İlham kaynağı olacak girişimci kadınlardan bir diğeriyle beraberiz bu yazımda. Kara Goldin, hayatının umutsuz denebileceği bir döneminde soruna değil çözüme odaklanmış. Bu sayede 2005’te bağımlılığını işe dönüştürmeyi başarmış. Gelin bu başarılı girişimciyi daha yakından tanıyalım.

Kara Goldin ve Hayatı

Kara Goldin; su içmekten hoşlanmayan, diyet soda ve kola bağımlısı bir anneydi. Günde yaklaşık 8-10 kutu diyet kola içiyordu. Hem kendisi hem de ailesi suyun tadını yavan ve sıkıcı buluyor, su içmekten hoşlanmıyorlardı. Su yerine zararlı alternatifler buluyor ve sağlıksız bir hayat yaşıyorlardı. Kara Goldin şekerli su alternatifleri ve zararlı gıdalar yüzünden obezite ve yetişkin akneleriyle mücadele ediyordu ve sağlıklı bir yaşam şekline adım atmaya karar verdi.

Diyetisyenlerin de belirttiği gibi obezite ile mücadele için litrelerce su içmesi gerekiyordu. Su engeli onun için çok önemliydi ve tatlı su arayışına girdi. Ona göre su içimi daha eğlenceli olabilirdi. Marketleri ve ürünleri detaylıca araştırdı. Kalorisiz ya da diyet denen suların çok sağlıksız ve kompleks ürünler olduğunu anladı. Diyet ve vitaminli adı altında onlarca katkı maddesi ve tatlandırıcı ile dolmuş doğal olmayan ürünler gördü. Pazardaki eksiği fark etmişti. Yaklaşık 200 firmanın birbirinin kopyası olan, ekosistemi geliştirmekle ilgisi olmayan ürünlerini inceledi. Hepsinin yalnızca “Bu sektörde ben de varım.” diyebilmek için bu işe girmiş olduklarını düşünüyordu. Soruna çözüm üretmiyor, anlamsız bir yarışın içerisine giriyorlardı.

Kara Goldin

Hint Sularının Doğuşu

Tatlı su endüstrisindeki açığı gören ve bu soruna kendi çözümünü üretmek isteyen Kara, anlık bir ilhamla hint sularının temelini attı diyebiliriz. Sıradan bir gün, upuzun bir sürahi suyun içerisine suyu tatlandırmak için birkaç ahududu attı. O gün gözlemlediklerine göre hem kendisi hem de ailesi suyu çok hızlı bir şekilde tüketti. Birden ilham aldı ve bunu çoğaltmak istedi. Ev ortamında ürettiği tatlı suları şişeledi ve Whole Foods adlı süpermarket zincirine 10 koli verdi. Aradan birkaç gün geçtikten sonra market ona ulaştı ve suların tükendiğini söyledi. Bu sorun yalnızca onun sorunu değildi ve hint suları bir ihtiyacı karşılıyordu. Bu şekilde doğal tatlı sularla 22 kilo verdi. Artık bağımlı değildi. Hint suları adı verdiği bu tatlı sular şimdiden bir başarı hikayesine dönüşmek üzereydi.

Diyet Kola Bağımlılığını Milyon Dolarlık Bir Şirkete Dönüştüren Kara Goldin'le  Tanışın

“İnsanların severek kullanacağı ürünler tasarlıyoruz, bu sayede daha sağlıklı yaşıyorlar. İşin sırrı bu kadar basit.”

Hint Ürünleri

Hint Sularının Yaygınlaştırılması

Hint sularının dönüm noktası, Michel Obama’nın düzenlediği su içmeye teşvik kampanyasıydı. “Drink Up” kampanyasında yer almak için Michel Obama’ya ulaştı. Bu sayede milyonlarca insanın Kara ve Hint sularından haberi oldu.

Diyet Kola Bağımlılığını Milyon Dolarlık Bir Şirkete Dönüştüren Kara Goldin'le  Tanışın

Peki onu bu kadar başarılı yapan neydi? Dünyanın en zor ve farklı çözümünü mü bulmuştu? Bu sorunu daha önceden kimse fark etmemiş miydi?

İşin aslı tıpkı önceki yazımda bahsettiğim Madam C.J. Walker ve Joy Mangano’da olduğunun aynısı. Bu başarılı kadınların sırrı yaşadıkları sorunu deneyimleyen başkalarının da olduğundan emin olmaları ve hikayelerini anlatıp insanları etkileme güçlerinin olması. Hiçbiri girişimci olmayı hedeflemedi ya da ben de bu sektörde olmalıyım diye düşünmediler. Onlar; ekosisteme hikayesi olan, anlamlı, ardında büyük bir ihtiyaç ve değerin bulunduğu çözümler sundular.

“Su için, şeker değil.”

Kara Goldin ve Hint Suları’nın Mottosu
Kara Goldin: Diyet Kola Bağımlılığından Milyonerliğe 1

Kara’yı düşünelim. Yaşadığı sorunu ve hayatındaki negatif etkisini en yoğun hisseden kişi oydu. Karizmatik bir lider olarak daha fazlasını da gördü. Doğal olmayan, tek hedefi insanların parasını ve sağlığını çalmak olan amaçsız ürünlerin birbirleri ile yarışmaktan gözlerinin döndüğünü fark etti. Pazara gerçekten doğal, katkısız olan ayrıca lezzetli ve de sağlıklı bir ürün sundu. İnsanlar daha ne isteyebilirdi ki? Onları anlayan ve çözüm yolu sunan biriydi Kara. Bu yüzden 140 milyon dolarlık satış yapan dev bir şirketin sahibi. Bu yüzden milyonlarca kadına ve genç girişimciye ilham kaynağı.

Kaynakça: 1, 2, 3, 4

Editör: Sena Bakı