Florida’daki Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuvarındaki Maglab bilim insanları, laboratuvar ortamında oluşturulmuş olan dünyanın en güçlü sürekli manyetik alanını oluşturduklarını iddia ediyorlar. Bu iddia, mıknatısın 45.5 Tesla gücüne ulaşabileceği belirtilerek Nature dergisinde açıklanmıştır.

Tesla ve MagLab Nedir?

Tesla, manyetizmayı ölçmek için kullanılan SI ölçüm birimidir. Klasik bir buzdolabı mıknatısı 5 microTesla iken MR cihazının 3 Tesla değerinde bir mıknatısı vardır. MagLab aynı zamanda yüksek mukavemetli mıknatıs çalışmalarıyla da tanınan bir laboratuvardır.

manyetik

Yaklaşık yirmi yıldır MagLab, 45 Teslayla dünyanın en güçlü sürekli manyetik alanına sahip. Yeni mıknatısını tanımlayan ekibin özetine göre, eski süper mıknatısların düzgün çalışması için 11.4 Tesla düşük sıcaklık süper iletken bobinlerinde 31 megawatt, 33.6 tesla dirençli mıknatıs kullanmaya ihtiyaç duyuyordu. Bununla birlikte, bu süper iletkenlerin parçaları, örneğin bu güçlü mıknatısların bile kendi sınırlarının olduğu anlamına gelen Cooper çift elektronları gibi kararlı değildi.

Her ne kadar yeni mıknatıs MagLab’ın önceki kayıtlarından çok daha güçlü olsa da, sıvı helyum yaklaşımı MagLab’ın yeni bir kayıt elde etmesine izin vermekten daha fazlasını yapıp bir potansiyel vaat ediyor. MagLab ekibi şu anda 50 Tesla sunabilen bir mıknatıs olasılığı üzerinde çalışıyor ve daha güçlü mıknatısların yolda olduğunu da söylüyor.

Kaynak: https://wonderfulengineering.com/scientists-create-the-worlds-most-powerful-continuous-magnetic-field/