Son zamanlarda yaygın bir konu olan beden olumlama, içeriğini öğrenene kadar dikkatimi çekmiyordu fakat TEDx Talks konuşmalarında Ashley Graham’ın “Plus size? More Like My Size” konuşmasını dinledim. Toplumun oluşturduğu kalıpları yıkabilmiş bir insanın bu sözleri beni ikna etti. Eğer siz de alışılmışa ayak uydurmak istemeyenlerdenseniz beden olumlama hareketi sizi de ikna edecektir.

Beden Olumlama Nedir?

Beden olumlama “şudur” diyerek başlamak, konuyu tamamen anlamayı biraz zorlaştıracağı için kısa bir tanım yapıp örnekler üzerinden ilerleyelim. Beden olumlama hareketi, toplumların oluşturduğu “güzellik” kalıplarına girmek istemeyen insanların kendilerini sevme hareketidir. Yani kendimizi olduğumuz gibi, istediğimiz gibi sevmek.

  • Bu durumun sadece kadınlar için olduğunu düşünmek yanlış olur çünkü bu dünyada trans, yüzü yaralı, engelli, farklı cinsel seçimlere sahip birçok birey var. Kimse, siz yüzüne bakarak iyi veya kötü biri olduğuna karar vereceksiniz diye estetik olmak zorunda değil veya bu sebepten dışarı çıkmaktan çekinmek zorunda değil. Ayrıca dış görünüşüne göre insanların kişiliklerini analiz edebileceğimizi düşünmek sizce de biraz yanlış değil mi?
  • Biz insanız, oyun hamuru değiliz. Her modaya uygun olmaya çalışmak ömrümüzün yarısını alır. Farkında mısınız bilmiyorum ama ortalama insan ömrü 80 yıl ve sürekli kendimizi yeniden şekillendirmek için kısa bir zaman.
  • Şuan instagram keşfet kısmını açtığınızda “troll” başlığı altında binlerce post göreceksiniz ve içerikleri dış görünüşlerle ilgili olacaktır. Kimisi bir insanın zayıf olmasıyla dalga geçerken kimisi de kilolu insanlarla uğraşıyor ve buna komiklik diyorlar.
  • Dönem dönem baktığımızda Türkiye’de bir zamanlar ince kaş modası vardı ve o dönemde istisnasız bütün kadınlar ince kaş modelleri kullanıyordu. Şimdi ise ince bel ve kalkık popo modası var ve bugün squat nedir dediğinizde size cevap veremeyecek olan kadın sayısı ortalamanın çok altında.
  • Bu algı yanılmasında reklamların da payı büyük. Neden herhangi bir krem reklamında alışılmış kalıpların dışında bir kadını göremiyoruz ya da bir traş bıçağı reklamında bile fit bir erkek izlemek zorundayız? Şişman erkekler traş olmuyor mu? Bütün bunları düşünüyoruz elbette fakat hem bunları düşünüp hem de bu ürünleri kullandığında kalıplara uygun biri olabileceğini düşünen insanların olması tamamen reklamlardan kaynaklı.

Eğer kadınlar yarın sabah uyanıp bedenlerini sevdiklerine karar verselerdi, kaç işletmenin iflas edeceğini siz düşünün.
-Gail Dines

Beden Olumlama Ne Değildir?

  1. Beden olumlama hareketinin ne demek olduğundan bahsetmek kadar, ne demek olmadığından bahsetmek de önemli. Beden olumlama dediğimiz şey herkes tüylerini almadan dışarı çıksın, kimse görünüşüne dikkat etmesin, herkes kilo alsın demek değildir. İnternette beden olumlama diye arattığımızda çıkan görsellerin genel olarak kilolu kadın vücutları ve ince erkek bedenleri görselleri olduğunu görmemiz tamamen günümüzün algısının “kadın dediğin 36 beden olmalıdır”, “erkekler yapılı olmalıdır” dan ibaret olmasıdır. Eğer şuan büyük beden “moda” olsaydı aynı aramanın sonucu çok daha farklı olurdu.
  2.  Bir diğer yanılgı ise estetik. Buraya bıraktığım Başak Kablan’ın bir videosu. Bu videoda Başak Kablan burnunu yaptırmak için doktora gittiğinde doktorun onun suratındaki her yeri değiştirmesi gerektiğini söylediğinden bahsediyor. Oysa ki kadın sadece burnunu yaptırmak istemiş. Herkes gibi güzel bir yüzü olması için değil kendisini öyle mutlu edeceği için. Yani diyeceğim şu ki estetik olmak demek beden olumlama hareketine karşı bir şey değil. Herkes kendini nasıl seviyorsa öyle olmalı ve nasıl görünmek istiyorsa öyle görünmeli.

Hepimiz vücudumuzda sevmediğimiz yerler bulabilir, bunları değiştirebiliriz. Yüzümüzdeki sivilceyi seviyorsak sırf televizyondaki mankenler, etrafımızdaki insanlar pürüzsüz yüzlere sahipler diye onları kapatmaya veya yok olmaları için psikolojimizi bozacak şeylerle uğraşmaya çalışmak sizce de garip değil mi?

Kaynakça:
1