Herkese merhaba, bu hafta Zhong Zhong ve Hua Hua’nın nasıl klonlandıklarını ve gelecekte klonlama alanında bizleri nelerin beklediğini inceleyeceğiz.
Keyifli okumalar 🙂

Klonlama Nedir?

Klonlama, en basit tabir ile bir şeyin aynısının kopyalanmasıdır. Biyolojik yönden bakacak olursak eğer: “Embriyo veya bir organizmanın kopyalanmasıdır.”diyebiliriz. Kopyalama yapılırken, kopyalanan embriyo veya organizmanın sadece benzer ikizi kopyalanmaz, kendine özgü DNA parçası da kopyalanır.

Klonlama’nın Tarihçesi:

İlk klonlama işlemi 1972 yılında yapıldı. Buna göre kurbağa embriyosu hücrelerinin çekirdeği, döllenmemiş kurbağa yumurtalarının içine yerleştirildi ve kurbağa elde edildi. Fakat kısa bir süre sonra kurbağalar öldü. Başarılı ve başarısız bunun gibi birçok klonlama işlemi günümüze kadar yapıldı fakat 5 Temmuz 1996 yılında klonlanan koyun Dolly tüm dünyada büyük ses getirdi.
Bugünlerde ise yeni bir klonlama çalışması tüm dünyanın gündemine oturdu. Evet, Zhong Zhong ve Hua Hua’dan bahsediyorum 🙂

Zhong Zhong ve Hua Hua:

çirkinler

Türü Macaca fascicularis(Yengeç Yiyen Makak) olan bu primatlar, Şanghay’daki Çin Bilimler Akademisi’nin Sinir Bilimleri Enstitüsü’nde doğdular. Koyun Dolly’nin kopyalama yöntemiyle kopyalandılar (Somatik Hücre Nükleer Transferi). Bu yöntemle kopyalanan ilk primatlardır. Bu yöntemle diyorum çünkü ilk kopyalanan primat Tetraydı. ABD’nin Oregon eyaletinde embriyo bölme işlemi yapılarak kopyalandı. Tetra haricinde, koyun Dolly’den sonra yaklaşık 23 farklı memeli türü Somatik Hücre Transferi yöntemiyle başarılı bir şekilde kopyalanmıştır.

Kopyalama işlemini biraz daha ayrıntılı incelersek;
Embriyo bölme yöntemi, adından da anlaşılacağı üzere embriyonun bölünmesiyle yapılıyor. Rahimdeki tek yumurta ikizleri de doğal olarak bu şekilde oluşuyor. Ancak, genetik olarak aynı olan en fazla dört kardeş (dördüz) oluşturulabiliyor.

Tam tersine, Somatik Hücre Nükleer Transferi kullanarak klon oluşturmak için, bir yumurta hücresinin çekirdeğini bedensel bir hücre çekirdeği ile değiştirmeniz gerekiyor. Klonlanan makaklar için bu yöntem kullanıldı.

Buna göre;
Bozulmuş bir maymun cenininin bağ dokusundan çekirdek alınmış ve kendi çekirdeği çıkarılan üreme hücrelerine yerleştirilmiştir. Ekip, aktarılan çekirdeklerin somatik hücreler olması ve epigenetik belleğini silme işlemleri için iki enzim kullandı. Daha sonra, bu yumurtalardan yirmi birini, taşıyıcı anne maymunlara yerleştirdiler ve altı gebelik sonucu yaşayan iki tane yengeç yiyen makak üretildi.

maymunlar

Son Olarak:

Bundan sonra ne olacak?

Genetik olarak bu maymunlar, önemli bir araştırma alanı olacak. Bu araştırmalarda ikizlerden oluşan takımlar kullanılarak, bir ilacın etkileri daha isabetli şekilde belirlenmeye çalışılacak. Araştırmacılara göre: “Değiştirilen gen haricinde, aynı genetik yapıya sahip klonlanmış maymunlar da oluşturabilir.” Bu sayede genetik merkezli beyin hastalıkları, kanser veya metabolik hastalıklar için de yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilir.

İnsan klonlamaya gelecek olursak;
Ona biraz daha var gibi görünüyor ama bilim ilerlemeye, gelecek için heyecanlandırmaya son sürat devam ediyor. Kim bilir belki eskinin ve şimdinin bilim kurgu romanlarına konu olan olaylar, gelecekteki bilimin kendisi olur.

Bu haftaki yazımızın sonuna geldik efendim. Ben yazarken çok keyif aldım umarım siz de keyifle okumuşsunuzdur 🙂

Artık her hafta yazılarımla KreatifBiri’nde olacağım. Çok güzel konu serileri gelecek, KreatifBirini takip ederek tüm yazılara ulaşabilirsiniz.

Bilimle kalın! Hoşça kalın!

KAYNAKÇA:

  • www.wikipedia.com
  • www.evrimağacı.com
  • www.biyologlarodası.com
  • Campbell Biology/7th Edition
  • Popular Science Dergisi