Kadınların çoğu hakkının kısıtlandığı ve iş dünyasında sessizleştirildiği bir dönemde Madam C.J. Walker, Amerika’nın ilk milyoner kadın girişimcisi olmayı başarmıştır. Walker, günümüzde bile devam eden ırkçılık sorununa rağmen kendi çabalarıyla milyoner olmuş ilk siyahi kadın girişimcidir. Bu yazımda, yaşadığı tüm zorlu şartlara rağmen bizlere ilham kaynağı olacak bu kadını daha yakından tanıyacağız.

Madam C.J. Walker Hayat Öyküsü

Sarah Breedlove, 23 Aralık 1867’de Louisiana, Delta yakınlarındaki pamuk tarlasında doğdu. Doğumundan kısa süre önce kölelikten kurtulan ailesinde aslında beşinci ama özgür doğan ilk çocuktu. 7 Yaşındayken yetim kaldı ve daha sonra kardeşi ile 1877’de Vicksburg, Mississippi’ye taşındı, burada Sarah pamuk topladı ve büyük olasılıkla ev işlerinde de çalışıyordu. Geçmişiyle ve mütevazi başlangıcıyla gurur duyduğunu söyleyen Walker, aynı zamanda çok büyük bir hayırsever yaşadığı zorluklar sayesinde kendi topluluğunu ileriye taşıdığına inanıyor.

Madam C.J. Walker: Amerika'nın İlk Milyoner Kadın Girişimcisi

Saç Bakım Sektörü

14 yaşında kötü hayat koşulları ve zorlu çalışma hayatı yüzünden evlendi ve  6 Haziran 1885’te Sarah, kızı A’Lelia’yı doğurdu. 2 yıl sonra eşi vefat etti. Bunun ardından Sarah yine taşınmak zorunda kaldı ve kardeşlerinin berber dükkanlarının olduğu St. Louis’e taşındı. Sarah orada çamaşırcı olarak iş buldu ve kızını şehrin devlet okullarına göndermeye yetecek kadar para , günde 1,50 dolar, kazandı .Ayrıca elinden geldiğince devlet gece okuluna gitti. Breedlove, St. Louis’deyken reklamcılıkta çalışan ve daha sonra saç bakımı işinin tanıtımına yardımcı olacak olan 2. kocası Charles J. Walker ile tanıştı. Böylece milyon dolarlık markanın isim ilhamı alınmış oldu.

Madam C.J. Walker: Amerika'nın İlk Milyoner Kadın Girişimcisi
Walker Saç Kremi

Walker, 1890’larda yaşadığı bir kafa derisi hastalığı nedeniyle çok saç kaybetmiştir ve bu soruna çözüm aramaya başlamıştır. Birçok yöntem denemişti ama çok az ürün siyah kadınların saçlarının buklelerine ve dokusuna göre tasarlanmıştı. Ancak Annie Turnbo’nun Poro saç bakımı serisi farklıydı. Kendi saç sorununa en faydalı olan bu ürünün satış temsilcisi oldu. Bu süre içerisinde de kendi formülünü aramayı sürdürdü ve bir eczacının yanında çalışıp işi daha detaylı öğrendi.

Madam C.J. Walker: Amerika'nın İlk Milyoner Kadın Girişimcisi

Kendi formülünü geliştirdikten sora Walker, Turnbo için çalışmayı bıraktı ve Madam CJ Walker Manufacturing Company 1906’da Madam CJ Walker’ın Harika Saç Uzatıcısını satmaya başladı. Eşi ile boşanmasına rağmen ürünlerinde prestij için “Walker” ismini kullandı. Ürün; çökeltilmiş kükürt, bakır sülfat, balmumu, vazelin, hindistan cevizi yağı ve menekşe özü parfümünü bulunduruyor. Karışımını rüyasında gördüğü malzemelerle birleştirdiğini, kendinde ve arkadaşlarında denedikten sonra her yöntemden daha etkili olduğuna karar verince satmaya başladığından söz etmiş.

Madam C.J. Walker: Amerika'nın İlk Milyoner Kadın Girişimcisi
Ürünlerin güncel görünümü

Dönemin bir çok kadını da yanlış yıkama teknikleri, zorlu iş ve hayat koşulları nedeniyle saçlarıyla ilgilenemiyor ve saçlarını kaybediyordu. Walker, kapı kapı gezip özel kremi ile saç derisi masajı yaparak tüm kadınlara çare olmak istedi. Saç kremlerinden fazlaca üretti ve kendi hayat hikayesi ile tanıttıkça çok satmaya başladı. Beyaz yönetimin ekosistemde kendi topluluğunun ihtiyaçlarını görmezden geldiğini düşünüyordu. Bu nedenle markalaşma adımları atmaya başladı. Fabrika ve güzellik okulu açtı.

Madam C.J. Walker: Amerika'nın İlk Milyoner Kadın Girişimcisi

Açtığı güzellik okulu adı altına deri hastalığına ve saç dökülmesine karşı uyguladığı masajı , kremi ve en önemlisi ilham kaynağı olan lider kişiliğiyle siyahi kadınlara istihdam sağladı. Siyah kadınlar, salonlarda çalışmaları dışında kremleri satarak çocuklarını okula götürecek,barınma ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlarını sağlayacak kadar ekonomik bağımsızlık kazandılar. Güzellik okulunda sıcak tarakları,düzleştirici, yaygınlaştırdıkça asıl hedefinin Afro Amerikan asıllı kadınların saçlarını “düzeltmek” olmadığını sadece sağlığına odaklandığını belirtti.

Madam C.J. Walker: Amerika'nın İlk Milyoner Kadın Girişimcisi
Madam C.J. Walker ve Arabası

Walker, kötü hayat koşulları yüzünden evlenip 20 yaşında dul kalmış olmayı, saçlarını kaybetmiş ve umutsuz hissetmeyi bilen biri olarak insanları anlıyor ve onlara çözümler sunuyordu. Onun başarısının ardında yatan, sorunları toplum bazında değerlendirip aynı problemlere kalıcı çözüm getirme isteğiydi.

Walker, döneminin en yüksek bağışlarını yaptı ve toplumunu sürekli ileriye taşıdı.Şirket aynı vizyon ile 100 milyon doları siyahi kadın girişimcilerin desteklenmesine adadı.

Madam C.J. Walker: Amerika'nın İlk Milyoner Kadın Girişimcisi
En büyük miraslarından 
Villa Lewaro adını verdiği bir İtalyan konağı

Walker, 25 Mayıs 1919’da 51 yaşında Villa Lewaro’da hipertansiyondan öldü. 

1981 yılında, Bayan CJ Walker Üretim Şirketi faaliyetlerini durdurdu. Madam CJ Walker Beauty Culture adını taşıyan bir dizi kozmetik ve saç bakım ürünü Sephora bayilerinde mevcuttur.

Kaynakça ve İleri Okuma:

1, 2, 3

Editör: İpek LOMLU