Bugün yaptığı su altı heykeller ile tanınıyor olan İngiliz natüralist heykeltıraş, fotoğrafçı ve dalış eğitmeni Jason deCaires Taylor’un, Meksika’nın Karayip Denizi’ne uzanan sahilleriyle en canlı kentlerinden biri olan Cancun’da yaptığı “Molinere Su Altı Heykel Müzesi”ni inceleyeceğiz.

Meksika’daki Dev Su Altı Heykel Müzesi: MUSA 1

-Inertia(Atalet)-

 

Meksika’daki Dev Su Altı Heykel Müzesi: MUSA 2

-Inheritance(Miras)-

Müzenin Özellikleri

Mayıs 2006’da halka açılan su altı müzesi MUSA(Museo Subacuático de Arte), tüplülerin yanı sıra şnorkel ile dalanların da ziyaret edebilmesi için 4-8 metre arasında değişen derinliklerle yerleştirilmiş yaklaşık 450 insan, hayvan ve cansız eşya figürüyle dünyanın en büyük su altı müzelerinden biri olma özelliği taşıyor. Heykellerin toplam ağırlığı 200 tonu geçiyor. Koleksiyon ise 420 metre karelik çorak bir deniz yatağına yayılmış durumda.

Jason deCaires Taylor:

Bu çalışma kayıp pek çok hayata övgü ya da anıt olarak değil küresel toplumumuzun ortak sorumluluğunu anlatmak için tasarlanmıştır.

 

Meksika’daki Dev Su Altı Heykel Müzesi: MUSA 3

-Antrophocene*

Heykellerde kullanılan malzemeye bakacak olursak heykeltıraşımız Jason deCaires Taylor su altı dünyasına zarar vermemesi için “pH” değeri nötr olan sağlam bir çimento kullanmış. Bu sayede mercanlar, balıklar ve envaiçeşit su altı canlısı heykellere yuva yapabiliyor ayrıca heykeller suya ayak uydurarak yapay resif görevi de görüyor. Böylelikle müzede sürekli doğa tarafından evrilen muazzam manzaralar ortaya çıkıyor. Jason deCaires Taylor bunları kendi cümleleriyle şöyle açıklamış:

Dalış hocası olduğumdan mercan kayalıklarının nasıl yok edildiğine şahit oldum. Bu da beni yapay resif olarak hizmet verebilecek bir sanat eseri yapma fikrine götürdü.

 

Meksika’daki Dev Su Altı Heykel Müzesi: MUSA 4
-The Gardener of Hope(Umut Bahçıvanı)-

 

İnsanların doğaya karşı gelmediği, doğayla uyum içinde yaşadığı bir imge yaratmak istedim.

Meksika’daki Dev Su Altı Heykel Müzesi: MUSA 5
-The Dream Collector(Rüya Koleksiyoncusu)-

 

Buradaki “insanlar” bir habitat oluşturacak. Böylesi bir güzelliği benim ellerimle üretmem mümkün değil, bunu sadece doğa yapabilir.

 

Meksika’daki Dev Su Altı Heykel Müzesi: MUSA 6
-Reclamation(Islah)-

 

Meksika’daki Dev Su Altı Heykel Müzesi: MUSA 7
-The Speaker(Konuşmacı)-

 

Meksika’daki Dev Su Altı Heykel Müzesi: MUSA 8
-Understanding(Kavrayış)-

Kaynaklar ve İleri Okuma:

1, 2, 3, 4, 5.

Görseller: MUSA