Eğer sıkı bir okuyucu değilseniz, hayatınızın bazı dönemleri kitaptan uzak kalarak geçer. Bu dönemlerden kurtulmak ister, kitaplara sarılır sonra tekrar aynı döneme geri döneriz. Bu döngünün oluşmasında zamansızlık, yanlış kitap seçimi gibi sorunlar neden olabilir. Bu döngüyü kırmak için size 10 taktik söyleyeceğim. Denedikten sonra teşekkür yorumlarınızı bekliyorum. 🙂

1 – Kitap İncelemelerini Okuyun

Kitap almaya girdiğimiz bir mağazada ismiyle bir kitap bizi cezbedebilir. Peki ya içerisi? Hemen o kitabı almadan önce kitap bloglarından veya inceleme sitelerinden kitapla ilgili yorumları okuyabilir, bize uygun mu değil mi şeklinde bir değerlendirma yapabiliriz. Böylelikle aldığımız kitabı daha bir zevkle okur ve paramızı da boşuna harcamamış oluruz. 🙂

2 – Yayınevine Dikkat !

Özellikle çeviri kitaplara birçok yayından ulaşabilirsiniz ancak hepsinin dili maalesef aynı değildir. Bazı çeviriler gerçekten okunmayacak dil bilgisine ve cümle dizilimine sahiptir. Kendinize belirli birkaç yayın belirlerseniz aldığınız kitaplarda çeviri hatalarıyla karşılaşma oranınız çok daha azalır. Böylece kitabı okurken anlamsız cümleler yerine kendinizi hikayenin sürükleyiciliğine kaptırabilirsiniz.

3 – Bir Rutininiz Olsun

Hayatınızdaki rutinlere kitabınızı da ekleyin. Kitap okumak için belli bir saat ayırın. İlk başlarda oluşturduğunuz bu düzen daha sonra devam edecektir. Böylece en az birkaç ay boyunca o saatte okuyarak, yaşamın önünüze çıkardığı engelleri kırabilirsiniz ve düzenli bir okuyucu olma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz.

Kitap Okumak

4 – Bitirme İçin Acele Etmeyin

Bazı kitaplar içerik olarak daha zengindir ve okuması biraz daha zordur. Öyle kitapları bitirmek için acele etmek yerine her sayfanın tadını alarak yavaş yavaş okuyun. Unutmayın önemli olan ne kadar çok okuduğunuz değil, ne kadar keyif aldığınız.

5 – Rahatlamak İçin Okuyun

Birçok okuyucu ve yazar okumak için en uygun vaktin uyumadan hemen önce olduğunu düşünür. Cep telefonu, bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı şeyleri kapatın ve zihninizi gün içinde yapılması gereken işlerden arındırın. Elinize aldığınız kitapla kendinizi gevşetin.

6 -Yanınızda Kitap Olsun

Özellikle işe ya da okula toplu taşıma aracıyla gidip geliyorsanız yolda geçirdiğiniz vakti kitaplarla doldurmak harika bir fikir olabilir. Metroda ya da otobüste imrenerek baktığınız kitap okuyan insanlardan birisi olmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil.

7- Tekrar Tekrar Okuyun

Sevdiğiniz kitabı tekrar tekrar okumaktan çekinmeyin. Okuduğunuz aynı hikâyeyi, yıllar sonra tekrar okuduğunuzda çok daha farklı bir bakış açısıyla anladığınızı fark edeceksiniz. Böylece kendinizde olan değişimleri daha net gözlemleyebilirsiniz.

Kitap Okumak

8- Bir Kitaptan Sıkılırsanız Bunu Avantaja Çevirin

Her kitaptan aynı ölçüde zevk almayabilirsiniz. Eğer okumaya başladığınız metinden sıkılırsanız bunu sıradaki diğer kitapları okumak için fırsat olarak değerlendirin. Belki de yarım bıraktığınız o kitap hayatınızın başka bir döneminde ilginizi çekecektir.

9- Her Yerde Okuyun

Bulunduğunuz yeri ve zamanı bahane etmek yerine fırsat bulduğunuz anlarda kitap okuyun. Örneğin sabah tahmin ettiğinizden daha erken kalktığınızda, o vakti sosyal medyada geçirmek yerine daha yararlı bir şekilde değerlendirin ve başucu kitabınızı okumaya başlayın.

10-İhtiyaç Duymadığınız Kitapları Verin

Bazı kitaplarla duygusal bağ kurarız ancak bazıları bizi o kadar da yansıtmaz ve tekrar okunabilecek kitaplar kategorisine girmez. Kitaplığınızda yaptığınız ayıklamayla yeni kitaplar için yer açabilirsiniz. Böylece sizi daha iyi ifade ettiğini düşündüğünüz kitaplardan oluşan kütüphanenizi de oluşturabilirsiniz.