Güzellik yarışmalarında önemli olan nedir? Peki ya görsel açıdan güzel olmak, dünya güzeli seçilmek için ne kadar yeterli? Genelde hep bikini ve elbise defilelerinin yapıldığı ve fiziksel özelliklerin ön planda olduğu bu yarışmalarda artık kalıpları yıkmanın vakti gelmedi mi? ABD’de yapılan Miss Virginia yarışmasında ise bu sene bazı kalıplar yıkıldı! Beyaz önlüğü, koruyucu gözlükleri, topuklu ayakkabıları ve harika küpeleriyle 24 yaşındaki Camille Schrier, jüri üyeleri karşısında kimyasal bir deney yaparak herkesi etkiledi.

Geçen sene Miss Virginia yarışmasında, bikinili ve kıyafetli defileler kaldırılarak yerine iç güzelliklerin önemli olacağı mülakatlar eklendi. Güzellik yarışmasının yetenek bölümünde genellikle adaylar, şarkı söylemek, illüzyon gösterisi yapmak ya da dans etmek gibi yetenekler sergiliyorlardı. Ancak Camille Schrier, bu bölümünde sahneye beyaz önlükle çıktı ve küçük bir kimyasal deney gerçekleştirdi.

Fil Dişi Macunu Deneyi

Bu deneyde hidrojen peroksit üzerine potasyum iyodür ilave edildiğinde oksijen gazı açığa çıkıyor. Açığa çıkan oksijende sabunun köpük olarak çıkmasına sebep oluyor Eklediğim videodan deneyi izleyebilirsiniz.

Yetenek gösterisiyle jüriden tam not alan Camille, Miss Virgina seçildi ve eyaletini Miss America yarışmasında temsil etmeye hak kazandı. Schrier, ‘yarışmada yapılan son değişikliklerle yalnızca görünüme bağlı kalınmayıp, gerçek yeteneklere önem verilmesinin kendisini yarışmaya girmeye teşvik ettiğini’ söyledi.

Miss America yarışması artık önceden tanımlanmış kalıplara uymak yerine kadınlar için daha kapsayıcı olmayı hedefliyor. Yarışmanın Mütevelli Heyeti Başkanı Gretchen Carlson; “Artık yalnızca yarışmacı değilsiniz. Miss America, burs, sosyal etki, yetenek ve güçlendirme konularına odaklanan yeni nesil kadın liderleri temsil edecek” ifadesini kullandı.

Güzel Yarışmacı Camille Schrier Kimdir?

güzel

24 yaşındaki Camille Schrier, Virginia Üniversitesi’nde Biyokimya ve Sistem Biyolojisi dalında çift anadal yapmıştır. Şu anda da Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde Eczacılık üzerine doktora yapan Schrier; “Daha fazla kapsayıcılığı yansıtan Miss America yarışmasının evrimi, fark yaratma ve burs kazanma fırsatı, bu yıl öne çıkmam ve rekabet etmem için bana ilham verdi.” dedi.

Aslen Pennsylvania’lı olan ve yarışmasında Virginia’nın Richmond kentini temsil eden Camille Schrier, farklı bir şey yapmaya kararlıydı ve yaptı. Bilimsel cesaretini gösterme konusundaki cesur seçimi sadece hakimleri etkilemekle kalmadı, aynı zamanda halkı da onun hakkında konuştu. Kadının güçlenmesi hareketinin daha fazla kutlandığı toplumda, Schrier’in performansı sadece sembolik bir ifadeydi.

Camille sadece güzellik tacını almadı aynı zamanda, yarışmanın burs ödülünü de aldı. Bu bursla doktorasına devam edeceğini belirtmiş. Camille birçok insana fark yaratabileceğini göstermek istedi aslında. Başarı her şekilde mümkündür, kalıplaşmış şekillere son vermeliyiz artık. Kadın isterse her şeyi başarır 🙂

Kaynak ve İleri Okuma: https://allthatsinteresting.com/camille-schrier-miss-virginia