Belki de en çok duyduğumuz nasihatlerden biridir; kendini geliştir! Hayat boyunca en çok istediğimiz şey olur aslında kendimizi geliştirmek; ama gördüğüm kadarıyla genel itibariyle birçok kişinin yapamadığı bir şey. Ben de bugün -biliyorum çok klişe bir konu ama- dilim döndüğünce kendinizi geliştirmenin nasıl mümkün olduğunu anlattım. 19 yıllık hayatım boyunca gördüklerimi, anladıklarımı ve kendimi nasıl geliştirdiğimi göz önünde bulundurdum. Gelin, beraber bakalım.

Kendini Geliştirmek Nedir?

Öncelikle ilk olarak kendini geliştirmek derken tam olarak neyi kastettiğime bakalım. Bana göre kendini geliştirmek hayat için belirlediğimiz ana alanın dışında diğer alanlarda da söz sahibi olabilecek konuma gelmektir. Bu alanlar, spor olur, müzik olur, sanat olur… Elbette belirlediğimiz ana alan en yetkin durumda olduğumuz olmalı, o ayrı.

Kendimizi Geliştirmeye Nereden Başlamalıyız?

Hani hep olur ya işte karar veririz, olum bu yıl şunları şunları yapacağım, şu müzik aletini çalacağım falan. Çoğu zaman ufak da olsa başlarız falan ama sonunda elimizde koca bir sıfırla yine ortada kalmışızdır. Bunun birkaç nedeni var ama ana etken birden fazla şeye aynı anda başlamamız ve neye başladığımızı bilmememiz. Bunun çözümü aslında oldukça basit; öncelikle basitçe tüm belirlediğimiz alanları eleyerek bire indirgememiz. Korkmayın diğerlerine döneceğiz 😊.

Daha sonra sadece belirlediğimiz o alana yoğunlaşmamız ve kararlılıkla bunu sonuna kadar devam ettirmemiz lazım. Mesela tiyatroyla uğraşmaya başladık diyelim, sahne almadan pes etmemeliyiz. Ta ki sizi tatmin edebilecek sahnelerde yer alana kadar, uğraşıp daha sonra tiyatroya devam edip etmeyeceğimize karar vermeliyiz. Örneğin ben ortaokulda yeteneğim olmamasına rağmen denedim, zorladım ve o zamanlar beni tatmin edebilecek bir seviye olan 3000 kişilik bir salonda sahne aldım.  Sonrasındaysa iyice düşünüp bana göre olmadığına karar verip bir sonraki adıma geçtim. Yani, yeni bir alan belirlemek.

İstediğimiz ya da belirlediğimiz her şey olacak diye bir kaide yok zaten. Bir sonraki süreçte yine aynı şeklide kendimizi geliştirmek istediğimiz alanlardan birini seçip ilerleyip kendimizi tatmin edebilecek seviyeye geliyoruz. Yine bakıyoruz bize uygun mu değil mi? Böyle eleye eleye sonuçta en az bir alanda kendimizi yetkin konuma getirmek için uğraşıyoruz. Ama benim tavsiyem bu 3 hatta 4 alan olsun. Yine kendimden örnek verecek olursam; ben yazarlıkta ve web sitesi işlerinde kendimi geliştirdim. Aslında tiyatro, müzik, spor vs. gibi alanlarda da uğraştım ama ilerletmedim kendimi. Bu yüzden müzikle uğraşmaya tekrar başlamayı düşünüyorum bu aralar.

başarmak-hedefe ulaşmak

Daha Kapsayıcı Alanlar Seçmek

Son olarak kendimizi geliştirmek için daha genel bir alan seçersek bizim için daha iyi olacaktır. Örneğin ben ilk başlarda her türden şey yazıyordum fakat zamanla kurgu türünde ve işte bu sitede olan tarzlarda daha iyi yazdığımı gördüm. Bunun bana şöyle bir faydası oldu, kurgu metinlerde iyi olduğumu gördüğümden örneğin senaryo işine girebilirim. Mesela web sitesi sayesinde Youtube’a işinde de kendimi geliştirmeye başladım, aynı şekilde liderlik ve ekip yönetiminde de. Yani bu bir zincir aslında, siz bir başlayın gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Yeter ki pes etmeyin kararlı ve azimli olun. Biliyorum klasik yetişkin nasihati gibi geliyor ama durum cidden bu ve bir kere başarınca siz de anlayacaksınız durumu.

Esen kalın…

Eleştirileriniz ya da yorumlarınız varsa bunu aşağıdaki yorumlar alanında belirtmeyi unutmayın…