Programcılar ne yapıyor ? Bu programlar aslında nasıl çalışıyor? Programlama yapmak yaratıcılığımı etkiler mi? Kendi programımı nasıl yazabilirim? Kod nedir?

Mr. Robot dizisini ya da Who Am I filmini izlemişsinizdir. Ekrandan akan kodlar, hacklenen siteler, çalınan veriler… Ya da “Ya şu bilgisayarlar nasıl çalışıyor?” diye merak ettiniz mi? Bu yazıda hepsine yanıt bulacağız. Hazır mısınız? O halde başlayalım. 🙂

Kullandığımız uygulamalar, bilgisayar bileşenleri, internetten gönderdiğimiz veriler ve daha aklıma gelmeyen kullandığımız bir çok şey programlar yardımıyla çalışırlar. Buraya programın TDK’daki anlamıyla yazmak yerine işi daha eğlenceli getirecek şekilde anlatacağım. Şimdi şöyle düşünün, bir şey istediğimizde bunu anlatmak için konuşuyoruz değil mi? Dondurma almak için fiyat soruyoruz eğer paramız yeterse alıyoruz yetmezse almıyoruz. Bilgisayar sistemleri de içindeki materyallerle ya da birbiriyle, aynı bu mantıkta haberleşip karar verir. Bu olaya biz program diyoruz. Az önceki dondurma örneğine bakarsak, isteğimizi dile getirmek için bir cümle kurduk öyle değil mi? Aynı şekilde programlarda kod parçalarından oluşurlar ve istenilen görevi bu kod parçaları ile iletişim halinde gerçekleştirir. Farklı özelliklere sahip kod parçaları birleşerek farklı programlama dillerini oluşturur. Kısacası programı oluşturan kod parçacığı programın dilidir. Yukarıdaki örnekte de gördüğünüz gibi bir haberleşme söz konusu ve haberleşmenin olduğu yerde de dilin varlığının kaçınılmaz olabileceğini düşünürsek, programlarında kendilerine özel dilleri olduğunu düşünebiliriz.

Şimdi sorumuzun cevabına gelelim.

kod,programlama,kodlama,coding,java,c++,c#,sql,php,visual studio

Kodluyoruz Ama Neyi?

Yazının başında örnek verdiğim dizi filmleri düşünün. Onlarda sadece güvenlik olayı üzerinde programlar kullanılıyor. Yani sizin o ekranda gördüğünüz komutlar ile aslında siber saldırılar yapıyor. İşte bu siber saldırılardan korunmak için kodluyoruz. Yani bu kodladıklarımızdan sadece biri. Peki ya başka neler kodluyoruz?

Mobil Yazılımlar : Şu an popüler olan Android ve iOS işletim sistemine telefonunuzda kullandığınız birbirinden güzel uygulamaları kodluyoruz. İstersek bunu 2 ayrı dille (Android için Java iOS için Swift) kodluyoruz istersek tek dille kodlayıp hepsinde çalıştırıyoruz.(Çapraz Platform)

Web Yazılımları : Hayatımız telefonlar ve bilgisayar ile geçiyor. Bilgisayarda kullandığımız arama motorlarından, haber okuduğumuz siteye, okulumuzun otomasyonundan benim yazımı okuduğunuz kreatifbiri.com’a kadar hepsinin alt yapısını çalışma şeklini kodluyoruz.

Oyunlar : Bilgisayardan oynadığımız oyunlardan, telefonlarımızdaki ve oyun konsollarındaki oyunlara kadar hepsini kodluyoruz. Bunları oyun motorları sayesinde yapıyoruz. İstersek oyunların içine sanal veya arttırılmış gerçeklik ekleyip daha eğlenceli hale getirebiliyoruz.

Bunlar aklıma gelenler fakat emin olun hayal ettiğimiz her şeyi kodlayabiliyoruz. Sadece hayal edin ve düşünün programlama dilleri sizin hayallerinizi gerçekleştirmek için bekliyorlar. Peki ya biz istediğimiz her şeyi kodlayabiliyorsak, bu kodlamayı nasıl öğreneceğiz? Ona da cevabım var hemen aşağıda. 🙂

Bu kodlamayı ben nasıl öğrenebilirim?

“Bu ülkedeki herkes programlamayı öğrenmeli. Çünkü programlama, size nasıl düşüneceğinizi öğretir”

Steve Jobs

Kodlama yapabilmek için bir programlama dilini öğrenmeniz gerekiyor. Programlama dili öğrenmek aslında herhangi bir yabancı dil öğrenmekten farksız. Bol bol pratik yapmanız gerekiyor. Bir şeyler kodlamak, farklı düşünmemizi, üretken olmamızı ve çözüm odaklı yaklaşmamızı sağlıyor. Yaklaşık 4 yıldır çeşitli alanlarda olsun, okul projelerim olsun kod yazmaktayım ve katkısı ciddi anlamda hissetim. Program yazmak için bunun üzerinde eğitim almanıza gerek yok. Elinizde bilgisayarınız ve internetinizin olması programlama öğrenmek için gayet yeterli. Bir de hevesli ve gayretli olmalısınız. Yeni bir şey öğrenmek başta zor gelebilir fakat bir şeyleri çözdükçe, sorunlara çözümler buldukça ve ürettikçe alacağınız hazzın keyfin tarifi kesinlikle yok. Dediğim gibi bilgisayarınız ve internetiniz olduğu sürece istediğiniz an, istediğiniz yerde öğrenmeye başlayabilirsiniz. Hatta size bir site önermek istiyorum. Code.org içerisinde videolarla,uygulamalı içeriklerle eğlenerek rahatlıkla kodlama öğrenebileceğiniz bir platform. Videolarla çeşitli konularda örnek uygulamalar yaparak hem eğlenerek hem de bir şeyler üretmenin verdiği mutlulukla kodlama öğrenebilirsiniz.

Code.org ziyaret etmek için buraya tıklayın.

Yazımı noktalamadan önce internette rastladığım ünlü girişimcilerden, programcılardan programlama öğrenmenin önemi hakkındaki videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım sizlere ilham olur. 🙂