“Ben bunu neden yaptım?” dediğini duyar gibiyim. Hepimiz hayatımızda yanlış kararlar vermişizdir, bu duyguyu biliyoruz. Karar verdiğimiz ilk anda o kararın doğru olduğunu düşünsekte zaman geçip o kararın sonuçları ortaya çıktıkça aslında yanlış bir karar verdiğimizin farkına varabiliriz.

Belki eski işini bırakıp yeni bir işe başladın ve daha sonra bunun çok kötü bir karar olduğunu fark ettin, belki de üniversite tercih döneminde yanlış kararlar verdin veya çok farklı durumlarda yanlış kararlar verdiğini fark ettin.

Hepimiz insanız ama bu sürekli kötü kararlar vereceğimiz anlamına gelmiyor. Zamanda geriye gidemeyeceğimizi hepimiz biliyoruz ama verdiğimiz kötü kararların bize olan etkilerini azaltabiliriz. Aşağıda kötü bir karar verdiğinin farkına vardığında neler yapabileceğine dair ipuçları var, keyifli okumalar!

1- Duygularını Kabullen.

Duygularını bastırmak sana asla yardımcı olmaz. İlk önce kendini nasıl hissettiğine odaklanmalısın.

karar

Psikolog Dr. Sal Raichbach “Görmezden gelmek veya rol yapmak acının sürmesine yol açar. Kendini görmezden gelirsen olmamış gibi ya da umursamamış gibi davranamazsın. Bununla uğraşmalı ve profesyonel yardım almalısın.” diyor.

Bunun sana iyi geleceğini düşünüyorsan profesyonel yardım alabilirsin. Bunun dışında bir günlük tutabilir veya yaşadıklarını sana çok yakın olan biriyle paylaşabilirsin.

2- Gerçeklere Odaklan.

Kötü bir kararın ardından duygularını kabullendikten sonra Dr. Benjamin Ritter, yapabileceğin en iyi şeylerden birinin gerçeklere odaklanmak olduğunu söylüyor.

karar

“Kendine sor: Şu anda neler oluyor? Gerçekten ne istiyorsun? İçinde bulunduğun durum göz önüne alındığında, bu amaca yönelik verimli bir şekilde nasıl çalışabilirsin? “

Nesnel olmak için mücadele edebilirsin. Bu durumda, Ritter, yakın bir arkadaş ya da aileden biri ile konuşarak durum hakkında yazmayı ya da perspektif dışına çıkmayı öneriyor.

3- Kötü Kararın Seni Tüketmesine İzin Verme.

Yaşam koçu olan Tristan Gutner, “Kötü karar verdikten sonra doğal olarak ona bir çok anlam yüklüyoruz. Kendimize aptal olduğumuzu söylüyoruz, kendimize güvenemeyeceğimizi söylüyoruz, bu kararın hayatımızı/ işimizi/ ilişkilerimizi mahvettiğini düşünüyoruz.” Bunların hiçbiri tabi ki de doğru değil, Gutner bu zihniyete sıkışıp kaldığımızda hayatımızda ilerlemenin çok zor olabileceğini söylüyor.

karar

“Hata yaptığımızda, ondan öğreneceğimizi ve onu ilerlemek için bir araç olarak kullanacağımızı düşünmeliyiz.” diyor.

4- Kendini Affet.

Kötü bir karar verdikten sonra kendine çok fazla yüklenme.

karar

Psikiyatrist Dion Metzger, “En önemli adım kendinizi affetmek.” diyor. “Kötü kararlardan sonra kendimizin en kötü düşmanı olduk. Bir sonraki hamlememize gitmek varken suçluluk duygusuna çok fazla enerji harcıyoruz.”

Metzger “Hatalar başarı için şarttır” diyor. “Onları yapacaksın, ama gelecekteki başarını belirleyen şey, onlara nasıl cevap vereceğindir.” diyor.

5- Pişmanlığını Kabul Et.

Kötü bir karar verdikten sonra elbette pişmanlık yaşayacaksın. Ritter, bu pişmanlığın aslında çok güçlü bir araç olduğunu söylüyor. “Pişmanlık, hayatta kaçınmak istediklerinizi hatırlamanıza ve aslında daha iyi kararlar almanıza yardımcı olabilir.” diyor. Pişmanlığını kabul et ve ilerle.

6- Şükretmeyi Dene.

Raichbach, “Hepimizin pişmanlığı var.” diyor. “Keşke farklı şeyler yapsaydık diyoruz. Ama bu pişmanlıkların seni kontrol etmesi gerekmiyor. Olumsuzluklar yerine pozitiflikleri görmek için düşüncelerini kontrol etmeyi öğrenmelisin.” diyor.

karar

Her sabah, minnettar olduğun üç veya beş şeyin bir listesini yap, bu pişmanlığının azalmasına yardımcı olacaktır.

7- Gelecek İçin Bir Karar Verme Süreci Oluştur.

Bir dahaki sefere büyük bir kararla karşı karşıya kaldığında, başka bir hata yapacağın konusunda endişeli veya stresli olabilirsin. Bu endişeyi gidermek için karar verme sürecini uygulamaya koymayı düşünebilirsin.

karar

Psikolog ve yaşam koçu olan Jovanoviç, yaygın olarak kullanılan yedi aşamalı karar verme sürecini öneriyor:

1- Kararı / sorunu tanımla. Mümkün olduğunca net ol.
2- Karar vermene yardımcı olacak bilgileri topla.
3- Çeşitli çözümler düşün.
4- Her potansiyel çözüm için değerlendirme yap.
5- Kararını ver.
6- Bu karar için harekete geç.
7- İşlem yapıldıktan sonra kararı gözden geçir.

Mutlu kararlar!

Kaynak: https://www.success.com/what-to-do-when-you-make-a-bad-decision/