Günümüz şartları ve psikolojisinde elimizde uzun süredir bulunan eşyaları beğenmemek gibi davranışlarda bulunabiliyoruz. İnsanlar için bir eşyanın yeni ve güzel görünümlü olması büyük önem taşıyor. Bu görüşlerimizi değiştirebilmemiz için Japonların güzel bir felsefesi var!

Wabi Sabi Nedir?

Wabi, sade ve kusurlu olanın güzelliği anlamını taşıyan bir kelime iken Sabi kullanılmış ve eskinin güzelliği anlamını taşımaktadır. Türkçe anlamını net bir şekilde bulabilmek pek mümkün olmasa da genel olarak bu kavramı kusurlu ve geçici nesnelerin güzelliği olarak tanımlayabiliriz. Wabi Sabi, Japon estetiğini temsil eden gerçekçi bir yaşam felsefesi. Bu felsefenin tarihi ise 16.yüzyıla dayanıyor. Wabi Sabi’yi çoğunlukla dekorasyon ile ilgili platformlarda duyabiliyoruz çünkü eşyaları kapsayan bir felsefe.

felsefe

Wabi Sabi Felsefesini Benimsemek

Her ne kadar şuan dekorasyon olarak bilinse ve nesnelere odaklanmış gibi gözükse de bu felsefeyi yaşamınıza uyarlamak o kadar da zor değil.

  • Materyallerin sentetik değil organik olması.
  • Öncelikle bu felsefenin amaçlarından birisi basit şeylerden mutlu olabilmek.
  • Minimalizmi içinde barındıran bir felsefe olması sebebiyle sade ve konfordan yana olmak.
  • Eşyaların yeniliğinden ziyade bir anısı olması. (Bu sebeple ikinci el mobilya alınması da alınan eşyanın bir ruhu olduğu düşüncesini getiriyor.)
  • Geçici olan şeylere körü körüne bağlanmamak.
  • Daha az satın almak ve böylece elinizdeki eşyaların kusurlarını kabullenmek.
  • Mütevazi bir hayat görüşüne sahip olmak.

Wabi Sabi gibi yaşam üzerine olan felsefelerin herkes için aynı anlamı taşımak zorunda olduğunu düşünmüyorum. Mesela bence neden daha çoğu veya en iyisi olmalı sorusu da bu felsefeye dahil. Eğer hayatın bize dayattığı şeyleri sorgularsak elimizdekiyle zaten mutlu olduğumuzu ve gerek olmadığı sürece daha iyisini istemenin bir anlam taşımadığını görebiliriz.

Kaynakça:
1 23