İzlediğimiz gecenin akşamı uyuyamasak bile, sinema tarihinin olmazsa olmazı korku filmlerinden asla vazgeçemiyoruz. Son dönemde çıkan korku filmlerini takip edemediyseniz, IMDB puanına göre sıraladığımız tüylerinizi ürpertecek korku filmlerini sizler için listeledik. İyi seyirler dileriz!

10. Ouija: Origin of Evil (2016)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 6.1

2014 yapımı Oujia adlı korku filminin devamı niteliğinde çekilen Oujia 2, teknolojik gereçleri kullanarak sahte ruh çağırma seansları düzenleyen bir aileyi temel alıyor. Bekar anne ve 2 kızı bu şekilde hayatlarını idame ettirirken tezgahlarını geliştirmek için aldıkları ruh çağırma tahtası en küçük kızı etkisi altına alıyor. Aile küçük kızın değişimi karşısında çaresiz kalırken ona musallat olan yaratıkla başa çıkabilmenin yollarını arıyor.

İlk filmin kökenine gittiğimiz serinin ikinci filminde bazı korku klişelerinin yıkıldığını ve karanlık atmosferi ile tüyler ürpertici olduğunu söyleyebiliriz. Çocuk oyuncu Lulu Wilson’un oyunculuğu ise gayet başarılı.

9. Mirrors (2008)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 6.2

Bir felaketten arda kalan aynalar, insanı bambaşka yerlere götürebilir bazen. Ben, birkaç yıl önce yangın faciası geçirmiş olan ve çalışanları vefat eden bir dükkanda gece bekçisi olarak görev yapmaktadır. Dükkanda her şey kül olmuş ve geriye birkaç ayna kalmıştır. Aynalar Carson ile iletişime geçer. Öyle ki ailesi tehdit altına girer ve Carson bu durumu çözmek için aynanın içindeki kötü ruhla savaşmak zorundadır.

Mirrors listedeki kesinlikle yalnız izlememeniz gereken filmlerden bir tanesi.

8. Aterrados (2017)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 6.5

Buenos Aires’te bir mahallede kimsenin anlam veremediği durumlar yaşanmaya devam ettikçe halkta büyük bir korku oluşur. Paranormal olaylar konusunda uzmanlaşmış bir doktor, onun iş arkadaşı ve eski bir polis yaşanan gizemli olayları açığa çıkarmak için bir araya gelir. Konu ile ilgili araştırma yapmaya başladıklarında korkunç bir kötülükle karşı karşıya kalırlar.

Son dönemlerde adından iyice söz ettiren İspanyol yapımı filmler, korku filmleri için de aynı başarıyı göstermeye devam ediyor. Aterrados, listenin en başarılı filmlerinden biri ve gerçekten korkmak isteyenler kesinlikle kaçırmamalı.

7. Insidious (2010)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 6.8

Testere serisi ile akıllara kazınan yönetmen James Wan’ın yönetmenliğinde Ruhlar Bölgesi, genç çift Josh ve Renai’nin, üç çocuklarıyla birlikte yeni bir eve taşınmasıyla yaşanan tuhaf olayları konu alıyor. Bu sırada çiftin oğulları Dalton doktorların anlam veremediği bir komaya girer; tüm vücut fonksiyonları yerinde olmasına rağmen uyanamamaktadır.

6. The Witch (2015)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 6.9

17. yüzyılda İngiltere’de yaşayan William ve Katherine çifti, beş çocuğuyla birlikte ıssız bir ormanın içerisinde hristiyan kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde yaşamaktadır. Aile düzenleri ise beklenmedik garip olayların ortaya çıkmasıyla sarsılmaya başlar. Yeni doğan çocukları Sam, ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolur, büyük kızları Thomasin ilahi sesler duyduğuna inanmaktadır, ikizleri ise tuhaf kafiyeler mırıldanmaya başlar. Bu durumlar ailenin başına gelecek büyük felaketlerin başlangıcı olur. 

Sundance’ın “en ürkütücü filmi” olarak tanımlanan The Witch, korku severlerin izledikten sonra memnun kalacağı başarılı bir korku filmi olarak listede yerini alıyor.

5. Raw (2016)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 7.0

Jutine 16 yaşında genç ve normal bir kadındır. Tüm ailesi veteriner olan Justine de onların yolundan gitmek ister. Başarılı bir öğrenci olarak 16 yaşında veterinerlik fakültesine girmeyi başarır. Ancak burada onu üst sınıfların sınamaları ve okulun büyüsü ile gelen acımasız, cezbedici ve sallantılı bir dünya beklemektedir. Sırf akranlarına uyum sağlayabilmek adına kurallara boyun eğen Justine ailesinin prensiplerini yıkarak hayatında ilk kez çiğ et yer. Ancak bu kendi içinde yatan tehlikeli bir yanı keşfetmesinin sadece başlangıcı olacaktır.

