Bugün, Dünya’ya iyilik bırakmayı ilke edinmiş bir sporcu ile tanıştıracağım sizi: Shavarsh Karapetyan.

Shavarsh Karapetyan Kimdir?

67d0dd30db08762082c5f9edb56

Süper kahramanların hep filmlerde, çizgi romanlarda olduğunu düşünürüz. Aslında onlar hep içimizdedir. Sadece ihtiyacımızın olmasını beklerler. Shavarsh Karapetyan da bunlardan biri. 19 Mayıs 1953 yılında Ermenistan’ın Kirovakan şehrinde dünyaya geldi. Ermeni asıllı bir ailenin oğlu olan Karapetyan, 11 Dünya rekoru, 17 Dünya, 13 Avrupa, 7 Sovyet  yüzme şampiyonu oldu.

Sovyetler Birliğinin yetiştirdiği başarılı isimlerden olan Karapetyan’ın su ile tanışması bir kavgayla nedeniyle olmuş. 15 yaşında bir grup holigan tarafından ayağına taş bağlanarak denize atılmış. Son anda kurtulmayı başaran Karapetyan, sonrasında yaptığı açıklamada ‘’Taş biraz daha ağır olsa kurtulamazdım’’ demiş. Bu olaydan sonra yüzme dersleri almaya başlayan Karapetyan, profesyonel olduktan sonra Ermenistan’da yüzme şampiyonu olmuştur. Okulda maruz kaldığı kıskançlıklar yüzünden de Sovyet olmak zorunda kalmış.

Karapetyan'ın kahramanlığı sadece bu olay değil, yüzme okuluna giderken şoförün uçuruma sürdüğü araca son anda müdahale edip kendisiyle beraber 30 kişinin hayatını kurtarıyor.

Karapetyan’ın başına gelen talihsizlikler bu olayla sınırlı kalmamış. Kiev’de bir müsabaka sırasında dalış tüpünün yanlış kullanımı sonucu 75 m derinlikte oksijensiz kalmış fakat bu talihsiz olaydan da şanslı bir şekilde kurtulmuştur. Zar zor sudan çıkan Karapetyan müsabakayı her şeye rağmen kazanmıştır ve kazandığını hastanede yatarken haberi olmuştur.

Karapetyan bir başka olayda bu kez hünerlerini karada sergilemiştir. Yüzme okuluna giderken şoförün uçuruma sürdüğü araca son anda müdahale ediyor ve bu kez 30 kişinin hayatını kurtarıyor. Şoförün bir anlık dalgınlığı Karapetyan ile birlikte 30 kişinin hayatına mal oluyordu. Uçurumdan göle uçmak üzere olan otobüse kahramanımız müdahale etti ve direksiyonu son anda çevirerek büyük bir kıyıma engel oldu.

Shavarsh Karapetyan’ı Tarihe Geçiren Kahramanlık

Tereddüt etmeden göle dalan Karapetyan, ayakları ile otobüsün arka camını kırar ve yaklaşık 20 dakika içerisinde 35-40 ar saniyelik periyodlarla 10 metreye dalış yaparak 30'a yakın yolcuyu çıkarır. Ancak 20 yolcu hayatta kalabilmiştir.

16 Eylül 1976’da Erivan’da Karapetyan her zamanki günlük koşusunu yaparken bir otobüsün baraj duvarını yıkarak göle düştüğünü görmüş. Bir an bile düşünmeden göle dalan Karapetyan, ayakları ile otobüsün arka camını kırarak, yaklaşık 20 dakika içerisinde 35-40’ar  saniyelik periyotlarla 10 metreye dalış yapıp 30 kişiye yakın yolcuyu çıkarmış. Fakat çıkardığı yolculardan sadece 20 yolcu hayatta kalabilmiştir.

Cam kesikleri nedeniyle kanına bulaşan şehrin kanalizasyon atıkları kendisini komaya sokar, doktorlar umudu keser ancak 46 günlük koma sonrasında kendine gelir. Zatürreye de yakalanan Karapetyan’ın ne yazık ki spor yaşamı bu olaydan sonra sona ermiştir. Hastaneden çıktığında yaptığı açıklamada “Çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerekiyordu. Aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. O sıra bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. Koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. Hala o koltuk rüyalarıma giriyor.” diyerek üzüntüsünü dile getirmiştir.

Kahramanlığı uzun süre gizli tutulsa da bir raporun ardından olay ortaya çıkar ve Unesco'nun 'Fair Play' ödülünü alır. İsmi ise keşfedilen bir gezegene verilir. Karapetyan, birçok onur madalyası da kazanmıştır.

Ayrıca 1985 yılında bir yangında, yanan binaya dalan Karapetyan, birçok insan hayatını kurtarmıştır. Kendisi de ciddi yanıklar sebebiyle uzun süre hastanede yatmak zorunda kalmıştır. Kahramanlığı uzun süre gizli tutulsa da bir raporun ardından olay ortaya çıkmış. Olayın ortaya çıkmasıyla UNESCO’nun ‘Fair Play’ ödülünü aldı. İsmi ise keşfedilen bir gezegene verilir. Karapetyan, birçok onur madalyası da kazanmıştır.

Başarılı sporculuk hayatı ve yaptığı büyük kahramanlıklarının ardından daha basit bir hayat yaşamak için 1993 yılında Moskova’da ayakkabı dükkanı açar. Yaptığı kahramanlık hiçbir zaman unutulamayan Karapetyan’a Sochi Olimpiyatlarında olimpiyat meşalesini taşıma onuru verilmiştir.