Günümüz şartlarında para biriktirmek ya da paramızı yönetmek oldukça zor bir hal aldı. Kira, kredi, yol, yemek, fatura derken elimize geçen paranın bir anda bitmesi durumunu hepimiz yaşamışızdır. Peki böyle bir ekonomide bütçemizi nasıl yönetebiliriz? Kolay bir şekilde para biriktirmenin sırrı nedir? Japonların bu konu hakkında bir teorisi var. İşte Japon para biriktirme sanatı: Kakeibo.

Kakeibo Nedir?

Kakeibo, 1904 yılında Japonya’nın ilk kadın gazetecisi olarak kabul edilen Hani Motoko tarafından ev hanımlarının bütçe hesabı yapabilmesi için tasarlanan bir yöntemdir. Yüzyıllardır kullanılan bu yöntem ile Japonlar bütçe hesabını yapmanın yanı sıra para birikimini de rahatça yapabiliyorlar. Kakeibo yöntemini öğrenmek ve kakeibo defteri tutmanızı sağlayabilmek adına sadece buna yönelik bir kitap bulunmakta. Kitabın adı Kakeibo: The Japanese Art of Saving Money ve yazarı Fumiko Chiba.

Kakeibo Yöntemini Nasıl Kullanacağız?

Kakeibo yöntemini uygulamak için ayın başında ve sonunda kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. Ay başı kendinize aşağıdaki soruları sormanız ve bu soruların cevaplarını not edebilmek için bir defter edinmeniz gerekir.

 1. Ne kadar harcamalıyım?
 2. Ne kadar tasarruf etmek istiyorum?
 3. Hedefime ulaşmak için ne yapmalıyım?

Kakeibo, harcamaları dört kategoriye ayırır:

 1. Yaşamı sürdürmek için harcanan para (barınma, yeme içme gibi)
 2. Lüksleri karşılamak için harcanan para (dışarıda yemek yeme gibi)
 3. Kültür sanat için harcanan para
 4. Beklenmeyen durumlar için harcanan para (aniden arızalanan araba gibi)
kakeibo para tasarruf yöntem japon

Bu kategorileri kendi yaşamınıza göre uyarlamanız ve o ay yaptığınız tüm harcamaları bu kategorilere yerleştirmeniz gerekir. Ay sonunda tüm bu harcamaları toplayıp hedefinizle karşılaştırmalısınız. Bu aşamadan sonra ise kakeibo size şu soruları yönlendirir:

 1. Hedefinize ulaştınız mı?
 2. Tasarruf etmek için yönteminizi belirlediniz mi?
 3. Hangi kategorilerde daha fazla harcama yaptınız?
 4. Önümüzdeki aylarda neleri değiştireceksiniz?

Japonların Kakeibosu Neden Kullanışlıdır?

Birçoğunuz “Bunları biz de biliyoruz.” diye düşünebilir fakat her ne kadar bu planlamayı düşünsek de bunu gerçekleştiremeyebiliriz ve genelde de gerçekleştirmeyiz. 😊 Kart ekstreleri ve market fişleri iş görür sanarız fakat her şey birbirine karışır. Bütün bunlara ek olarak kakeibo yöntemini kullanarak belirli bir hedefe odaklanırsınız ve bu durum tıpkı üniversite sınavında ulaşmak istediğiniz sıralamaya odaklanmanıza benzer. Bunun için çabalarsınız.

Çoğu zaman elimize toplu geçen bir parayı nereye, ne zaman harcadığımızı anlamadan paranın kaybolduğunu görürüz. Kakeibo yöntemi ile paranızın nereye kaybolduğunu daha rahat görebilir ve buna göre tedbirlerinizi alabilirsiniz. Eğer kakeibo için özel olarak kitabını almak istemiyorsanız kendi defterinizi kendi kategorilerinize göre oluşturun ve tasarruf etmeye başlayın!

Kaynakça: 1

Editör: Berfincan Doğan