Bugünden yaklaşık 4000 yıl önce uyumuş bir güzelden bahsedeceğim bu yazıda. Tibet’in kuzeyinde korkunç bir çölün ortasında Çinli arkeologlar olağanüstü bir mezarlık keşfettiler. Sakinleri, şaman geleneklerine göre giydirilmiş tabiri caizse süslenmiş 200 mumya bulunmuş.

Bizlerin bildiği en iyi korunmuş mumyalar Mısır piramitlerindeydi. Tarih, 1980 yılında Tarim Havzası’nda yeniden yazıldı. Bu mumyaları özel kılan ise bulundukları bölgenin coğrafi özellikleri sayesinde Mısır piramitlerinden çok daha iyi korunmalarıdır. Tüm yüz hatları hatta kirpikleri dahi çok iyi korunmuştur.

güzel

Lolan’ı (Beauty of Xiaohe) özel kılan ise mumyasının bile çok güzel olması. Güzel Lolan’ın kökeni nerelere dayanıyor bir bakalım.

4000 Yıllık Mumyalar Hakkında Bilinmeyenler

Küçük Nehir Mezarlığı olarak bilinen mezarlıklar sıradağlarla çevrili ve pek de misafirperver bir coğrafyası olmayan bölge olan Tarim Havzası’nda kurumuş bir nehir yatağının yakınında yer almaktadır.

Yaklaşık 200 mumya belirgin bir şekilde Batılı bir görünüme sahiptir. Uygurlar, 10. yüzyıla kadar bölgeye gelmemiş olsalar da özerk bölgenin her zaman kendilerine ait olduğunu iddia etmişlerdir. Lolan’ın Güzelliği olarak bilinen ve iyi korunmuş bir kadın mumyası da dahil olmak üzere yaklaşık 200 mumya Çin’in kuzeybatı Özerk Bölgesi olan Sincan’da bulunuyor. Küçük Nehir Mezarlığı’ndaki mumyalar, Tarim Havzası’nda şimdiye kadar keşfedilen en eski mumyalardır. Pekin Üniversitesi’nde yapılan karbon testleri, en eski parçanın 3.980 yıl öncesine ait olduğunu gösteriyor. 

güzel

Mumyalanan insanların kahverengi saçlı ve uzun burunlu Avrupalı ​​özelliklere sahip olması ilk anda dikkatleri üzerlerine çekiyor. Kalıntılar, mezar taşlarının durabileceği, ölümden sonraki yaşamda bir tanrının merhametine dair dindar bir ümit ilan edebileceği yerlerde, mezarlıkları bunun yerine fallik sembollerden oluşan güçlü bir ormana sahip ve üremenin zevklerine veya faydasına yoğun bir ilgiyi işaret ediyor.

Uzun süredir ortadan kaybolan insanların isimleri yok çünkü kökenleri ve kimlikleri hala bilinmiyor. Ancak şimdi ataları, yaşam tarzları ve hatta konuştukları dil hakkında birçok ipucu ortaya çıkıyor.

Bu bilgi Lolan’ın akrabamız olma olasılığını akıllara getiriyor.

güzel

Bölgede yaklaşık 200 mezar bulunmuştur. Bu mezarları ilk olarak kazanların kim olduğu belirlenemese de DNA’ları bizlere gösteriyor ki bu kişiler, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Sibirya mirasına sahip olabilirler. Pennsylvania Üniversitesi’nden Tarim Havzası uzmanı Profesör Victor Mair’e göre, bu mumyalar zamanında Doğu Avrupa’da bulunanlara benzer bir Tocharian dili konuşuyor olabilirler. 

Mumyaların kökeniyle ilgili siyasi gerilimlere rağmen Çinliler 2010 yılında BMC Biology dergisinde yayınlanan bir raporda, insanların karışık soydan olduğunu hem Avrupalı ​​hem de bazı Sibirya genetiklerine sahip olduklarını ve muhtemelen Çin dışından geldiklerini belirtilmiştir.

Bazı kaynaklarda özellikle Türkçe kaynaklarda incelerseniz Lolan’ın, Türklerin büyükannesi olduğu ile ilgili bilgilere de rastlayabilirsiniz. Araştırmalarım sonucunda yalnızca o dönemde o bölgede bir yaşam olmadığını, bölgenin ipek yolu üzerinde olduğu, Çin’in bilinen Avrupa ile temasının MÖ. 200 yılı olduğu ve mumyaların daha geçmiş bir dönemde mumyalandığı sonuçlarına varılmaktadır.

Şuan kurumuş olan bir nehrin yatağında bulunan mezarlar keşfedildiğinde arkeologların ilk gördükleri, 200 direk ve bu direklerin dibine gömülmüş sığır derisiyle kaplı teknelerdir. Bu demek oluyor ki o dönemde ilgili kişiler bölgeye tekneler vasıtasıyla varmışlardır. 200 direk ve 200 mumya fallik işaretlerle bezeli bir şekilde baş aşağı mumyalanmıştır. Efsanevi değil mi? Ölüme yükledikleri anlamı gerçekten merak ediyorum.

güzel

Küçük Nehir Mezarlığı insanları, Tokharian’ın en eski kanıtlarından 2000 yıldan daha uzun bir süre önce yaşadılar, ancak bölgede insanların keçe şapkalarla gömülmesi geleneksel bir kültür halinde devam etmektedir.

Kaynaklar:

1, 2, 3

Editör: Minem Kesen