Herkese değil, kendine iyi davran! Teori olarak bu kadar kolay bir dil ile ifade edilmesine ve birçok kişisel gelişim kitabında ifade edilmesine rağmen, bu fikri uygulamaya koymak aslında çok zordur.

Kendinizi sevdiğinizde ve kendinize saygı duyduğunuzda, birilerinin sizi hoş görmemesi ya da onaylamaması korkulacak ya da kaçınılacak bir şey değildir.”

– Wayne Dyer

mann

Kendine İyi Davranmak, Mantık Meselesidir!

Epiktetos: “Tıpkı yürüdüğümüz zaman, bir çiviye basmamaya veya ayağınızı bükmemeye dikkat ettiğiniz gibi, hayat boyunca da kendimize aynı şekilde dikkat etmeliyiz.” demiştir. Yani, başkalarının da bize zarar vermesini engellemeli ve kendimizi korumalıyız. Ancak bazen ne kadar denesek de bu gibi bir durumda başarılı olamıyor; kendimizi ihmal ediyoruz. Kendimize iyi davranmak yerine, herkesi birinci önceliğimiz olarak kabul etmek gibi sağlıksız bir anlayış içerisinde giriyoruz.

Unutmayın ki, ne ile ilgilenirseniz o yönde verim alırsınız. Korunan ve beslenen ağaç meyve verir. Dolayısıyla, üzerinde düşünmeniz gereken bir başka mevzu da, duygularımızı bir kenara bırakıp, mantık çerçevesi içerisinde hareket etmenin gerekli olduğu anların var olduğudur. Neye ihtiyacımız olduğunu hissettiğimiz ve hatırladığımız şeylere zaman ayırmak bir öncelik olmalı.

Erich Fromm, insanların sürekli bir çelişki içinde yaşama yetisine sahip olduklarını söyler. Bu durum, bazen başkaları mutlu olursa, kendimizin de mutlu olacağını söyletir. Böyle bir durumda, aslında her ne kadar iyi olmasam da, birine iyi olduğumu söylersem ve o da şayet iyi ise, ben o zaman mutlu olurum.

Böyle tuhaf düşünce tarzları elbette yıkıcıdır. Duygusal olarak bir bedel ile beraber gelirler, çünkü mantığın ve aklın yerine geçerler. Bir şeyden hoşlanmıyorsanız, o zaman ondan uzaklaşın. Eğer size hoş gelmeyen bir durum varsa o zaman bunu söyleyin. Canınız mı yandı? Kendinizi savunun. Mutsuz musunuz? O zaman farklı bir şey yapın.

 

renk

Kendimize Nasıl İyi Davranacağız?

Kendinize iyi davranmak, duygular arasında bir denge kurmak ile başlar. Durum ne olursa olsun, her zaman kendimizi ilk öncelik olarak belirlemek gibi bir yaklaşımdan bahsetmiyoruz. Daha sağlıklı bir mutluluk çizgisi narsisizm demek değildir. Bir kişinin var olması için o zaman o kişinin oluruna bırakması gerektiği anlayışından gelir.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımlara bakalım şimdi. Onları cesurca hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline getirmek için olabildiğine kabul etmeli ve uygulamalıyız.

  • Öz güven: Kendi gücümüze inanmak, daha iyi kararlar almamıza yardımcı olacaktır. O zaman kendi ruh sağlığımız içim kimin iyi kimin kötü olduğunu anlayabilir, yaşamımızın herhangi bir anında ihtiyacımız olan bir şeyi nasıl etki elde edebileceğimizi görebiliriz.
  • Düşüncelerinizi mantıklı bir tabana yerleştirin: Kendimize karşı iyi olmayı bıraktığımız anlar, neredeyse her zaman, o yorucu ve önemli iç diyaloğumuzdan kaynaklanır. Bu durum bizlerin büyümesini engeller, bu yüzden korkuları ortadan kaldırmayı ve kendi kendimize düşman olmayı bırakmayı öğrenmemiz gerekir.
  • Hayat ile dost olun: “Herkesle arkadaş olmak” yerine, hayatla arkadaş olun. Fırsatlara, iyimserliğe ve özgürlük duygusuna karşı açık olun. Başkalarına karşı kayıtsız olmak ya da onlara karşı bağımlı olmak ile uğraşmayın.
  • İçinizdeki potansiyeli keşfedin: Güçlü yanlarınızı keşfedip, yetenek ve becerilerimizden faydalandığımız zaman, her şey zaten yerli yerini bulur. Başkalarına bağlı olmadan, işleri rayına oturmak için kendimizi yeteri kadar cesur hissetmeye başlarız. Bu durum son derece ödüllendirici bir yaklaşımdır.

Her birimiz bir mucizeyiz, mucizemiz bu dünyaya doğarak başlıyor, kendimizi-biricikliğimizi ifade etmek için buradayız ve biz kendimizi, isteklerimizi içimizdeki bizi ötekileştirirsek hem de bir başkası için ya da başkalarının çekincesiyle! Bu ilerde mutlaka bir bedelle karşımıza çıkacak. Bu dünyada sana en iyi davranacak, seni en iyi anlayacak kişi yine sensin! Seni en iyi sen bilirsin! Sana en fazla değeri sen verirsin! İşte bu yüzden önce sen kendine iyi davran. Sana en fazla değeri veren sen kendine iyi davranmazsan diğerleri hiç davranmaz. İçinde taşıdığınız hazineyi sakın ola boşa harcamayın. Bazen kendiniz olmak için herkese karşı olursunuz ve hatta her şeyinizi kaybedersiniz, ama buna değer!

Ve şu anlamlı, düşündürücü sözle bitirmek istiyorum: “Ben tek, siz yalnız

Eğer kendini bilirsen, özümsersen o zaman yalnız değil tek sen olursun!