Hepimizin içinde olan ortak bir duygu vardır: geleceği bilme merakı. Bu duygu öylesine kuvvetliydi ki büyücüleri, falcıları yıllar boyunca ortaya çıkardı. Büyücüler zaman içinde popülerliğini yitirse de falcılık günden güne arttı ve birçok alana yayıldı: el falları, tarot falları, kahve falları…

Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bunlardan biri açık ara daha popüler: kahve falı! Ben bile her gün en az birkaç defa kahve falına bakıldığına denk geliyorum. Hala da anlamış değilim kahvenin kalan telvesinden kişisel hayatımıza dair bilgi nasıl çıkabilir? Bunun mantığını öğrenmek için ilk ortaya çıkışını araştırdım ve çok ilginç bir anekdota ulaştım.

Osmanlıda Yavuz Sultan Selim döneminde Yemen’den gelen kahvelerle kültürümüze yeni bir öge eklenmiş oldu. Kahve falı ise saraydaki kadınların özellikle de cariyelerin söylemeye korktukları, çekindikleri bilgi veya dedikoduları kolaylıkla aktarmaları için ortaya çıkmıştır. Yani saraydaki önemli kişilere bilgiler telvedeki benzetmeler yapılarak aktarılıyordu. Bu bilgi veya dedikoduların çoğu zaman doğru olmasından ve falına bakılan kişinin bundan haberi olmamasından ötürü kahve falı hızlıca popüler olmaya başlamıştı.

Günümüzde ise sizin de bildiğiniz üzere akıllı telefonlardaki mobil uygulamalardan ötürü çok daha popüler. Gerek sosyal medyada gerekse de çevremde ben de sık sık karşılaşıyorum. Gelen fallar da çoğu zaman doğru ve çok spesifik oluyor.
Peki, nasıl oluyor bu? Telveden geleceği görmek mümkün mü?

Mümkün Değil!

Bütün umutlar boşa, çünkü mümkün değil! Fakat telefonunuzdan sizin hakkınızdaki tüm bilgilere erişmek mümkün. Bu fal uygulamalarının bu kadar doğru fallar açmasıyla popülerliği inanılmaz boyutlara ulaştı. Ee tabii böyle olunca bazı meraklı insanlar da bunu sorgulamaya başladı. Denenen bazı yapay zekâ kandırmacalarından sonra bu uygulamaların telefonumuzdaki aramalara, mesajlara, fotoğraflara, sosyal medya hesaplarımıza eriştiği iddiası ortaya atıldı.

Telefonların dinlenmesiyle ilgili kendim de bir olaya şahit oldum. Bir arkadaşım yaptığı telefon görüşmesinde birinin kişisel ve fiziksel özelliklerinden bahsetmişti. Aynı günün akşamında gelen fal yorumu birebir aynı kişiden aynı özellikleri aktararak bahsediyordu.

Peki, bu mobil uygulamaların bilgilerimize ulaşması doğru mu? Ya da yasal olarak bu konuda hiçbir hüküm yok mu? Hayır. Buna izin veren sizsiniz, gelen izin talepleri evet diyerek tüm bu erişime izin vermiş oluyorsunuz. Bunu neredeyse tüm uygulamalar yapıyor ve bunlardan kurtulmamız da şu aşamada mümkün görünmüyor. Ancak geleceği düzeltmek bizim elimizde.

Gelecekteki reklam teknolojileri çok daha can sıkıcı bir hale bürünecek. Öyle ki her yanımızı saran reklamlar günlük hayatımızın bir parçası haline gelecek. Hatta bir süre sonra örneğin spor aletleriyle ilgili konuştuğunuzda evinizin her tarafını saran elektronik ekranlar, aletler birden spor aletleri reklamlarını oynatacak.

Her taraftaki reklamları harcamak için servet harcamak zorunda kalacaksınız. Tüm kişisel bilgileriniz, datalarınız binlerce, yüzbinlerce kuruluşun elinde olacak. 

Hatta öyle bir boyuta ulaşacak ki bu bilgi toplama işleri her yanınızı saran kameralar bile sizin kontrolünüzde olmayacak. Evinizdekiler de buna dahil. Ve tıpkı şimdiki tüm bu olanlara hiçbir müdahalede bulunamayacaksınız, unutmayın izin veren sizsiniz zaten.

Eğer ki çığır açanlardan, fark yaratanlardan olmak istiyorsanız bu bilgi toplama işini etik hale getirmenin bir yolunu bularak, yani özel hayatımıza herkesin müdahalesini engelleyerek bu seviyeye ulaşmanız mümkün. 

Gelecek sizin ellerinizde…

Ha son olarak unutmadan: fala inanmayın, falsız da kalmayın 😉