Yaz gelirken herkes tatil planları yapmaya başladı. Pandemi ve kısıtlamalar nedeniyle yaz tatili planları da bir nebze sekteye uğradı. Pandemi kaynaklı uygun yollu tatil hayal oldu diyebiliriz. Hosteller ve pansiyonların hijyeninden şüphe eden müşteriler tercihlerini daha çok kamp veya karavandan yana kullandılar.

Maalesef geçtiğimiz yaz gibi bu yaz da tatil yönünden biraz buruk geçecek gibi görünüyor. Hepimizin çok bunaldığını ve bir an önce iş yoğunluğunda sıkışmış olan hayatımıza bir nefes olan tatili dört gözle beklediğini tahmin ediyorum.

karavan

Şimdi sizlere hem karavanla tatil hakkında ufak tefek ipuçları vereceğim hem de bazı bilinmeyenlerden bahsedeceğim.

Karavana Sahip Olmak

Bir iki haftalık tatil için karavan mı satın alacağım diyenlere öncelikle şunu söylemeliyim ki karavanla seyahat etmek için illa bir karavan satın almak gerekmiyor. Günümüzde karavan kiralayan pek çok firma hizmet veriyor. Seyahatinizin kaç gün süreceğine ve kişi sayınıza göre uygun bir karavan kiralayabilirsiniz. 

“Mevcut standart binek araç ehliyetimle karavan kullanabilir miyim?” diye düşünenler, sizlere de müjde! B tipi bir ehliyetle kamyon kasa ve römorklu yani aracınızın arkasına bağlayacağınız moto karavan modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

tatil

Genel İhtiyaçlar

“Bir karavanda ihtiyacım olan her şeye sahip olabilir miyim?” diye soruyorsanız kiraladığınız ya da satın aldığınız modele göre çoğu karavanda mutfak, mutfak malzemeleri, tuvalet, duş başlığı, yatak ve yeteri kadar depolama alanı bulunuyor. Burada dikkat etmeniz gereken kullanılan tuvaletin kompost mu yoksa kasetli model mi olduğu. İyice araştırıp tercihinizi ona göre yapmanızı öneririm. Bence kamplardaki en pis iş tuvalet işi çünkü. 😊

Karavan Tatili Hakkında Bilinmesi Gerekenler 1

Tuvalet atık suyu hariç diğer atık sular, ufak jet motoruna benzer bir sistemle dışarı fışkırtılmaktadır. Bu sistem genelde aracın altında ya da yan tarafında bulunmaktadır. Yalnız atık sularınızı seyahat halinde otoyola değil de, park halindeyken bir damacanaya boşaltmanızı öneriyorum. Çevreyi olabildiğince temiz tutmalıyız. Aracı durduğunuzda bir düğme ile boşaltma işlemini yapabilirsiniz. Hijyenik olması açısından bu işlemi 4 günde bir yapmanız önerilmektedir.

Teknik Tesisat Hakkında Merak Edilenler

Gelelim teknik tesisat, elektrik ve su ihtiyacının nasıl giderildiğine. Bir kere elektrik ve su ihtiyaçlarınız için karavan kamplarında konaklamanız en doğrusu. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğası güzel, manzarası iç eriten cinsten karavan kamplar bulunuyor. Bu karavan kamplarda elektrik ihtiyacının yanı sıra birçok avantajda sunabiliyor.

Karavan Tatili Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2

Kamp alanlarından bağımsız da seyahat etmek istiyorum diyorsanız elektrik ve ısınma tesisatını 7/24 kendi sağlayabilen karavanlar da tercih edebilirsiniz. Bu tarz karavanlar için öncelikle hangi elektronik cihazlara ihtiyacınız olduğunu önceden belirlemeniz gerekmektedir. Seçilen elektronik cihazların harcayacağı elektriği ve kaç amperle çalışacağını iyi hesaplamak gerekmektedir. Örneğin karavanda bir buzdolabına ihtiyacınız var. 12 V enerjiyle çalışan bir buzdolabı seçerseniz mevcut akünüzden beslenen ve 7/24 çalışan sorunsuz bir donanıma sahip olacaksınız. Bunun için ya elektronik tesisatı özel tasarlatmanız ya da bu özelliklere sahip bir karavan kiralamanız/satın almanız gerekmektedir.

Aynı zamanda ısınma ve sıcak su ihtiyacını mevcut aküden değil de sadece ısınma ve sıcak su ihtiyacı için özel tasarlanmış LPG sisteminden sağlamak daha uzun süre kamp alanından uzakta yaşam imkanı sunmaktadır.

Kontrol Paneli

Bazı modeller, karavanınızı “kontrol paneli” sayesinde akıllı bir sistemle kontrol etmenizi sağlar. Bir Swift tarafından sunulan bu özellik akıllı telefonunuzu ya da karavana bağlı bir kumanda kullanarak yerleşik sistemleri kontrol etmenizi ve daha fazla boş zaman kazanmanızı sağlar.

Karavan Tatili Hakkında Bilinmesi Gerekenler 3

Vee son olarak eğer karavanla tatil hayali kuruyorsanız klasik tatilleri unutun ve sakın karavan tatiliyle karıştırmayın. Önemli olan önceden karavan tatili sorumluluklarına kendinizi alıştırmaktır çünkü gelsin açık büfe yemekler, gitsin spa ve masajlar gibi bir lüks bu tatilde sizinle olmayacak. Ama yine de her sabah birbirinden farklı muhteşem manzarayla güne başlayacaksınız ve geceleri dalga sesleri veya çıtır çıtır kamp ateşi sesi eşliğinde uyku keyfi çekeceksiniz.

Editör: Berfincan DOĞAN