Korku öğesinden öte, son yılların mutlaka izlemeniz gereken en sıradışı korku filmlerinden biri: Raw.

4. The Ring (2002)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 7.1

“Yedi günün kaldı.”

Şehirde bir efsane dolaşmaktadır. Rivayete göre, insanların seyrettiği bir kaset, bu insanların yedi gün sonra ölümüne sebebiyet vermektedir. Denilen odur ki, dört genç, sırf bu kasetleri izledikleri için şüpheli bir biçimde ölmüşlerdir. Rachel yaşanan bu tuhaf olayları bir şekilde aydınlığa kavuşturmaya kararlıdır. Ancak araştırmaları esnasında küçük oğluyla birlikte kaseti izlemek durumunda kalmıştır. Rachel’ın artık bu olayları çözmek için sadece yedi günü vardır.

Yoksa siz hala The Ring’i izlemediniz mi?

3. Hereditary (2018)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 7.3

Graham ailesinin sert maderşahisi Ellen öldüğünde, kızı Annie ve ailesi atalarının gizemli ve giderek korkunçlaşan sırlarını keşfetmeye başlar. Keşfettikleri karanlıklaştıkça, aile üyeleri kendilerine miras kalmış gibi görünen bu korkunç kaderden kurtulmak için daha fazla mücadele etmek zorunda kalır. Ailevi bir trajediyi uğursuz ve derinden sarsıcı bir şeye dönüştüren olaylar, kalan paramparça mirasın gölgesini taşımaktadır.

Bir Ari Aster filmi olan Hereditary, beklenmedik finali ile listenin bağımsız korku filmlerinden.

2. Rec (2007)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 7.4

Gazeteci Angela’nın istediği fırsat ayağına kadar gelmiştir. Çünkü tam da TV muhabiri Angela ile kameramanı Pablo’nun, itfaiyecileri konu alan bir program yaptıkları sırada gelen bir ihbar üzerine, itfaiyeyle beraber ihbarın geldiği eve gidip haberi canlı canlı yaşama imkanına kavuşmuşlardır. Yaşlı bir kadının ev kazası geçirdiğini sandıkları olayın gerçeklerden çok uzak ve dehşet verici boyutlarda olduğunu eve vardıkları zaman öğrenmeleri ise kötü bir sürpriz olarak karşılarına çıkacaktır. 

1. The Conjuring (2013)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 7.5

Konusunu gerçek bir hikayeden alan Korku Seansı, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren’ın karşılaştıkları ürkütücü bir vakayı ele alır. Ed ve Lorraine Warren bir gün Perron ailesinden bir telefon aldıklarında hayatlarının en korkutucu görevine atıldıklarının farkında değildir. Perron ailesinin gözlerden uzak çiftlik evi nedeni bilinmeyen karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır ve bu nedenle de hayatları tam bir kabusa dönüşmüştür. Bu vakayı çözebileceklerine inanan deneyimli Warren çifti, ne kadar şeytani bir varlıkla karşı karşıya olduklarını çok geç fark edeceklerdir.

Son dönemlerin en iyi korku filmlerinden biri olan The Conjuring, gerçek bir hikayeyi konu almasının yanında listenin en başarılı ve en iyi korku filmi olarak yerini alıyor.

Bonus: The Orphanage (2007)

2000 Sonrası Korku Severlerin İzlemesi Gereken 10 Korku Filmi

IMDb; 7.4

Film yaşamın kırılganlığı, kaybedilmişlerin ıstırabı ve bir annenin sonsuz sevgisi üzerine kurulmuş bir dram. Laura, çocukluğuna dair en mutlu günlerini deniz kenarındaki bir yetimhanede geçirmiştir. Yetimhanenin çalışanları ve Laura’nın birlikte büyüdüğü arkadaşları ona her zaman ilgi ve şefkat göstermişler, sevgilerini asla esirgememişlerdir. Şimdi, 30 yıl sonra, Laura, kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon’la çok güzel yıllar geçirdiği yetimhaneye geri dönmüştür. Hayali, uzun süredir kapalı olan yetimhaneyi restore ettikten sonra engelli ve hasta çocuklar için bir yaşam alanı haline getirmektir. İyi seyirler dileriz!

Kaynakça ve İleri Okuma:

1, 2