1934 yılının yaz aylarında şaka gibi bir olay gerçekleşti… 18 Ağustos 1934 tarihinde The Times gazetesi İstanbul muhabirinin haberi ile yayımlanan bu efsane olay, Kara Harp Okulu derslerine de konu olmuştur. Merak etmeye başladıysanız hadi birlikte detaylara bakalım 🙂

Yer Aydın, Bursa ve Trakya Bölgesi…

Savaş öncesi kartallar dağlara ve ormanlara, leylekler ise şehirlere ve ovalara toplanmışlar. Yaklaşık 300 leylek ve 60 kartalın olduğu bilinen bu savaşta galip taraf, sayı üstünlüğü olan leylekler olmuş. İnsanlar leyleklerin tarafını tutup, yaralı leylekleri iyileştirmeye çalışmışlar. O dönemlerde bu olay hem fotoğraf çekilememe durumundan hem de hayvanlar arasındaki savaşın insanlar arasında olan savaşlardan daha az önemsenmesinden kaynaklı olarak basına çok yansıyamamış ama yaklaşık 2 ay süren bu kavga, şaşırtıcı derecede gözlem gerektiren bir olay.

Sözü geçen kuşların, savaş alanlarına doğru uçmak üzere, yavrularını yuvada kendi başlarına bırakmaları; savaşta yaralananların, kısa süreli bir iyileşmeden sonra, yine savaş alanlarına yetişmek üzere gösterdikleri acele tavırları; konunun boyutları yönünden, bilimsel olarak da üzerinde durulmaya değerdir. Leylekler olsun, kartallar olsun yavrularına düşkünlükleriyle bilinirler. Böyle olmasına karşın, onları, yani kendi başlarına yaşam gücü bulunmayan yavruları, yuvada bırakıp gitmeyi yalnızca, öteki türe karşı doğuştan bir düşmanlık içgüdüsü nedenine bağlamamak gerekir. Özellikle leyleklerin, belli yerlerde topladıkları yavrularının başına bakıcılar bırakmaları, gözlerinin birinin savaşta, ötekinin yavrularında olduğunun bir göstergesi sayılabilir. Bu olanağı bulamayanlar ise, geldikleri yakın ya da uzak yörelerde, henüz uçma yetenekleriyle kendi kendilerine beslenme güçleri oluşmamış yavrularını alın yazılarıyla başbaşa bırakmışlardır.

Her Şey 6 Kartalın Leylek Yuvasına Saldırmasıyla Başlıyor…

Leyleklerin ve Kartalların İhanet Savaşı 1

Olayın başında 6 kartal bir leylek yuvasına saldırarak anne ve baba leyleği öldürüp yavruları alıp götürmüş. Birkaç gün sonra aynı kötü niyetle başka bir yuvaya yönelmişler ama yuva boşmuş, yavrular önceden güvenli bir bölgeye taşınmış, anne baba leylekler uçuyormuş. O sırada, leylek ulusu harekete geçmiş leylekler memleketin dört bir yanından toplanmaya başlamışlar. Yeterli çoğunluğu sağlayan leylekler, genç leylekleri güçlü bir koruma duvarı altında tutarak kartalları bulmak üzere harekete geçmişler.

Bir tarafta leylekler, diğer tarafta kartallar… Halk, başı yukarıda bu savaşı izliyordu.Kartallar güçlü pençeleriyle, leylekler de uzun gagalarıyla savaşıyordu. İnsanların gönlü leyleklerden yanaydı.Köylüler, yaralanıp yere inen leylekleri tedavi etmeye çalışıyorlardı.Nineler, yaralı leyleklerin başında dua ediyorlardı. Hatta Kızılay’ı göreve çağıranlar bile oluyordu. Kimileri ağaçlara tırmanıyor, yuvalardaki yavru leyleklere yiyecek ulaştırıyordu. Zamanın Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak Paşaya haber edip duruma müdahale edilmesi bile istenmiş.

Leyleklerle kartalların savaşı, taktik konularda da örnek olarak ele alınmıştır. O yıllarda Kara Harp Okulunda, havacılık dersinde bir öğretim üyesi, bu konuyu işlemiş, leyleklerin, savaşı yerleşim yerlerine yakın bölgelerde yapmayı istemelerine karşı, kartalların, dağlık bölgelere çekme istemelerini bir taktik örneği olarak göstermiştir.

Gazete Kupürleri

İlk duyduğumda bayağı şok olmuştum, gerçekten inanması güç, muazzam bir olay. 1930’lu yıllarda yaşamış akrabalarınız varsa mutlaka sorup detayları öğrenin. Hatta ilginç bir şey duyarsanız bizimle paylaşmayı da ihmal etmeyin 🙂 Son olarak sizlere birkaç gazete yazısını da göstererek yazıma son veriyorum. Sevgiyle Kalın..

Aydın: Üç gündür süren leylek ve kartallar savaşında bugün leylekler üstün duruma geldiğinden leylekler yuvalarına gelip yavruları ile meşgul olmuşlardır. Aldıkları yaralarla yuvalarına gelen leylekler, ölen yavruları yuvadan atmışlar sonra dönüp tekrar savaşa gitmişlerdir. Halk, yavru leylekleri gözetip kolluyor. Menderes yakınında çalışan ziraatçiler, 2000 kadar leyleğin takviye birlik olarak savaşa geldiğini bildirmişlerdir.

Bursa: Bu sabah şehrimizin üstünden 50 kadar kartal Ege istikametine doğru uçup gitmiştir. Bunların Aydın’daki savaşa gittikleri anlaşılmaktadır. Uzun süren çarpışmalar sonucu 12 ölü, 50 yaralı bedeline zafer leyleklerin olmuş. Kartalların 20 ölü verdiği kaydedilmiş.

Leyleklerin ve Kartalların İhanet Savaşı 2
Leyleklerin ve Kartalların İhanet Savaşı 3