“Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için dünya bile bir kenara çekilir.”

Peki siz nereye gitmek istediğinizi biliyor musunuz?

Yüzlerce seçenekle kendinize uygun mesleği seçmek elbette ki zor olacaktır. Üniversite sınavı sıralamanıza göre meslek tercihi yapmak isteyecek ya da diğer bir deyişle toplumun bize dayattığı en başarılı mesleklerden puanınız hangisine yetiyorsa ona yönelmek isteyeceksiniz. Bu zorlu süreçte aslında size yardım edecek ve en doğru yolu gösterebilecek biri var: KENDİNİZ!

Hayalleriniz, değerleriniz, yetenekleriniz, olmak istediğiniz yer, yapabildikleriniz ve yapamadıklarınız… Bu kararı vermeye kendinizi tanımakla başlamalısınız.

Ben kimim?

Mesleği

Ne istediğinizi bilmek ve onu yapabildiğinizi görmek kesinlikle en büyük motivasyon kaynağınız olacaktır. Hele bir de hayalinizle yapabildikleriniz paralel ise. Hayallerimiz bizi biz yapan ve bizi besleyen vazgeçilmezlerimizden biridir ama eğer seçtiğiniz meslekle ilgili kurduğunuz hayal sizi heyecanlandırmıyorsa, o kurduğunuz hayalin size ait olmamasındandır. Doğru meslek seçimi sürecinde kendinize sormanız gereken en önemli soruların başında ‘‘Benim güçlü özelliklerim nelerdir?’’ gelir. Ama unutmamalısınız ki yapabildikleriniz ne kadar önemliyse yapamadıklarınız da bir o kadar önemlidir. Bu yüzden zayıf yönlerinizi de belirlemek sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

Değerlerim Neler?

Mesleği

İşinizde başarılı olmak, mutlu olmak ya da saygınlık görmek mi istiyorsunuz? Beklentilerinizi değeriniz haline getirmelisiniz. Mesleğinizde çok para kazanmak istiyor olabilirsiniz. Bu sebepten dolayı kimse sizi yargılayamaz ancak bunu istediğinizden emin olmalısınız. Çünkü seçtiğiniz değerlerin, meslek seçiminizde sizi mesleki anlamda doyuma ulaştırmasını beklersiniz. O doyuma ulaştığınızda mutsuz olmanız ise zaten imkansız olacaktır.

Çalışma Ortamım Nasıl Olmalı?

Mesleği

Her ayrıntıyı düşünmek ve karar vermek biraz zorlayabilir ancak seçtiğimiz mesleği her gün yaparken keyif almak isteriz. Bu yüzden çalışma ortamını gözden çıkarmamalıyız. Seyahat etmeyi sevmiyorsanız, sürekli seyahat gerektiren bir iş ortamı sizi işten soğutabilir ve performansınızı düşürebilir.

Çevrem Beni Nasıl Görüyor?

Sorularınızı cevaplandırırken kendinizle alakalı objektif olamadığınız anlarda çevrenizden yardım alabilirsiniz. Özellikle güçlü yanlarımızı kabul etme sürecimizde. Günlük hayatımızda da sorunlarımızı, başaramadıklarımızı, kendimizde beğenmediğimiz özelliklerimizi tartışalım desek hemen hepimiz bunun için bir şey söyleyebiliriz. Güçlü yanlarınızı kabullenmek ise başta sizi zorlayabilir. Gözlem gücüne güvendiğiniz biri size bu konuda yardımcı olacaktır.

Birkaç başlık altında incelemiş olsak bile işin özü kendimizi tanımakta yatıyor. Hayatımızın sınavı ya da hayatımızın en önemli tercihi gibi büyük kelimeleri hiç doğru bulmamakla birlikte, kendinizi asıl konfor alanınızdan çıktığınız gün tanımaya başlayacaksınız. Bilmediğiniz yetenekleriniz keşfedip, belki aklınıza bile gelmeyen bir alanda uzmanlaşacaksınız. O yüzden kendinizi her gün tanımaktan vazgeçmeyin yeter, hayalleriniz sizi doğru yola zaten götürecektir!

Editör: Eray Yıldırım