Marketlerde çokça tüketilen kola ürünleri pek çok açıdan sağlığa zararlı. Sadece kendiniz için değil doğmamış çocuğunuzu bile etkileyebilecek bir hasar mekanizmasından bahsediyorum.

Şimdi kolayı yuttuktan sonra vücudunuza neler yapıyor bir bakalım.

İlk 10 dk: 10 çay kaşığı şeker (Günlük gerekli miktarın tamamı) vücudunuza girer. Hemen kusmazsınız çünkü fosforik asit bunu önler. Normal şartlarda aniden fazlaca şeker alımı insülin dengesini bozabileceğinden kusmaya sebep olur. Tıpkı şeker hastalarında olduğu gibi.

20 dk: Kan şekeriniz yükselir, insülin salgılanır. Karaciğeriniz şekeri yağa dönüştürmek için çalışır.

40 dk: Kafeinin etkileri iyice belirginleşir. Kan basıncı artar ve adenosin reseptörleri engellendiği için dinç hissedersiniz.

45 dk: Beyniniz dopamin salınımı yaparak sizi hoşnut hissettirir. Bu bağımlılık yapan tüm maddelerde görülen ortak bir özelliktir.

60 dk: Kolanın etkilerini artırmak için fosforik asit bağırsaklarınızda kalsiyum, magnezyum ve çinkoya bağlanır. Tatlandırıcı ve boya maddeleriyle vücut dengesi daha fazla bozulur.

60 dk’ dan sonrası: Kafeinin diüretik özelliğiyle kalsiyum, magnezyum ve çinko idrar ile dışarı atılır. Yani bolca mineralde vücudunuzu terk etmiş olur böylece.

Çok daha sonrası : Vücutta şeker dengesi bozulduğundan ve dopamine bağlı olarak beyin tekrar şeker almak isteyecektir. Süreç böyle devam edince kısır bir döngüyle bağımlı hale gelebilirsiniz.

Kola İçince Ne Olur? 1

Sebep olduğu Hastalıklardan Yalnızca Bir Kaçı

(1) Aşırı kola tüketimi kandaki potasyum seviyesini çok düşürerek “hipokalemi” rahatsızlığına neden oluyor.

(2) Yaşlı kadınlarda osteoporoz adlı kemikteki mineral yoğunluğunun azalması hastalığını arttırıyor.

(3)  Hamilelikte şeker hastalığı riskini arttırıyor.

(4) İçerdiği fosfat dolayısıyla kalp rahatsızlıklarına ve kan basıncının artmasına neden oluyor.

Kola İçince Ne Olur? 2

Mitokondrilerin İşlevini Değiştiriyor

Kola içince kandaki şeker seviyesi ani olarak yükseldiği için bu durum şeker hastalığı gibi büyük riskler taşıyor. Şeker yoğunluğunun artması hücrelerde mitokondrilerin işlevinde de önemli değişmelere yol açıyor. Hepinizin bildiği gibi mitokondrinin hücredeki görevi enerji sağlamaktır. Enerji üretimi ve solunumun yanı sıra mitokondriler yemek sonrası kan şekeri yükseldiğinde de faaliyete geçiyorlar. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarının bulgularına göre mitokondriler şekerin kanda ani olarak yükselişlerinde mitokondriler hemen durumu anlayıp hücrelerde çeşitli işlevlerde rol oynuyorlar.Çalışmanın amacı beyindeki nöronların kanda şeker seviyesi yükseldiğinde nasıl tepki verdiklerini görmekti.

 Kan şekeri pankreastan salgılanan insülin hormonu ile düzenlenir. Kan şekeri arttığında vücut insülin salgılayarak fazla şekerin hücreler depolanmasını ve bu şekilde kanın yoğunluğunun azalmasını sağlar. Yapılan bu çalışma bazı nöronlardaki mitokondrilerin sistemik glikoz kontrolünde çok önemli bir role sahip olduğunu gösteriyor.

Ekibi şaşırtan bir başka nokta, mitokondriler sadece glikozun geldiğini anlamakla kalmıyor, vücudun işini kolaylaştıracak bazı değişikliklerde de sahne alıyor. Kan şekeri arttığında bazı proteinler üreterek hücrenin şeklini ve işlevini değiştirmesini sağlayabiliyor.

Kola İçince Ne Olur? 3

Kola Zararsız Diyorlar

New York Times’ın 9 Ağustos 2015 tarihli haberine firma şekerli içeceklerin obeziteye neden olmadığını savunan İngiliz bilim insanlarına 3 milyon sterlin finansal destek sağlıyor.

Firma yetkilileri obeziteyi önlemek ve kilo vermek için aldığınız kalorileri düşünmek yerine egzersiz yapmayı tavsiye ediyor ancak gerçek bunun tam tersi.

Bugün tamamen kanıtlanmış gerçek şudur: Eğer kilo vermek istiyorsanız egzersiz tek başına yeterli değildir. Tek bir Snickers’ı eritmek için bile 8 km koşmanız gerekiyor. Kola için kaç km koşmanız gerektiğini hesaplamak dahi yorucu. Kolanın kalorisini eritmeyi geçelim tek yaptığı şey obezite olsa iyi. Zehri paramızla alıyor, dolabımıza koyuyor, günaşırı içiyoruz. Bu derece zararlı olan bir içeceğin! tüketilmesine mutlaka dur dememiz gerekiyor.

Coca-Cola’nın dünyada en çok sevildiği ülkeler arasında Türkiye her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Coca-Cola sistemi içerisinde yapılan marka sevgi endeksi Ocak 2014’e göre ilk beş ülke Fas, İtalya, Türkiye, Meksika, Arjantin şeklinde sıralanıyor. Tüketim rakamlarına baktığımızda ise sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Çin, Brezilya ve Japonya’yı ilk 5 ülke olarak sayabiliriz.

Kaynaklar:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2006-10/tu-ccm100306.php

https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/mide-bulantisi-ve-kusma-neden-olur-kusmaya-neler-iyi-gelir-iste-tedavisi-oub2-2593062/