Kahve, dünyada en çok tüketilen içeceklerden olup yoğun tempodaki hayatlarımızın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi! Etkileri kadar kendisi hakkında da birçok ilginç ve şaşırtıcı bilgi bulunmakta. Peki kahve nasıl ortaya çıktı, kültürümüze nasıl girdi, zararlı mı yoksa gerçekten faydalı mı?

1- Kahve Bir Meyve Çekirdeği!

Kahve

Başlıkta da dediğimiz gibi kahve aslında kiraz ya da kuşburnuna benzeyen ve kahve kirazı denen bir meyvenin çekirdeğidir. Bu meyveyi ikiye ayırdığınızda içinde bildiğimiz kahve çekirdeklerinden iki tanesini görebilirsiniz 🙂

2- Kahveyi Bir Çoban Buldu!

Kahve hakkında birçok rivayet bulunmakta. Bu yüzden tarihi hakkında net bir şey söylemek pek mümkün değil. Ama nasıl bulunduğuyla ilgili en çok öne çıkan rivayette, Habeşistan’daki (şimdiki Etiyopya) bir çobanın keçilerin bir bitkiyi yedikten sonra canlanmalarını fark edip kendisinin de bu bitkiyi denemesiyle keşfedilmiştir.

3- Kültürümüze Kanuni Sultan Süleyman Döneminde Girmiştir!

Kanuni döneminde, Yemen valisinin çok sevdiği kahveyi İstanbul’a getirmesiyle Osmanlı’da hızla popülerleşmeye başladı. Bu popülerlik hızla kahve eşliğinde sohbetlerin yapıldığı günümüzdekine benzer kahvehanelerin açılmasını sağladı. Kahvehanelerde devlet büyüklerine dair eleştirilerin de yapılmasıyla Osmanlı’da bir ilk olarak kahvehaneler kapatıldı ve kahve yasaklandı!

Elbette yasaklar bu mucizevi içeceğin tüketilmesini engellemedi ve günümüze kadar popülerleşerek geldi.

4- Kahve Ölüm Riskini Azaltıyor!

Kahve

Antioksidan ve kafein bakımından oldukça zengin olan kahvenin dolayısıyla birçok faydası bulunuyor. 16 yıl boyunca 10 Avrupa ülkesinde 500 bin kişiyle yapılan araştırmada ortaya çıkan bulgulara göre günde ortalama 3 fincan kahve tüketmek başta kalp krizi riski olmak üzere birçok nedenden olan ölüm riskini azaltıyor.

5- Küresel Isınma Kahveyi de Etkileyecek!

Küresel ısınma herkesin dilinde ve etkinlerini tam hissetmediğimizden çok da önemsemiyoruz fakat şu an ki bulgular kahvenin önemli derecede etkileneceğini gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre 2050 yılına kadar kahve üretimi yarıya inecek ve tadı bozulacak, dolayısıyla da fiyatı artacak. Şu günlerde kolaylıkla erişebildiğimiz kahvenin kıymetini bilmeliyiz 🙂