“Evet, ben manzara resimleri yapıyorum. Çünkü, doğanın binbir güzelliğini ve bu kusursuz dengeyi insanlara aktarmak hoşuma gidiyor. Siz güzelliklerin farkına varın, yeter.”

Bob Ross

Buraya küçük mutlu ağaçlar…

Eminim ki, herkesin hayatında yer almış çok severek izlediği eski televizyon programları vardır. Hani saatler kurulurdu ya bazen. Sorumluklar o zamana kadar bitirilmeye çalışılır veya planlar ona göre belirlenirdi. Benim de favori yayınım dediğim bir program vardı. Ne şanslıyım ki o programı halen izlemeye devam edebiliyorum. Hiçbir zaman iyi resim çizemedim. Evet, tahmin edebileceğinizi gibi yalnızca çöp adam çizenlerden biriyim. Ama birinin karşımda bir şeyler çizmesini saatlerce izleyebilirim. İnsanların bir uğraş içerisinde olmalarına ve onları izlemeye bayılırım. Benim için o insanlardan biri; Bob Ross. Küçüklükten beri televizyonun karşısında sıkılmadan izleyebileceğim tek adam kendisi. Hatırlayanınız vardır eminim ki. Resim Sevinci programında, dağları ve ağaçları çizmeyi çok seven bir adam kendisi.

Sanatçıların ruhumuza hitap edebiliyor olmaları, gerçekten imrenilecek bir özellik. Yaptıkları işin ne kadar değerli bir iş olduğun farkındalar. Sanatçıların sevgiyi, şefkati, içtenliği yansıtabiliyor olmaları ile, sanatçı kavramının içine hapsolmayarak insanca bir tavır sergiliyor olmaları, onları önemli kılan dikkate değer unsurlardan biri. Bob Ross, sakin bir ses tonuyla yıllarca seyircilerini ekrana kilitledi. Yayınlarda sadece resim ile ilgili değil, hayata dair söyledikleri bu yayını kaliteli hale getirdi. Sizin de en azından adına aşina olduğunuzu düşündüğüm, ya da hiç duymasanız bile bu söylediklerimden sonra merak ettiğinizi tahmin ettiğim bu adamı yakından tanıyalım.

Resim Sevinci

Bob Ross Kimdir?

Robert Norman Ross (Bob Ross), 29 Ekim 1942’de Florida, Daytona Beach’te doğdu. Orlando, Florida’da büyüyen Ross, henüz 9. sınıf iken liseyi bıraktı. Ross, 18 yaşında katıldığı ABD Hava Kuvvetleri’nde 20 yıl boyunca görev yaptı. Hizmeti sırasında ilk resim dersini Anchorage, Alaska Birleşik Hizmet Organizasyonları kulübünde aldı. Alaska´da zaman geçirmesinin yansımasını tuvallerindeki karlı dağlarda bulabilirsiniz.

“Wet on Wet” veya “alla prima” tekniği diye isimlendirilen “ıslak üzerine ıslak” boya tekniğini Bob Ross’un ortaya çıkardığı her ne kadar yanlış bir bilgi olsa da, bu tekniğin onunla beraber çok fazla popülerleşmesi böyle anılmasına yol açmıştır. Rembrandt, Hals, Fragonard, Gainsborough,  Sargen, Monet, Willem de Kooning ve Van Gogh bu tekniği çalışmalarında kullandılar. Sonrasında Bob Ross’dan da ilham alan birçok ressam olmuştur.

1983’te PBS’de yayınlanan “The Joy of Painting” ( Resim Sevinci) programı ile ün kazanan Bob Ross, 30 dakikalara sığdırarak yağlı boya tekniğiyle yaptığı resimleri, birçok anlam kazandırarak bitirmiş oluyordu. Birçok eleştiri almasına rağmen çoğunlukla manzara resimleri yapan Ross, bunun ona huzur verdiğini dile getiriyordu.

Bob Ross

“The Joy of Painting” in 403 bölümünden 381’inde tuvalleri Bob Ross boyadı, geri kalanında oğlu Steve Ross başta olmak üzere birçok konuk yer aldı. Manzara resmetmeyi çok seven usta ressam, bölümlerinde canlı olarak yaptığı 381 resminde, %91’inin en az bir ağaç, %44’ünün bulutları, %39’unun dağları ve %34’ünün dağ göllerini içerdiği sonucuna varıldı.

Resim yaparken yapacağı şeyler için “küçük mutlu ağaçlar”, “küçük mutlu bulutlar”, “Fırçamızla tuvalimize dokunuyoruz. Çok kolay! Korkmadan dokunuyoruz… Hata diye bir şey yoktur. Sadece küçük mutlu kazalar vardır… Şuraya yaşlı bir ağaç çiziyoruz. Belki de şurada yaşayan mutlu küçük çalılıklar vardır. İşte tam şurada… Belki de çalılıkların arasında sevimli, minik sincaplar neşeyle geziniyorlar. Biraz vanday kahverengi, biraz titan beyazı alalım… Tamam…” gibi sözlerle samimiyetini gösterirdi.

Gömleği ve kot pantolonuyla bizi karşılayan Ross, saçlarıyla da sempatik bir görünüm kazanırdı. Kanser tedavisi sonucu kıvırcık saçlarına veda eden Bob, görünüşünü bozmamak için peruk taktı. Ağaç işlerken bir parmağı testereyle kesilmesine rağmen, elinin paletinden dolayı görülmemesi birçok kişi tarafından fark edilmemesine yol açmıştır. Kibarlığı, dinginliği, mütevazılığı ve sevgi dolu mesajlarıyla birçok kişin gönlünde taht kuran bu adam, 4 Temmuz 1995’te Florida, New Smyrna Beach’te 52 yaşında lenfomadan öldü.

Bize bıraktığı videolarını “Bob Ross” youtube kanalında bulabilirsiniz. Ayrıca TRT 2 de Resim Sevinci bölümlerini haftaiçi 9.30, haftasonu ise 12.30 saatlerinde bize sunuyor.

Gömlek ve kot ile yaptığı kombiniyle seyirce karşısına çıkan Ross’u izleyenlerin çok az bir kısmı, teknik taktik öğrenmek isteyen ressam adayı idi. Samimiyetiyle farklı bir nüans yaratan bir adamı herkes izlemek istiyordu.

Bob Ross hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız onu anlatan kitap ve belgesellere aşağıda bıraktığım link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Şuraya da küçük mutlu bulutlar çizelim.

“Yetenek kovalanabilir bir ilgi alanıdır. Diğer bir deyişle üzerinde pratik yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz.”

Bob Ross

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5

Editör: Cansu Köse

Happy Trees, Happy Clouds
Bob Ross Documentary (Bob Ross Belgeseli)