Sınavda duyduğunuz topuklu ayakkabı veya kalem sesi sizi rahatsız ediyor mu? Birinin karşınızda sakız çiğnerken kötü mü oluyorsunuz? Eğer bunlardan biri sizi rahatsız ediyorsa sizde misofonya hastalığı var demektir. Misofonya nedir, ne değildir gelin hep birlikte öğrenelim.

Misofonya Nedir?

Şapırdatarak Çorbayı İçme, Misofonyam Tutuyor! 1

Misofonya (Misophonia) çoğu kişinin farkında olmasa da muzdarip olduğu bir hastalık. Aslında hastalık demek çok da doğru olmayabilir, zira misofonya işitsel bir hastalık değil; duyma ile ilgili bir algı bozukluğu olarak da tanımlanabilir. İnsanların sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen misofonya, kelime anlamı olarak sesten nefret etme anlamına gelir. Yani örnek vermek gerekirse yemek yerken ağzını şapırdatan biri varsa dayanamayıp masadan kalkıyorsanız, sesli sakız çiğneyen birine denk gelince otobüsten iniyorsanız, aynı odayı paylaştığınız kişilerden önce uyumak için erken yatmaya özen gösterme durumunda kalıyorsanız haber verelim: Siz de misofonyadan muzdarip olabilirsiniz.

Her 10 insandan 2’sinde görülebilen bu durum, belirli seslere orantısız tepkiler gösterdiğiniz nörofizyolojik bir durumdur. Gösterdiğiniz tepkiler çoğu zaman elinizde olmadan oluşabilir ve bunun da farkında olabilirsiniz. Ses hassasiyeti farklılık gösterebileceği gibi bazı ses kategorileri de diğerlerine oranla daha yaygındır. Ağızdan çıkan ve yemek yerken oluşturduğumuz nazal sesler ya da nefes alıp verirken, el hareketleriyle oluşan sesler bu kategoride bulunur.

Sesler Onlar İçin Farklı Anlamlar Taşır

Şapırdatarak Çorbayı İçme, Misofonyam Tutuyor! 2

Misofonik hastalar genelde az konuşurlar ve verdikleri tepkilerde duygusal olma eğilimi yatar. Doğa seslerinden ve akustik yankılardan çok hoşlanırlar. Slow müziklerden hoşlanırlar ve seslere anlam yüklerler. Dinledikleri şarkılar onlara bir şey hatırlatmalı ve en çok da yaşadıkları olaylarla bağlantı kurmak isterler.

2017 yılında Journal of Clinical Psycholog yaptığı bir araştırmada, misofonyanın diğer nörolojik hastalıklarla bağlantısını inceledi. Araştırma sonucunda misofonyanın bazı durumlarla ilişkisi olsa da, yeme bozuklukları, obsesif-kompulsif gibi bozuklukların misofonik semptomları tam anlamıyla açıklayamadığını ortaya koydular.
Misofonik hastaların tepki verme eğilimleri değişkendir ancak sesleri duymamazlıktan gelmeye çalışmak mümkün değildir. Misofonik hastalar, seçici dikkat (selective attention) konusunda sorun yaşıyor olabilirler. Tetikleyici sesler maruz kalan misofonikler üzerinde yürütülen bir çalışmada, %29’unu sözlü bir şiddet içerisine girerken, %17 ise saldırganlıklarını çeşitli nesnelere yönlendirmiştir. Diğer taraftan %14 ise tetikleyici sesin kaynağına yönelik fiziksel bir saldırganlık sergilemiştir. Bu durumda hastaların ister istemez sosyal çevreli ve ilişkileri de etkilenmektedir.
Seslere verdiğiniz tepkiler yukarıdaki gibiyse bir psikiyatriste görünmenizin kesinlikle size faydası olacaktır. Bu konuda danışmaktan kesinlikle korkmayın. Çünkü, misofonya sesle faaliyete geçen beyin yapılarından kaynaklanan psikolojik bir anormali. Yani psikolojik bir sorun. Bu sebeple bir profesyonelle görüşmeniz size ve çevrenizle kurduğunuz ilişkilere daha iyi gelecektir. Az sesli günler sizinle olsun. 🙂