Arabalar günümüz endüstrisinde en çok sahip olunmak istenen ürünlerden biri haline gelmiş durumda. Çok fazla tercih edilme nedenin konforlu olması olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı neredeyse herkes bir arabasının olmasını ister. Arabalar aranızda duygusal bağ kurabileceğiniz nadir ürünlerden biridir. Peki ilk otomobilin oluşumunun perde arkasında kimler vardı? Devrim niteliğindeki bu buluş nasıl gün yüzüne çıktı? Bir kadın hareket devriminde nasıl bir rol üstlendi? Direksiyondaki ilk kişi olan Bertha Benz kimdir?

Buluşlar birçok nedenden dolayı yapılırlar. Merak, eksiklikten oluşan ihtiyaç, kişisel sorunlar buluşların çıkmasında çok önemli rol oynar. Mucitler farklı bakış açılarına sahip oldukları için merakın getirdiği motivasyon ile bir problem çözücü haline gelirler. Atsız araba yapmak isteyen bir adamın hayaline ortak olan bir kadın var; Bertha Benz. Cesur ve inanmaktan asla vazgeçmeyen Bertha Benz, hayallerin gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyordu. Bu cesur kadının Benz isminin bir devrime ortak olması için verdiği çabayı anlatmak istiyorum.

kadın

Direksiyondaki İlk Kişi Olan Bertha Benz Kimdir?

Bertha, 1849’da kadınların eğitime erişimlerinin olmaması gerektiğini düşünen ataerkil bir toplumda doğdu.  Çok fazla düşünmenin çocuk doğurma yetenekleri için zararlı görülen bir çağda bilim ve teknik konularına ilgi duyan bir kız olarak büyüdü. Kadınların arka planda olmaması gerektiğine inanıyordu. Kadınlarında kendi kararlarını verebileceğine ve bu yolda yürüyecek cesareti olduğuna inanıyordu. İnandığı yolda yürüdü ve Benz ismini bugünlere taşıyacak adımlarda bulundu.

Bertha Ringer ve Carl Benz 20 Temmuz 1872’de Carl Benz ile evlenmek istemesinin en büyük nedeni Carl’ın hayali olan motorlu taşıtı icat etme fikriydi. Ona bu onu da çok fazla destek oldu. Çeyizinin (sermaye) hepsini bu buluş için kullandı. 29 Ocak 1886’da Motorlu Araba için patent tescil edildi. Carl Benz otomobilin mucidiydi. Ama o zamanki anlayış bu icadı gözler önüne sermek için pek uygun değildi. Birçok kişi bu icada şeytan icadı diyebilirdi.

Bir Kadın Hareket Devriminde Nasıl Bir Rol Üstlendi?

Beklenildiği gibi bazıları bu buluşa tepki gösterirken bazıları ise meraklı gözlerle onu izledi. Bertha Benz bu icadın gün yüzüne çıkmasını istiyordu ama Carl Benz aynı fikirde değildi. Motorlu arabanın gösterilmemesi gerektiğini düşünüyordu. Fakat Bertha’nın pes etmeye niyeti yoktu bu yüzden 5 Ağustos 1888’de eşi Carl’a haber vermeden Benz patentli motorlu arabayı alıp Mannheim’dan Pforzheim’a 105 km’lik bir yolculuk yaptı.

Yolculuk sırasında yakıt eksikliği, tıkalı valflar ve yıpranan kablolar gibi araba ile ilgili problemleri birer birer çözerek seyahatini tamamladı. Problemlerden en önemlisi olan fren pedalını icat etti. Bu sayede Bertha otomobili ile uzun mesafe yolculuğu yapan ilk kişi oldu. Gösterilen çabanın sonuçsuz kalmadığı anlar yaşıyordu. Bu yolculuktan sonra Almanya bu buluşu konuşuyordu. Pedalı ve araba parçalarından birçoğunu icat etmesine rağmen evli bir kadın olduğu için patentini alan bir mucit olarak adlandırılamadı. Bertha sadece teknik konularda değil, ayrıca arabanın tasarımını yaparken de birçok katkıda bulundu.

kadın

Bertha Benz Memorial Route ( Bertha Benz Hatıra Yolu ), Bertha Benz tarafından 1888’de Mannheim’dan Pforzheim / Kara Orman’a ve dönüşünde otomobille dünyanın ilk uzun mesafeli yolculuğunun izlerini takip ettiği için insanlığın endüstriyel mirasının bir rotası olarak resmen onandı.

Carl Benz eşi için “Küçük hayat gemisinde sadece bir kişi benimle kaldı. O da benim eşimdi.Cesur ve kararlı bi şekilde yeni umut yelkenlerini açtı.” demiş. Benz ismi halen duyuluyorsa Bertha Benz’in çok büyük katkıları olduğu aşikar.

 “Hiçbir şeyi riske atmamak, aslında her şeyi riske atmaktır.” – Albert Einstein

Kaynakça: 1