Nasılsınız? Aramızda harika bir aşk yaşayan, aşk acısı çeken, aşkına kavuşamayan, bekleyen “O gemi bir gün gelecek…” diyen var mı? Bu yazım benden bize gelsin! Nasıl aşık olundu? Kime neden aşık olabiliyoruz? Aşkta beynimizde neler oluyor?


Daha önceki bir yazımda aşkın obsesyon olduğunu söylemiştim. Obsesyon, bir nesne ya da canlıya aşırı takıntılı düşünce halidir. Her zaman onunla beraber olmak istersiniz. Gün içinde “ne yapıyor, nasıl, iyi mi” gibi onca soru aklınızdan çıkmaz. Takıntılı bir şekilde onu düşünmeye başlarsınız. Sonra hayaller kurmaya başlarsınız ve hayal tamamen o olmaya başlar. Bu obsesif boyuttaki aşkın tabi ki bir zamanı var. 24 ay! 2 yıl içerisinde aşkınız belki ilk günkü heyecanını korur, belki giderek artar. Fakat iki yıl sonunda bu aşk olgun sevgiye dönüşmeye başlar. Arkadaşça bir aşka evrimleşir. Yani evet… Aşk bitiyor.

Peki Aşık Olurken Beynimizde Neler Oluyor?

kimya

Beynimizde sinir hücrelerini birbirlerine bağlayan kimyasal maddeler vardır. Bunlar nörotransmitterlerdir. Bu kimyasallar içinde aşk için en önemli olanlar dopamin, serotonin ve endorfindir. Dopamin beynimizde itici güçtür. Bizi harekete geçirir. Size çekici gelen birini müzeye götürmek istemenizi dopamin sağlar. Serotonin için mutluluk hormonu denir. Fakat serotonin bir hormon değil nörotransmitterdir. İkisi birbirinden farklı kavramlardır (Fizyoloji psikoloji dersimizde hocamız bunu o kadar çok söyletti ki…) Serotonin ise hayata karşı pozitif olmamızı sağlıyor.

Bireyin serotonin seviyesi ne kadar yüksekse hayatındaki kaygılar o kadar az oluyor. Bir diğer kimyasal ise endorfin. Bu kimyasal aslında beynimiz de üretilen bir morfindir. Ayrıca zevk almamızı da sağlar. Psikolojik ağrılarımızın dinmesine yardımcı olur. Duş almak, havuza girmek, sevdiğin insanlarla tensel yakınlaşmalar, sarılmaların hepsi beyinde endorfini artıran durumlardır. Örneğin çok kötü bir an yaşadıktan sonra sevdiğiniz bir insana sarıldığınızda gelen o rahatlama hissi.

İlla sarılmak için kötü bir şeyler olmasını beklemeyin. Bol bol sarılın, sevin! Bu kimyasallar aşık olunca şöyle işliyor: Birini gördünüz, belli ki dikkatinizi çekti. Tanışmak için can atıyorsunuz, sizi tanışmaya iten güç dopamin. Tanıştığınız zaman hissettiğiniz haz endorfin sayesinde oluyor. Beraber bir sürü plan kurma hayalinin iyi gelmesi ise serotonin ile oluyor. Biz bu kadar olayı herkes için yaşamıyoruz sadece belirli kişilerle yaşıyoruz. Aşık oluyoruz…

Gerçekten Biz Kimleri Seçiyoruz?

aşık

Bundan önceki yazımda çekicilik hakkında bir yazı yazmıştım. Bu yazımda da bahsetmek istedim. Yapılan bazı araştırma sonuçları iki kişinin birbirini görme olasılığının fazlalığı ile aşık olması arasında doğru orantı olduğunu gösteriyor. Yani birine ne kadar maruz kalırsak o kişiye aşık olma olasılığımız o kadar artıyor. Tabi bu çekicilik için birbirine benzemek, kaygı ve motivasyonlarının benzer derecede olması gibi etmenler de var. Gözden ırak olan gönülden de ırak olabiliyor…


Hayatınıza girecek, girmiş olan, bekleyen, beklemeyen herkese selam olsun. Aşk işlerini hallederiz, durun bir bakalım. Siz yeter ki sevgiyle kalın!

Kaynak: 1