Son zamanlarda özellikle de sosyal medya sayesinde popülerleşmeye başlayan meditasyon birçok türe sahip ve büyük ilgi görmekte. Peki meditasyonun bizler için ne gibi faydaları var?

Zihnimize En İyi Gelen Aktivite

Meditasyon sayesinde zihinsel gücümüz yükselirken problem çözme yeteneğimiz de artıyor ve bunların yanı sıra yaratıcılığımızı geliştiriyor, hafızamızı güçlendiriyor ve odaklanma yeteneğimizi arttırıyor. Ayrıca ileri sayılabilecek yaşlarda yaşanan hafıza kaybını yavaşlatıyor.

Psikoloji ve Meditasyon

Çoğu insan psikolojik sorunları ile baş etmek için meditasyon yapıyor. Bu durum için doğum sonrası depresyona giren bir anne olan Carlee Benear’ın yoga yaparak bu durumu atlatması güzel bir örnek olabilir. Ayrıca meditasyon stresinizi azaltmanıza ve kontrol etmenize yardımcı olurken anksiyetenizi yenmenizi de sağlar.

Sağlığımıza İyi Gelir

Meditasyon her ne kadar ruhsal sağlığımızı iyileştiriyor olması ile bilinse de vücut sağlığımız için de birçok fayda sağlıyor. Örneğin sindirim sistemini ve kalp ritmini düzenliyor, tansiyona iyi geliyor, metabolizmayı hızlandırıyor.

Meditasyon

Özgüven Ve Yalnızlık Hisleri

Birçok insan kendini meditasyon yaparken keşfediyor ve kendi değerini anlıyor. Aslında meditasyonun insanın ruhu ile olan bağlantısını güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Bu yönde yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda meditasyonun kişiye özgüven kazandırdığını ve yalnızlık hissinden kurtulmada büyük rol oynadığını görebiliyoruz.

Uyku Bozukluğuna İyi Gelir

Meditasyon uyku kalitemizi arttırıyor ve normal uyuduğumuz uyku ile meditasyon yaptıktan sonra uyuduğumuz uyku arasında büyük bir fark oluşuyor çünkü meditasyon sonrası uyku insanı çok daha fazla dinlendiriyor. Bunun dışında uyku bozukluğu problemleri yaşayan insanlar da meditasyon ile bu sorunun üstesinden gelebiliyorlar.

Pozitif Duygular Aşılar

Meditasyon kişiye pozitif duygular aşılıyor ve bu pozitif duygular kişinin çevresine de elbette yansıyor. Ayrıca yapılan çalışmalara göre meditasyon yapan kişiler öfke yönetimi ve sosyal anksiyete gibi durumlarda gelişim gösteriyorlar. Bunun dışında meditasyonun bir diğer faydası da affetmenin önemini fark etmek. Affetmek konulu meditasyonların yapıldığı bilinmekte ve son dönemde bu meditasyon türü popülerleşmektedir.

Bağımlılıklarımızdan Kurtulmamızı Sağlıyor

Meditasyon alkol, sigara ve buna benzer bağımlılıklarımızdan kurtulmamızı sağlıyor. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar da bu durumu destekliyor. Örneğin alkol bağımlısı 19 kişi arasında bir deney gerçekleştirildi ve bu kişilerin meditasyon sayesinde alkol isteklerinde ve krizlerinde azalmalar görüldü çünkü meditasyon zihinsel iradeyi geliştirir ve istenmeyen dürtülerden kaçınmanızı sağlar.

Günümüzde meditasyon önemli bir yere sahip. Bu sebeple birçok ünlü ve başarılı ismin olmazsa olmazlarından biri diyebiliriz. Öyle ki geçtiğimiz yıllarda yapılan bir haber Oprah Winfrey, Jerry Seinfeld ve geçtiğimiz günlerde vefat eden NBA efsanesi Kobe Bryant başarılarının sırrının meditasyon olduğunu söyledikleri yönündeydi.

Kaynak: 1, 2, 3, 4