Hayatımız, motivasyonumuz, enerjimiz aslında birer döviz kuru gibi. İnişli çıkışlı, dalgalanmalı hatta belli koşulların altındayken tıpkı döviz gibi biraz fazla dalgalanmalı :D. Çünkü dünyadaki sonsuz döngü, değişim rüzgarı içimizde de var. Ya da dönem dönem kuruyan, hasat zamanını bekleyen bir toprak ruhumuz. Bu toprakları nadasa bırakmalı mıyız? İnsan ne zaman, nasıl dinlenmeli?

nadasa

Ruhu Besleyebilmek

Senenin en dik ve mümkünse en son yokuşu olan final döneminden bildiriyorum, ruhun yorgunluğu diye bir şey var. En faydalı bilgileri içimize almak, hayatımızı ve kendimizi en iyi standarda taşımak, maratondaymışcasına koşmak çoğumuzun günlük telaşlarından. Bugün bir yazar, bir teori veya bir kitap üzerine didaktik bir yazı yazmak yerine içimden geldiği gibi; gözden kaçırdığımız ruhumuza dikkat çeken bir yazı yazmak istedim.

Tüm telaşlar ve bizi beslemesi gerekirken yoran tüm faktörlerin içinde bazen bir nefes almaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu istekle veya zorluklarla baş etme yöntemleri oldukça kişisel ve çeşitli. Bazen hayata daha çok asılmak, bazen kendimizi iyiye doğru daha çok ittirmek, bazen tamamen durmak ya da yoga, hobiler, spor, belki de gereksiz olan derinliğiyle dalga geçmek… Bu liste uzar gider. Dışardan birinin bunu söylemesi çok saçma biliyorum ama ihtiyacınız olduğunda bir şekilde nefes almasını bilin.

nadasa

Kaçmak- Savaşmak?

Düşünceleri, endişeleri, ruh kemirgenlerini bir kenara bırakıp kendinizi nadasa bırakmak, hayattan kaçıp kendinizi ondan soyutlamanızla aynı kapıya çıkmıyor. Aman dikkat. “Kaçmak” kelimesi negatiflik ve bastırılmışlık barındırıyor. Benim demek istediğim her zaman tüm gücünüzle savaşmak zorunda olmayışınız, bazen tüm gücünüzle dinlenmeniz gerekliliği.

Sizi yoranın ne olduğunu keşfetmek de başlangıcınız olabilir. O an neye ihtiyacınız varsa ve elbette ki ne istiyorsanız o yoldan ilerleyin. Ama “pasif direniş” diye bir direniş türü olduğunu unutmayın, bazen ondan ilham alın derim. Her zaman çok güçlü olup savaşmak zorunda değiliz, bunu yapamayız da. Kendimizi bazen nadasa bırakıp her nasıl yapacaksak dinlenelim ki çıkacak güçlü ve verimli dalların önü açılsın. Bu konunun derinliği burada yazacaklarıma sığmaz bu yüzden burada bitiyorum. Daha fazlası içim kapım okuyucularıma açıktır. Yıllık ruh bakımlarınızı aksatmayın, mutlu günler!

Not: Nadasa bırakmaktan evde bütün gün yatmak, kendini boşluğa bırakmak anlamını çıkarmayın; üzülürüm. 🙂