Cilt koruma aşamalarında önemli bir yeri olan güneş koruyucu nedir, cildinize faydaları nelerdir? Güneş koruyucularını neden düzenli kullanmalıyız? Her mevsim güneş koruyucu kullanmalı mıyız? Güneş koruyucuların SPF’si ne kadar olmalı? Güneş kremini ne zaman ve nerelerde kullanmalıyız?

Güneş koruyucular çok önemli cilt koruma aşamalarından biri haline geldi. Güneş koruyucu ürünler cildi güneşin zararlı etkilerinden, erken yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklardan, güneş yanıklarından, cilt kanseri riskinden korumak için yararlı içerikler bulunduran bir kozmetik ürünüdür. Hatta Amerika gibi bazı ülkelerde kozmetik ürünü değil eczane ürünü olarak reçete ile satılmaktadır. Güneşin yaydığı Ultraviyole (UV) ışınlarındaki radyasyon cildimize eskisinde daha da çok zarar verdiğinden cilt sağlığımız ve güzelliğimiz sekteye uğrayabilmektedir.

güneş koruyucu

1930’larda ilk güneş koruyucu kreminin çıkmasıyla birlikte UV ışınlarının cilde verdiği zarar daha iyi anlaşılmış oldu. Özellikle bronzlaşma modasının başlamasıyla insanlar sağlıklı bronzlaşmanın yolunu düzenli güneş koruyucu kullanmakta buldular. Bronz cilt modasının artması güneş koruyucu ürünlerin artışlarında da gözle görülür bir değişim yaşattı. Uzun zaman güneş altında bulunmanın cilde iyi gelmediği kanıtlanınca güneş kreminin ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. FDA( Amerika Birleşik Devletleri bakanlığına bağlı dünya çapında ağırlığı olan bir kurum) 1978’de Gıda ve İlaç Dairesi tarafından güneş koruyucuları kullanılmasına rağmen uzun vadede bronzlaşmanın cilt için zararlı olduğu açıklandı. Böylece güneş kremlerinin koruyucu etkisine rağmen yine de güneş altında bulunduğumuz saatlere dikkat etmemiz gerektiği dolaylı yoldan anlatılmış oldu.

SPF Değeri Nedir?

Güneşten korunmanın birçok şekli vardır. Losyonlar, kremler, jeller, stick’ler, spreyler güneş korumanın etkin olabilmesi için güneş koruyucu türleridir. Güneş koruyucu ürünleri formlarına göre değişebildiğinden yazılan talimatlara göre kullanılmalıdır. Ayrıca SPF değerlerine göre de ayrılmaktadırlar. SPF değeri güneş kremi tarafından sağlanan güneş koruma seviyesini gösterir. SPF değeri ne kadar yüksek olursa güneş ürünün cildi yanmaya karşı koruması o kadar yüksektir. SPF, güneşe maruz kalmadaki zaman aralığını belirtmez. SPF’nin güneş altında kalma ile ilgili süre belirttiği yanlış bir yorumdur.

güneş koruyucu

Güneş koruyucular konusu oldukça geniş çaplı bir konu olduğu ve her yeni gün yazılan makalelere göre yeterliliği konuşulduğu için doğru bilgi sağlama konusunda kesin bir kaynakça gösterilememektedir. Özellikle de son zamanlarda ortaya atılan iddialara göre, önemli güneş koruyucu markalarının bile güneş kremleri içerisinde yeterli miktarda SPF bulundurmadığı kanıtlanınca güvenilir içerik konusunda şüpheye düşüldü. Ancak bunlar güneş kreminin zararlı olduğunu değil sadece yeterli olmadığını gösteriyor. Bu yüzden güneş kreminin koruyucu taraflarını ele alarak faydalarına bakalım.

Güneş Koruyucularının Faydaları

  • Zararlı Işınlardan Korunma Kalkanı

Ozon tabakasının her geçen gün incelmesi dolayısıyla UV ışınları daha kolay bir şekilde cildimize zarar veriyor. Güneş her ne kadar vitamin kaynağı olsa da çok fazla maruz kalmamak gerekir. Bunu göz önünde bulundurarak yeterli miktarda güneş ürünü korunma kalkanı olmaktadır.

  • Güneş Yanıklarına Çözüm

Ciltte kızarıklık, soyulma, kaşıntıya neden olabilecek güneş yanıkları için en önemli çözüm güneş altında düzenli güneş koruyucuları kullanmaktır.

  • Sağlıklı Cilt Seviyesini Korur

Cildin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi için kolajen, keratin ve elastin cilt proteinlerini güneş koruyucu ürünlerle muhafaza eder. Cilt proteinlerinin korunması için güneş koruyucu içeriklerine dikkat edilmesi gerekir.

  • Leke Oluşumuna Engel Olur

Eğer akneli ve lekeli bir cildiniz varsa güneş koruyucular lekeleri azaltmak için etken madde olarak öne çıkar. Yüzümüzdeki lekelerin güneş ışığına maruz kaldığında daha da koyulaştığını gözlemlemişsinizdir. Bunu önlemek adına ve yeni sivilcelerin ve lekeler oluşmasını engellemek adına güneş koruyucuları güneşe çıkmadan bolca sürmek gerekir.

  • Cildin Geç Yaşlanmasını Sağlar

Kırışıklıklar, sarkmalar ve yaşlılık lekelerini azaltan güneş koruyucuları cildin doğru yaşta yaşlılık belirtileri göstermesine yardımcı olur. Güneş ışınlarından korunmadığınız zaman erken cilt yaşlanması gözlemlenebilir.

  • Cilt Kanseri Riskini Azaltır

Araştırmalara göre, UV koruması sağlamak için güneş koruyucuları kullanmak cilt kanseri riskini azaltmanın temel stratejisidir. Cilt kanseri çeşitleri için en önemli risk etmeni UV ışınlarına maruz kalınmasıdır.

güneş koruyucu
Sun cream protecting from sunburn cosmetics realistic advertisement poster with sunblock lotion on human shoulder vector illustration

Güneş koruyucuları düzenli kullanmak yukarıdaki riskleri azaltarak daha sağlıklı ve pürüzsüz cilt sağlar. Araştırmalara göre güneş koruyucuları her gün kullanmak gerekir. Güneşe çıkmasanız dahi telefon, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik aletlerden yayılan mavi ışığında cilt yaşlanmasına etki ettiği, güneş gibi zararlı olduğu gözlemlenmiştir. Dışarıya çıkmadan 30 dakika önce vücudun her bölgesi için iki parmak kuralı ile uygulamanız gerekir. Uzmanlara göre, hava bulutlu olsa bile ışınlar dünyaya ulaşabildiği için her türlü hava koşulunda güneş koruyucu kullanılması önerilir. Güneş koruyucu seçerken en az SPF 30 veya daha geniş spektrumlu bir ürün seçmeniz cildiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Minem Kesen