Yaz denince akla rengarenk meyveler gelir. Her meyve renginin altında ona özel faydalar vardır. Rengarenk beslenmek de çeşitli vitamin, mineral ve antioksidan alabilmek için çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında market ve pazarlarda kolaylıkla bulunabilen kırmızı meyveler, lezzetli olmasının yanı sıra sağlık için de oldukça yararlıdır. Gelin bu kırmızı meyvelerin sağlık için faydalarına bir göz atalım.

Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek, vişne, kiraz, üzüm… Aslında gün içinde birçoğunu severek tükettiğimiz bu meyveler, kırmızı-mor renkleriyle sağlığımızı koruyucu etki gösterirler. Peki nedir bu yararlı etkileri? Yazın gözdesi olan bu meyveler antioksidan bakımından zengindir. İçerisindeki antioksidan maddeler sayesinde kan şekerini düşürücü etkileri vardır. Hem bağışıklık sistemini güçlendirmesi hem de bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Beyni destekler. Kilo kontrolünde rol alır. Kanser hücreleriyle savaşır. Bazı kronik hastalıkları önleyebilir. İdrar yolu enfeksiyonunu önleyici etki gösterir.

Çilek

kırmızı meyve

Çilek; rengi, görüntüsü ve lezzetiyle albenili meyvelerden biridir. Çileğin içerisinde A ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez ve magnezyum mineralleri bulunur. Günde bir kase çilek, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılarken güneşin olumsuz etkilerinden korunmaya da yardımcıdır.

Karadut

kırmızı

Karadut; diğer iki meyveden farklı olarak küçük çalılarda değil, boyları 8-10 m’yi bulan ağaçlarda yetişmektedir. İlginçtir ki karadut bitkisi böceklenmeyen tek organik bitki çeşididir. Karadut, B ve C vitaminleri bakımından zengin bir kaynaktır. Halsizliğe yorgunluğa iyi gelmektedir. Ham halde fazla tüketilirse kabızlığa neden olmaktadır. A, B, C, E ve K vitaminlerine ek olarak sodyum, niasin, tiamin ve potasyum gibi faydalı mineralleri de içerir. Karadut aynı zamanda düşük karbonhidrat içeriğiyle diyabette de iyi bir seçenektir. Ayrıca ağız ve diş sağlığı açısından da oldukça etkilidir.

Yaban Mersini

Kırmızı Meyvelerin Gücü Adına! 1

Yaban mersini doğal antidepresan olan besinlerden biridir. Pastacılık sektörüyle kullanımı yaygınlaşan bu meyvenin iştah açıcı görüntüsüyle birlikte pek çok faydası vardır. Enerji içeriği düşüktür. Elastikiyet arttırıcı özelliği ile damar sertleşmesinin ve ciltteki yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Yaban mersini gözlerimiz için de oldukça faydalıdır. Aynı zamanda ağız içi yaralar ve kabızlık problemi için de önerilir.

Üzüm

Kırmızı Meyvelerin Gücü Adına! 2

Üzüm bir fitokimyasaldır. A, B6 ve C vitaminleriyle birlikte potasyum, kalsiyum, demir, selenyum, magnezyum, fosfor, folat minerallerini içerir. Bedenimizde kalp hastalıkları, kansızlık, kanser gibi hastalıklara önlem alan göz sağlığımız ve Alzheimer riskimiz için de önerilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, strese ve yorgunluğa iyi gelir. C vitamini bakımından zengindir.

Ahududu

Kırmızı Meyvelerin Gücü Adına! 3

Ahududu, kırmızı renkte meyvesi olan bir bitkidir. Bu meyvede böğürtlen gibi dağ eteklerinde kendiliğinden de yetiştiği bilinmektedir. Ahududu da kabızlığa iyi gelmekte, idrar söktürmektedir. Vücudu dinç tutmaktadır. Diyabete iyi gelmekte ve ateş düşürücü etki göstermektedir. A, B1, B6, C ve E vitaminlerinden oldukça zengin olan ahududu folik asit, potasyum, protein, sodyum, demir, magnezyum minerallerini de içerir. Çoğu kırmızı meyve gibi bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunan ahududunun bademciklere iyi geldiği, iltihap söktüğü ve ateş düşürücü etkisi olduğu da bilinmektedir. Ahududu aynı zamanda cildi de gençleştirir.

Kiraz

Kırmızı Meyvelerin Gücü Adına! 4

Kiraz; içerisinde kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum, çinko, demir minerallerini ve A, B6, C ve K vitaminlerini bulundurur. Su ve lif oranı yüksek olan kiraz, sindirim ve boşaltım sistemimize de iyi gelir. Aynı zamanda doğal idrar söktürücülerden biridir. Yatmadan önce yenilen kiraz eksik melatonini tamamlayarak uykuya geçişi kolaylaştırır. Bir yandan nörolojik hastalıkların görülme riskini azaltırken hafızayı da güçlendirir. Kan değerleri, sağlıklı hücre oluşumu, kalp ve damar sağlığı için de oldukça faydalı olan bu meyve kolesterole de iyi gelir.

Böğürtlen

Kırmızı Meyvelerin Gücü Adına! 5

Böğürtlen ağacı, çalı görünümünde ve dikenli bir bitkidir. Genellikle de dağ eteklerinde yetişir. Böğürtlen meyvesi ham iken kırmızı renkli olup olgunlaştıkça rengi koyulaşmaktadır. Böğürtlen yaz aylarında yetişmekte, reçel ve marmelat olarak da tüm mevsim tüketilebilmektedir. İdrar söktürücü, toksin attırıcı, iltihap giderici özellikleri ile bilinen böğürtlen aynı zamanda solunum yolları için de faydalıdır. Lifli yapısı ve likopen pigmentleriyle kalp, damar, bağırsak ve hücre sağlığımızı da olumlu etkiler. Cildimize parlaklık ve gençlik getirir. Yaprakları ile çay yapılmakta ve kabızlığa iyi gelmektedir. Fakat karaciğer hastalarının bu çayı aşırı tüketmeleri önerilmemektedir. A ve C vitamini bakımından zengin olan böğürtlen; potasyum, sodyum, demir, protein, kalsiyum ve karbonhidrat da içerir. Hafızayı dinç tutar.

Vişne

Kırmızı Meyvelerin Gücü Adına! 6

Uykusuzluk, stres, saç dökülmesi gibi günlük hayat problemlerimize birebir olan vişne; kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır. Göz, kemik, kalp, damar, bağırsak sağlığı için de vazgeçilmez meyvelerden biridir. Her kırmızı meyve gibi kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

Editör: Berfincan DOĞAN