Keşfedilen her bir malzemelenin belli başlı özgün özellikleri vardır. Sertliği, dayanıklılığı vb. Bazı alanlarda birden çok malzeme kullanılarak “kompozit” denilen yapılar oluşur. Kompozit malzemeler, makroskobik olarak birbirlerinden farklıdır ama diğerlerinin eksikliklerini tamamlayan malzemelerden oluşurlar.

Kompozit Keşfi

Karbon nanotüp kompozitlerine geçmeden önce bunların yapı malzemesi olan kompozitlerin geçmişini tanımakta fayda görüyorum. Kompozitler birbirlerine uyumuyla bilinir. Bu uyumlarından dolayı, keşfi de teknolojik gelişime çokça fayda sağlamıştır. Bugün kullandığımız kerpiç malzemesini MÖ 1200’lü yıllarda Mezopotamyalılar keşfetti. Kerpiç yapısındaki saman ve çamur, kompozitlerin mantığına göredir. Kerpiç, hem samanın hem de çamurun mekanik özelliklerini taşır ve ikisi sayesinde dayanıklılığı daha da artmış olur. Bir diğer kompozit örneği, aslında hiç de uzağımızda değil. Sık sık karşılaştığımız bir malzeme; beton. Beton, kullanım açısından diğer kompozit örneklerini epey geçmiş ve birinci sıraya yerleşmiştir. Özellikle yapı endüstrisinde çığır açmış gökdelenlerin, köprülerin, barajların kullanımı betonla mümkün olmuştur.

karbon nanotüp kompozitleri, kompozit, karbon, nanotüp

Kompozitlerin, karbon nanotüp kompozitlere geçişi de şöyle: 20. yüzyılın sonlarına doğru hızlı bir gelişme yaşandı. 1991’de Sumio İijima adında bir Japon bilim adamı karbon atomlarından oluşan tüp biçimli, içi boş moleküller keşfetti. İşte bu moleküllerin günümüzdeki adı karbon nanotüptür. Bu malzemeler şu ana kadar keşfedilen en güçlü yapılardan biridir. Karbon nanotüp kompozitler ise bu yapıların polimerlere gömülmesiyle elde edilir.

Karbon Nanotüp Kompozitlerin Özellikleri ve Kullanım Alanları 

karbon nanotüp kompozitleri, kompozit, karbon, nanotüp

Her ne kadar karbon nanotüpler çok kısa süre önce keşfedilmiş olsa da (1991) çok geniş kullanım alanı bulunuyor. Bu yapıların dayanıklı olmalarından yararlanılarak Kanada’daki Nanoledge şirketi tarafından hafif ve güçlü tenis raketleri üretildi. Bir başka örnek ise BMC Switzerland isimli şirketten. Dünyanın ilk karbon nanotüplü bisikletini üretti. İşin ilginç tarafı, bisikletin iskelet ağırlığının sadece 1 kg olması. Birkaç örnekten sonra biraz da bu mükemmel keşfin özelliklerine göz atalım. Bazı karbon nanotüp örnekleri çelikten 5 kat güçlü, alüminyumdan ise 14 kat güçlüdür. Aynı zamanda bir o kadar da esnektirler. Bu esneklik özelliği malzemenin ne kadar zaman sonra bozulacağının anlaşılması açısından çok önemlidir.

Karbon nanotüpler yarı iletkenlik özellikleri gösterebilir, ışıkla etkileşebilir. Bu etkili özelliklerinden dolayı büyük projelerde ve farklı alanlarda kullanılacağı düşünülüyor. Otomobiller, uçaklar, bilgisayarlar, telefon ekranları, protezler bunlardan bazılarıdır.                    karbon nanotüp kompozitleri, kompozit, karbon, nanotüp

Sonuç olarak; karbon nanotüp kompozitlerin özellikleri tam olarak bilinmediği için şu anlık bir önceki paragrafta saydığım komplike alanlarda kullanılamıyor. Bunun için daha detaylı araştırma yapılması gerekmekte. Ama maalesef bu alanlarda araştırma yapan mühendislerin ve bilim adamlarının sayısı yeterli değil gibi görünüyor.

Umarım bu yararlı, çığır açan keşfi biz mühendis adayları geliştirebilir, kullanım alanlarını daha da arttırabiliriz. 🙂

Sevgiler..