03.06.2020 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olağan üstü hal ilan etti. Hepinizin aklından şu sorular geçtiğine eminim. Korona’nın ikinci dalgası mı başladı? Yoksa ırkçılık protestoları Kuzey Rusya’ya mı sıçradı? Aslında az sonra okuyacaklarınızın bu iki soruyla da ilgisi yok. Peki Kuzey Rusya’da neden olağan üstü hal ilan edildi diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Modern Rus Tarihinin En Büyük Çevresel Felaketi

Gündemimiz Korona Virüs ve Irkçılık olmuşken, Rusya daha büyük bir çevresel felaketle boğuşuyor.

29.05.2020 tarihinde meydana gelen olay, Kuzey Rusya’da Norilsk kenti yakınındaki termik santralden dizel yakıtın Ambarnaya Nehri’ne sızması ile cereyan etti. Yetkililer, ilk açıklamalarında nehre karışan dizel yakıtın 20.000 tonun üzerinde olduğunu belirtti. Bu olay, WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Rus çevreci grubu tarafından ‘modern Rus tarihinin en büyük petrol sızıntılarından biri’ olarak belirtiliyor. Rusya’nın gündemine oturan bu felaket 1989 yılında meydana gelen ve hala çevresel etkilerinin devam ettiği söylenen Exxon Valdez Çevresel Felaketi ile karşılaştırılıyor.

rusya
dailymail.co.uk

Peki, Nasıl Meydana Geldi?

Kazaya sebebiyet veren Rus madenciliği holdingi Norilsk Nickel yetkilileri ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olayın oluş şekli konusunda hem fikir gözüküyorlar. Yapılan açıklamalara göre; Termik Santrali besleyen dizel tanklar yıllardır permafrost (donmuş toprak) tabakasının üzerinde bulunuyordu. Tabakada meydana gelen erimeler dolayısıyla dizel yakıtın bulunduğu devasa tanklar zarar gördü ve çöken tanktan sızan dizel yakıt, yakındaki Ambarnaya Nehri’ne ulaştı.

Termik Santral çalışanlarının olaya anında müdahale ettiği ve emicilerle dizel yakıtın nehir üzerinden yakındaki göle ulaşmasını engellemek için çalıştıkları ancak olayın, Tesis yetkilileri tarafından Devlet büyüklerine iletilmesi konusunda geç kaldıkları belirtildi. Vladimir Putin yaptığı açıklamada olayla ilgili bilginin kendisine 2 gün sonra iletildiğini ve kirliliğin boyutunu anlamak adına bölgeye bir araştırma ekibi göndereceğini belirtti. Bölgede şuan 90 kişilik bir temizleme ekibinin 500 metreküp kirleticiyi bertaraf ettiği belirtiliyor.

Kuzey Rusya'da Tehlike Çanları Çalıyor 1
dailymail.co.uk

Hava fotoğrafında da görüldüğü üzere, dizel sızıntısı nehrin büyük bir kısmını kırmızıya boyadı. Dizel yakıtı, kimyasal yapısından dolayı yanıcı ve su yüzeyinden dikey ve yatayda hızlıca hareket etmeye meyillidir. Bu demek oluyor ki, bölgedeki yeraltı suyu da yüzey suları kadar tehlikede. Yetkililer büyük bir karar aşamasında, ya dizeli yakarak kirliliğin daha fazla yayılmasını önleyecekler ki bu yöntem ikinci bir çevresel felakete sebebiyet verebilir, ya da kirliliğin yayılmasını engellemek için güncel bilindik teknolojileri kullanarak tonlarca kontamine olmuş emici oluşturacaklar.

Kuzey Rusya’da meydana gelen felaketin, temizleme maliyetinin 1,16 milyar £ ‘a ulaşacağından söz ediliyor.  Rusya WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yetkililerinden Alexei Knizhnikov, balıklara ve diğer kaynaklara verilen zararın 1 milyar ruble (13 milyon $) aşabileceğini belirtiyor.

Norilsk Nickel’in 2016 yılında da buna benzer bir çevresel kazaya karıştığı birçok kaynak tarafından doğrulanmıştır. Bu denli büyük çevre kazalarında geri dönüş kolay değildir. Bugün plastik bardağın bile yüzyıllarca doğada kaldığını biliyoruz.

Bilmeliyiz ki, tonlarca dizel nehre karıştığı an aslında göllere oradan denizlere, okyanuslara, toprağa ve yeraltısuyuna hatta atmosferimize karıştı ve artık hayatımızın bir parçası. Hatta sizin çocuklarınızın ve torunlarınızın hayatının bir parçası olacak.

Bu kaza, bizlere geleceğimizin bugün ne yaptığımıza bağlı olduğunu tekrar hatırlattı. Kazanın sebeplerini iklim değişikliğine dayandığını belirten yetkililer, atalarımızın iklim değişikliğine sebebiyet verdiğini unutmuş gibiydi. Siz doğaya ne verirseniz o da sizi verdiğiniz şeyle onurlandırır. Kendinize ve çevrenize iyi bakın.

Kaynak

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8387929/Arctic-rivers-turn-red-20-000-tonnes-fuel-leaked-Russian-power-station.html