaşında tekvandoya başlayan İrem Yaman, 2015 yılında dünya şampiyonu olmuş ayrıca yılında Dünya Taekwondo Federasyonu’nun Kadınlar 62.kg sıralamasında 1.sırada yer almaktadır.

güven

Seda Okur

İzmir’de görev alan Seda Okur, ülkemizin tek kadın asayiş müdürü. İzmir’in asayişinden sorumlu olan Okur, 1 yılda işlenen 87 cinayeti çözmüştür.

deniz

Fatma Değirmendere ve Zübeyde Dilsiz

Yıllardır ‘’erkek işi’’ olarak tabir edilen bir diğer meslek ise balıkçılık. 70 yaşındaki Fatma Hanım ve Zübeyde Hanım, 30 yıldır Foça’da balıkçılık yaparak ‘’erkek işi’’ algısını yıkıyorlar.

elektrik

Kezban Karaman

Sinop’un Gürsökü Köyü’nde yaşayan Kezban Karaman bir dergiye verdiği röportajında çocukluğundan beri elektriğe ilgisi olduğunu dile getiriyor. Almanya’ya gittiği sırada bütün evlerin çatısının camla kaplı olması dikkatini çekmiş, insanların bu şekilde elektrik ürettiğini öğrenmiş, ‘’Almanya’da var da Türkiye’de neden olmasın’’ diye düşünmüş, güneş enerjisi santrali kurmuş, iyi ki düşünmüş.

 

Eminim daha birçok meslekte başarıyla çalışan, buraya sığdıramayacağım kadar fazla kadınımız var. Alışılmış kavramları yerinden oynatacak ve algıları yıkacak kadınlarımız olduğu için ülkece çok şanslıyız. Ne demişler(!) KADINDIR YAPAR 😊