Herkese merhaba, bugün büyük kaşif Cassini ile Dünyadan Satürn’e doğru uzun bir yolculuğa çıkacağız. Cassini bize Satürn görevini, keşfettiği yerleri, son olarak da vedasını anlatacak. Siz de hazırsanız yolculuk başlasın! Kemerlerinizi bağlayın, uçuşa geçiyoruz.

Ben Kimim?

Tam adım Cassini-Huygens. Adımı astronot Giovanni Cassini ve Christian Huygens’dan aldım. 1997’de uzaya fırlatılmış; Satürn’e giden dördüncü, yörüngesine yerleşen ilk uzay aracıyım. Görevim, Satürn’ün halkalarını analiz edip, halkalarının fotoğrafını çekip, Dünya’ya göndermek ve Satürn’ün uydularını araştırıp yine Dünya’ya iletmekti. 20 yıllık uzay maceramı saydığım bu görevleri başarıyla bitirdikten sonra, 15 Eylül 2017’de Satürn’ün atmosferinde parçalanarak tamamladım.

Adı Satürn’ün Halkalarına Kazınmış Kaşif: Cassini 1

SATÜRN MACERAM

15 Eylül 1997’de NASA tarafından uzaya fırlatıldım. 7 yıllık gezegenler arası yolculuğumdan sonra 1 Temmuz 2004’de Satürn’ün yörüngesine girdim. İşte o günden sonra ileride “tarihteki en başarılı uzay görevi” olarak nitelendirilecek maceram başlamış oldu. Satürn’ün yörüngesine girdiğim andan itibaren, halkalarıyla ve uydularıyla muhteşem bir güzelliğe sahip olan Satürn Gezegenini tekrar tekrar inceledim. Her inceleyişim bir öncekinden daha büyüleyiciydi. Halkalarında dolaştım, uydularına misafir oldum. Satürn bana kimsenin bilmediği şeyler söyledi, kimsenin görmediği şeyler gösterdi. Ben de bunları görevim gereği Dünyaya aktardım ve uzay araştırmaları bakımından insanlık, yeni bir döneme girmiş oldu.

Cassini,Satürn

Neler Keşfetim?

İlk olarak size Satürn hakkında bilgiler vermek istiyorum:
Satürn’ün bilinen 62 tane uydusu var ve büyüklükleri herhangi bir gezegenden farksız. Güneş’e en yakın 6. gezegendir. Güneş Sistemi’nin en büyük 2 .gezegeni. Bu bilgileri insanların çoğu zaten biliyor. Ben sizi daha da derinlere götüreceğim.
Bu görev sayesinde gezegenin bazı sırlarını açığa çıkardım:
– Halkalarıyla uyduları arasında olağanüstü bir etkileşim olduğunu keşfettim.
-Enceladus’un (uydularından biri) okyanus dünyasına yolculuk yaptım. Uydu yüzeyinin altında bulunan dev okyanusun, yaşam koşullarını barındırabilecek şartlarda olduğunu keşfettim.
-Meşhur uydusu Titan’ın göl ve denizle kaplı yüzeyinin olduğunu keşfettim.
-Satürn’ün önceden bilinmeyen uydularını keşfettim.

Cassini,Satürn'ün uyduları

Veda

Her güzel şeyin bir sonu varmış.
Son görevim Satürn’ün halkalarının içine girip toz, buz ve gaz parçalarını analiz edip, bunları fotoğraflamaktı. Bu görevi de yerine getirdikten sonra artık veda zamanı geldi. Satürn’ün atmosferine dalış yaptım ve uzayın sonsuzluğuna karıştım.
Görevimin neden bittiğini merak edebilirsiniz, çünkü yakıtım tükeniyordu, gücüm kalmamıştı. Ben de sıramı ileride benden daha büyük keşifler yapacak olan uzay araçlarına bıraktım. Kim bilir belki gelecekte siz de o uzay araçlarının içinde olup, bu maceraya ortak olursunuz.

Son bir sözüm var.

Cassini,dünya

Bu fotoğrafı ben çektim. Bakın bir Dünyanıza; uzay da kapladığı alan küçücük bir nokta. İşte bu küçücük nokta da acının, savaşın, öfkenin yeri olmamalı; umudun, merhametin, eşitliğin yeri olmalı. Umutsuzluğa düştüğünüz ya da vicdanınıza kilit vurduğunuz zamanlarda bu fotoğrafa bakın. Bakın ki, bu fotoğraf size umudun, merhametin yaşadığınız sürece var olacağını göstersin.
Benim hikayem burada bitti fakat insanlığın uzay macerası devam edecek. Ben de bu macerayı Satürn’ün halkalarından keyifle izleyeceğim.
Hoşçakalın….