Bugün bizim için çok önemli bir gün, bugün geleceği yok, bir yıla kalmaz batar denilen KreatifBiri’nin 2. yıldönümü. Bugün 2015 yılında ajandama not etmiş olduğum 2018’in Aralık ayında kendi şirketimi kuracağım hayalimi 6 ay gecikmeli de olsa gerçekleştirdiğim gün. Bugün bu ülkede iyi, faydalı şeyler yaparak da başarılı olunabileceğinin kanıtı olduğu bir gün. Kısacası 4 Temmuz benim için de KreatifBiri için de en önemli günlerden biri. Peki, nasıl şirketleştik, nasıl para kazanmaya başladık, nasıl mucizeleri gerçek kıldık?

Bilmeyenleriniz için ben Odin Enes ÖZLEN, KreatifBiri’nin kurucusu ve yöneticisiyim. Geçen yıl 1. yaşımızı doldurduğumuzda da yine bir yazı yazmıştım ve o yazıda nasıl kurulduğumuzu, hatalarımızı, para kazanıp kazanmadığımızı vs. yazmıştım. O yüzden bu yazıda daha çok nasıl bir anda para kazanmaya başladığımızı, nasıl şirket olduğumuzu ve gelecekte bizleri nelerin beklediğini yazacağım. Biraz da 21 yaşında kendi şirketini kurmuş bir girişimci olarak öğrendiklerimden bahsedeceğim.

Nasıl Para Kazanmaya Başladık?

KreatifBiri

Bir girişim için en önemli eşiklerden biri para kazanmak, satış yapmaktır. Bu da genelde çok kolay olmaz. Hele de bizimki gibi bilgi verici tarzda içerikler üretiyorsanız. Bir de biz bir hata yaptık ve ilk başta para kazanmaya odaklanmadık. Bu yüzden, tam kuruluşumuzdan bir buçuk yıl sonra yani 2019 Ocak’ta ilk satışımızı yapabildik. İlk satışımız bir reklam içeriğinin yayınlanmasıydı ve çok iyi bir para kazanma yöntemiydi. Hazır yazıyı yayına alıyordunuz ve tak bizim için iyi sayılabilecek miktarda para hesabımızdaydı.

Üstelik bu reklam teklifi de kendiliğinden gelmişti. İnanılmaz mutlu olmuştum çünkü hem KreatifBiri üzerinden ilk para kazanmamdı hem de kişisel olarak çok kötü bir sürecin ardından tam da KreatifBiri’ni en ciddi bırakmayı düşündüğüm dönemde para kazanmıştık. Fakat bu modelle o aydan itibaren toplamda 3’ten fazla satamadık…

Ben ilk satıştan sonraki 2 ay boyunca hiç satış yapmadığımızda anlamıştım aslında reklamdan kazanılmayacağını ve bu yüzden alternatif aramaya başladım. Bizim en iyi yaptığımız şey, kaliteli içerikler üretmekti fakat bunlardan bir türlü nasıl gelir elde edeceğimizi bulamamıştık. Derken tesadüfler eseri birkaç girişime içerik üretmeye başladık. Sonrasında da hızla işler gelişti ve büyük bir kurum bizden uzun süreli büyük bir içerik üretimi talep etti.

Neden Şirket Kurmak Zorunda Kaldık?

Şirket kurma sürecimiz de böyle gelişti aslında. Bu kurum Türkiye’nin önde gelen bankalarından biriydi. Dolayısıyla bir sözleşme istedi bizden ve bunun için de şirket kurmamız gerekiyordu. Zaten hali hazırda fatura kesme konusunda bazı sıkıntılarımız varken bir de böyle büyük bir işle birlikte bir nevi mecburiyetten şirketimizi kurmuş olduk. Bu benim için çok önemli bir yapı taşı çünkü yıllar öncesinden kendime belirlediğim bazı yıl bazlı hedeflerim/hayallerim vardı. Şirket kurmak da o büyük hayallerden biriydi. Birçok kişi için basit gelebilir şirket kurmak ama 0 sermayeyle, 0 destekle, 0 tecrübeyle bir memur çocuğu olarak 21 yaşında elinde hiçbir şey yokken okulu bırakıp, risk alıp kendi şirketini kurmak benim için büyük bir şey.

KreatifBiri: Ajans mı Oluyoruz?

Şimdilerde -az önce de bahsettiğim gibi- iki işle uğraşıyoruz; ilki KreatifBiri’nde içerik üretmek, ikincisi ise kurumların kendi platformlarında yayınlayabileceği yazılı web içerikleri üretmek. Şimdiye kadar kendimizi bir startup olarak tanımlıyorduk ama bu içerik hizmeti işini manuel yaptığımız ve ölçeklenebilir bir modelde olmadığımız için tam bir ajans gibi çalışıyoruz aslında. Bir süre de böyle devam edeceğiz çünkü ülkemizde maalesef destek bulmak çok zor. O yüzden kendi sermayemizi kendimiz üretmemiz gerekiyor. Bu yüzden de ölçeklenebilir startup modellerini fonlayabilecek maddi kazancı sağlayana kadar böyle devam edeceğiz. Ama KreatifBiri.com’da ürettiğimiz içeriklerimizle, yeri gelecek farklı modellerde startup statüsünde olmaya devam edeceğiz.

Yakın Gelecekte Neler Olacak?

KreatifBiri

Yakın gelecekte yapacağımız en önemli yenilik, yeni bir yapılanmaya gidecek oluşumuz. Bir çatı kuruluş oluşturup yaptığımız işleri o çatı altında farklı kısımlara ayıracağız. Bununla birlikte KreatifBiri’nin ismi hem bu yapılanmayla hem de globalleşmemiz adına değişecek ve bu çatı altındaki markalardan biri olacak. Yapacağımız bir değişiklik de KreatifBiri içerikleri artık daha interaktif bir hale gelecek. Yani size özgü, sizin etkileşimde bulunup direkt etkileyebildiğiniz içerikler gelecek.

Kısacası gelecekte bilgi edinme konusunda daha önceden edinmediğiniz deneyimleri yaşamanızı sağlayacağız. Bununla birlikte yeni platformlar, yeni hizmetler de gelecekte sizlerle olacak 🙂

Özel Teşekkürlerim, Teşekkürlerimiz..

Bu günleri görebildiysek bunun ilk nedeni ekibim ve daha önce bu ekipte olan arkadaşlarımdır. Onlar hiç para kazanmadan güzel bir amaç uğruna benimle birlikte oldular. Bu yüzden ilk teşekkür onlara. İkinci teşekkürüm ise bu süreçte bizimle olan destekçi kurumlara. OpenUpCall bizim ilk sponsorumuz olduğu için, BTM İstanbul bizi kabul eden tek kuluçka merkezi olup işlerimizin inanılmaz kademeye gelmesini sağladığı için, Kolektif House‘a özel destekleri için, Lonca Girişimcilik‘e bize inanıp fırsat verdikleri için ve diğer tüm destekçilerimize çok teşekkür ederim. Son olarak siz değerli okuyucularımıza, takipçilerimize bu süreçte bizimle olduğunuz için, mesajlarınızla bizi hep motive ettiğiniz için, okuduğunuz için çok teşekkür ederim, ederiz.