Çerkez mutfağını siz de merak ediyor musunuz? Bildiğiniz en ilginç Çerkez yemeği ne? Çerkez mutfağının ününü bilmeyen yoktur ama yemeklerinin pek de bilindik olduğunu söyleyemeyiz. Gelin Çerkez mutfağının muhteşem lezzetlerini birlikte keşfedelim!

Çerkez mutfağı, temel malzemeler ve teknikler açısından Kafkasya bölgesinin sert ve soğuk iklimine göre gelişmiş ve şekillenmiştir. Soğuk iklim nedeniyle Çerkez mutfağının yemekleri, daha çok un ve hayvansal gıdalarla yapılmaktadır. Geleneksel olarak Çerkez mutfağında et ve et ürünleri daha hafif yöntemler olan haşlama, kurutma, fırında pişirme vb. tekniklerle yapılmaktadır. Başlıca et yemekleri haşlanmış söğüş et, et suyu, Çerkez sucuğu, Çerkez salamı, Çerkez kavurması şeklindedir. Pek çok yemeğin içerisinde kişniş, sarımsak ve soğanın kullanıldığı görülmektedir.

Çerkez halkının meşhur yemeği, öküz/dana etinden yapılan gomıle (yoğunlaştırılmış azık) olup psihalive, gubate, abısta, gılgamış vb. yemekler yoğun olarak tüketilmektedir. Süt ve süt ürünleri bakımından farklılık yaratan Çerkez mutfağında kışlık yoğurt yapımı, Çerkez peyniri ve kefir gibi ürünler ön plandadır. Süt ve süt ürünleri, yoğurt, tereyağı, peynir, kaymak, Çerkez peyniri, qundusıv ağırlıklı olarak tüketilen ürünlerdendir.

1. Çerkez Tavuğu

Çerkez

Anadolu’ya göç eden Çerkez halkının vazgeçilmez tatları arasında yer almaktadır. Un ve cevizin tavuk suyunda pişirilmesiyle elde edilen koyu kıvamlı bir sos olan şıpsi ile pirinç ve bulgurdan oluşan pastenin, haşlanmış veya kızarmış tavuk ile servis edilmesinden oluşur.

2. Lepsi

Mutfak

Kırmızı etin soğanla haşlanarak hazırlandığı ve acukaya bandırılarak tüketildiği bir et yemeğidir. Yahniye benzer. Kemikli ya da kemiksiz olarak pişirilebilir. Yanına mutlaka abista gerekir. Farklı bölgelerde farklı isimler alır.

3. Corme

Yemek

Temizlenen işkembe, bağırsak ve süt karıştırılır, ince bağırsaklara doldurulup bağlanır ve ocaklarda kurutulur. Ardından kış aylarında farklı zamanlarda kızartılarak yenir. Mumbar dolmasına benzer.

4. Şıpsi

Çerkez mutfağı

Un ve cevizin tavuk suyunda pişirilip elde edilen şıpsinin birçok çeşidi vardır. Çerkezlerin en bilinen yemeklerinden biridir. Patatesli, pirinçli ve tavukla yapılan çeşitleri bulunur. Farklı bölgelerde farklı isimler alır.

5. Ahulçapa

Lezzet Şölenine Buyurun 10 Çerkez Mutfağı Yemeği 1

Karalahananın ceviz ve acuka ile pişirildiği sebze yemeğidir. Çerkezlerin vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Farklı bölgelerde farklı isimler alır.

6. Çerkez Helvası

Lezzet Şölenine Buyurun 10 Çerkez Mutfağı Yemeği 2

Tereyağı, darı unu ve şekerden yapılır. Hazır olduğunda, kalınlığı 2 parmağı geçmeyecek şekilde büyük düz bir tabağa dökülür. Soğuduktan sonra büyük kareler halinde dilimlenir. Helva bir ay süre ile saklanabilir.

7. Zacharis

Lezzet Şölenine Buyurun 10 Çerkez Mutfağı Yemeği 3

Votka, şeker, un ve yumurtadan hazırlanan hamur kıyma makinesinden geçirilip kızartılır. Daha sonra üzerine ballı şerbet dökülerek servis edilir.

8. Gınnış

Lezzet Şölenine Buyurun 10 Çerkez Mutfağı Yemeği 4

Mantı hamuru gibi açılan hamurdan kareler kesilir ve bir tarafından diğer tarafına yuvarlanır. Ardından tavuk suyunda kısa bir süre pişirilir. Didiklenmiş tavuk ve tavuk suyuyla servis edilir.

9. Gubate (Çerkez Açması)

Lezzet Şölenine Buyurun 10 Çerkez Mutfağı Yemeği 5

Çerkezlerin ünlü hamur işlerinden biridir. Çerkez açması olarak da bilinir. Açılan hamurun ortasına baharatlanmış haşlanmış patates veya soğan konulup üçgen şeklinde katlanmasıyla elde edilir. Üç tarafından açık, ortalarından kapanacak şekilde yapılır. Arasına tahin, üzerine pekmez sürülür.

10. Mamırse (Paste)

Lezzet Şölenine Buyurun 10 Çerkez Mutfağı Yemeği 6

Tuzlu su ve mısır unundan elde edilen mamırse; şıpsı, et, balık, peynir, bal gibi yiyeceklerle tüketilen bir çeşit hamurdur. Farklı bölgelerde farklı isimler alır. Çerkez peyniriyle servis edilir. Yanına yoğurtlu ya da sütlü yiyecekler konulur. Ana yemek olmasa da ana yemek görevi görür.

Gıdalardaki sihirden bahsettiğim yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Editör: Berfincan DOĞAN